Diyarbakır

Güneşin etkisini en yoğun gösterdiği topraklar, dünyanın en büyük ikinci surlarının arkasında korunan, Cilalı taş devrinden günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, ipekyolunu içinde barındıran büyük şehrimiz Diyarbakır.

Türkiye’nin her bir köşesi, her bir şehri cennet olsa da Diyarbakır, sahip olduğu pek çok güzellik ile Türkiye’nin önde gelen turizm şehirlerinden diyebilirim. Böyle bir üne sahip olan şehri gezmek için de hemen Diyarbakır Uçak Bileti fiyatlarının araştırdım. Ve kendime uygun ucuz uçak bileti bularak şehri gezme fırsatı elde ettim.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Keçi BurcuDiyarbakır’a varır varmaz güneyin sıcak havası hemen kendisini gösterdi. Ayrıca Diyarbakır Surları da… Bu surlar, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surlarıymış. 5.5 km uzunluğunda olan bu surlar, bazı noktalarından yıkılmış durumda. M.Ö. Bizans devleti tarafından yenilendiğini bilinen bu surların ne zaman yapıldığının bilinmemesi bir hayli gizemli geliyor insana.

Diyarbakır gezim esnasında pek çok tarihi eserin pek çok farklı ilçede bulunduğunu öğrenince biraz moralim bozulsa da daha fazla yer göreceğim için de seviniyorum aynı zamanda. Bu çelişkiyi silerek devam ediyorum gezmeye. Diyarbakır merkezinde karşıma Ulu Camii, Behram Paşa Camii, Şeyh Matar Camii ve Safa Camii çıkıyor. Tüm bu tarihi camileri sindire sindire geziyorum. Ayrıca Meryem Ana Kilisesi de merkezde dikkatimi çeken yapıtlar arasında bulunuyor.

Tarih derslerinde gördüğüm şu meşhur İpek Yolu’nun Diyarbakır’da olduğunu buraya varınca öğrendim. Bu yüzden sayısız han ve kervansaray bulunuyor Diyarbakır il ve ilçe sınırları içerisinde. Hasanpaşa, Çiftehan ve Deliler Hanı bunlardan bazıları yalnızca. Gezip gördüğüm kadarıyla bu yapılardan bazıları otel olarak restore edilmiş; bazıları ise de geçmişi yansıtmak amacıyla çeşitli kültürel dükkânlar ile donatılmış. Malabadi Köprüsü’nü görmek için Silvan İlçesi’ne doğru yol aldım. Türkülere dahi konu olan bu köprü, dünyada bulunan taş köprüler içinden en geniş kemere sahip olan köprüymüş. Üzerinden geçmedim dememek için geçiyorum üzerinden bu güzel köprünün ve devam ediyorum seyahatime.

Diyarbakır Cartlak KebabıDiyarbakır’ı Elazığ’a bağlayan yol üzerinde bulunan Ergani ilçesinde Çayönü adlı bir antik kent bulunuyor. Bu antik kent cilalı taş devrine ait. Yaklaşık olarak 9000 yıllık bir tarihi olan bu kenti görmek fazlasıyla güzeldi diyebilirim. Bu kentin ilk yerleşim birimlerinden olduğu düşünülmekteymiş. Buradan çıkartılan çeşitli eşyalar da Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Söz konusu yemek olunca Diyarbakır önde geliyor. Zira yöresel yemeklerden hepsini tatmak istiyorum fakat o kadar çok çeşit var ki mecburen seçim yapmak zorunda kalıyorum. Hep merak ettiğim ciğerden yapılan cartlak kebabını seçiyorum. Bunun yanında nuriye tatlısını da Diyarbakır seyahati vesilesi ile tatmış oluyorum. Cartlak kebabı, abartıldığından da öte müthiş bir lezzeti sunuyor damaklarımıza. “Surlar mı, kebap mı?” Diye sorsanız kebabı seçecek derecede beğendiğimi söyleyebilirim. Zira aç bir karnın vermiş olduğu karar da olabilir bu. Benden sizlere tavsiye; siz hem suru gezin hem de cartlak kebabını tadın.

Diyarbakır Yol Haritası

Siz de bu tarihi şehirde gezmeyi düşünüyorsanız tek yapmanız gereken Diyarbakır Ucuz Uçak Bileti arayışına başlamak. Bir hafta öncesinden temin edeceğiniz biletlerle seyahatlerinizi son derece ekonomik hale dönüştürebilirsiniz. E altınızda arabanız varsa ya da otobüs firmalarıyla geleceğim diyorsanız da sadece saygı duyarım. Ama otobüs bileti fiyatına uçak bileti alabileceğinizi de asla unutmayın!

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti