Diyarbakır

Güneşin etkisini en yoğun gösterdiği topraklar, dünyanın en büyük ikinci surlarının arkasında korunan, Cilalı taş devrinden günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, ipekyolunu içinde barındıran büyük şehrimiz Diyarbakır.

Türkiye’nin her bir köşesi, her bir şehri cennet olsa da Diyarbakır, sahip olduğu pek çok güzellik ile Türkiye’nin önde gelen turizm şehirlerinden diyebilirim. Böyle bir üne sahip olan şehri gezmek için de hemen Diyarbakır Uçak Bileti fiyatlarının araştırdım. Ve kendime uygun ucuz uçak bileti bularak şehri gezme fırsatı elde ettim.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Keçi BurcuDiyarbakır’a varır varmaz güneyin sıcak havası hemen kendisini gösterdi. Ayrıca Diyarbakır Surları da… Bu surlar, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surlarıymış. 5.5 km uzunluğunda olan bu surlar, bazı noktalarından yıkılmış durumda. M.Ö. Bizans devleti tarafından yenilendiğini bilinen bu surların ne zaman yapıldığının bilinmemesi bir hayli gizemli geliyor insana.

Diyarbakır gezim esnasında pek çok tarihi eserin pek çok farklı ilçede bulunduğunu öğrenince biraz moralim bozulsa da daha fazla yer göreceğim için de seviniyorum aynı zamanda. Bu çelişkiyi silerek devam ediyorum gezmeye. Diyarbakır merkezinde karşıma Ulu Camii, Behram Paşa Camii, Şeyh Matar Camii ve Safa Camii çıkıyor. Tüm bu tarihi camileri sindire sindire geziyorum. Ayrıca Meryem Ana Kilisesi de merkezde dikkatimi çeken yapıtlar arasında bulunuyor.

Tarih derslerinde gördüğüm şu meşhur İpek Yolu’nun Diyarbakır’da olduğunu buraya varınca öğrendim. Bu yüzden sayısız han ve kervansaray bulunuyor Diyarbakır il ve ilçe sınırları içerisinde. Hasanpaşa, Çiftehan ve Deliler Hanı bunlardan bazıları yalnızca. Gezip gördüğüm kadarıyla bu yapılardan bazıları otel olarak restore edilmiş; bazıları ise de geçmişi yansıtmak amacıyla çeşitli kültürel dükkânlar ile donatılmış. Malabadi Köprüsü’nü görmek için Silvan İlçesi’ne doğru yol aldım. Türkülere dahi konu olan bu köprü, dünyada bulunan taş köprüler içinden en geniş kemere sahip olan köprüymüş. Üzerinden geçmedim dememek için geçiyorum üzerinden bu güzel köprünün ve devam ediyorum seyahatime.

Diyarbakır Cartlak KebabıDiyarbakır’ı Elazığ’a bağlayan yol üzerinde bulunan Ergani ilçesinde Çayönü adlı bir antik kent bulunuyor. Bu antik kent cilalı taş devrine ait. Yaklaşık olarak 9000 yıllık bir tarihi olan bu kenti görmek fazlasıyla güzeldi diyebilirim. Bu kentin ilk yerleşim birimlerinden olduğu düşünülmekteymiş. Buradan çıkartılan çeşitli eşyalar da Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Söz konusu yemek olunca Diyarbakır önde geliyor. Zira yöresel yemeklerden hepsini tatmak istiyorum fakat o kadar çok çeşit var ki mecburen seçim yapmak zorunda kalıyorum. Hep merak ettiğim ciğerden yapılan cartlak kebabını seçiyorum. Bunun yanında nuriye tatlısını da Diyarbakır seyahati vesilesi ile tatmış oluyorum. Cartlak kebabı, abartıldığından da öte müthiş bir lezzeti sunuyor damaklarımıza. “Surlar mı, kebap mı?” Diye sorsanız kebabı seçecek derecede beğendiğimi söyleyebilirim. Zira aç bir karnın vermiş olduğu karar da olabilir bu. Benden sizlere tavsiye; siz hem suru gezin hem de cartlak kebabını tadın.

Diyarbakır Yol Haritası

Siz de bu tarihi şehirde gezmeyi düşünüyorsanız tek yapmanız gereken Diyarbakır Ucuz Uçak Bileti arayışına başlamak. Bir hafta öncesinden temin edeceğiniz biletlerle seyahatlerinizi son derece ekonomik hale dönüştürebilirsiniz. E altınızda arabanız varsa ya da otobüs firmalarıyla geleceğim diyorsanız da sadece saygı duyarım. Ama otobüs bileti fiyatına uçak bileti alabileceğinizi de asla unutmayın!

 • Diyarbakır Panoramik
  Diyarbakır 360 Panoramik
 • Diyarbakır Nerede?
  Diyarbakır için Konum
 • Diyarbakır Hakkında
  Diyarbakır Detaylı Bilgi
 • Diyarbakır Galeri
  Diyarbakır Fotoğrafları
 • Diyarbakır için Yorumlar
  Diyarbakır için Değerlendirmeler

Tarihçe

Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde olan Diyarbakır’ın tarihi çok eski devirlere dayanmaktadır. Yontma taş ve Mezolitik devirlerde Diyarbakır ve çevresinde var olan mağaralardan burada yerleşim olduğu yapılan arkeolojik araştırmalar ile anlaşılmıştır. Eğil-Silvan yakınlarındaki Hassun Dicle Nehri ve kolları üzerinde Ergani yakınlarında Hilar mağaralarında bu çağdan kalma kalıntılar tespit edilmiştir. Şehrin, 65 kilometre kuzeybatısında Ergani ilçesi yakınlarında yer alan Çayönü Tepesi kazılarında, dünyanın en eski köyü bulunmuştur. Çayönü’ndeki insanlar zamanla göçebelikten yerleşik köy yaşama, avcılık ve toplayıcılıktan besin üretimine geçmiştir.

Şehrin kent merkezinde, MÖ 3000 Hitit ve Hurri-Mittani egemenliği yaşanmıştır. MÖ 1260 yılına kadar egemenliklerini sürdüren Hurri-Mitaniler’den sonra sırasıyla Asurlular, Aramiler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Selevkoslar, Partlar, Ermeniler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklular, İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübiler, Moğollar, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar Diyarbakır’a egemen olmuşlardır.

Asurlular döneminde şehir, bölge valilik merkezi olmuştur. Mîlâttan sonra bir ve ikinci asırlarda şehir ve bölgesi için Romalılar ve Partlar arasında savaşlar yapılmıştır. Romalılar!ın hakimiyetine geçen şehir Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile Bizans yönetime geçmiştir. Ömer döneminde islâm ordusu Diyarbakır’ı ve çevresini fethetmiştir. Halid bin Velid, Diyarbakır’a giren ilk islam kumandanıdır. Diyarbakır böylece bir eyâlet olarak İslâm devletine bağlandı.

Diyarbakır, Osmanlılar döneminde önemli eyaletlerden birinin merkezi olmuş, doğuya sefer yapan orduların hareket üssü ve kışlağı görevini görmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde özellikle I. Dünya Savaşı’nın yakın zamanlarında hastalık, yangın ve sefalet yüzünden büyük sıkıntı çeken Diyarbakır; Cumhuriyet devrinde büyük ve önemli imar, sosyal, kültürel ve ekonomik hareketler yaşamıştır. 1950’lerden sonra yeni şehir kurulmuş; yollar, hastaneler, okullar ve modern yapılarla gün geçtikçe büyümüş ve gelişmiştir. Yeni şehir kara, hava ve demir yolarıyla Türkiye’nin dört bir yanına bağlanmış önemli merkezlerden biri haline gelmiştir.

Cumhuriyet Dönemi

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında, El Cezire’nin (Mezopotamya) kuzeyinde yer almaktadır. Doğuda Batman ve Muş, batıda Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, kuzeyde Elazığ ve Bingöl, güneyde ise Mardin illeri bulunmaktadır. Yeryüzü şekilleri açısından genelde dağlarla çevrili, ortası hafif çukurlaşmış görünümdedir ve Güneydoğu Torosların kollarıyla çevrilidir. En yüksek dağı Muş sınırı yakınındaki Anduk Dağıdır (2830m).

Coğrafya

Diyarbakır’da sert bir kara iklimi egemendir.[14] Yazları çok sıcak geçer fakat kışları Doğu Anadolu Bölgesi kadar soğuk geçmez. Bunun başlıca nedeni Güneydoğu Toroslar yayının kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kesmesidir. En sıcak ortalaması 40.2 derece, en soğuk ay ortalaması ise -10.1 derecedir. Günümüze kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 48,4 derece ile 29 Temmuz 1946 gününde, en düşük sıcaklık ise -25,7 derece ile 11 Ocak 1933 gününde yaşanmıştır.

Güneydoğu Anadolu’nun doğal bitki örtüsü olan bozkır, Diyarbakır’da da egemendir. Bozkır biltki örtüsü içinde otsu bitkiler daha fazladır. Bunlar ilkbaharda kısa bir süre içinde yeşerip çiçeklenir, ama yağışların kesilmesiyle yaz başında kururlar. Çevredeki dağlar, yer yer meşe ormanlarıyla kaplıdır.[14] Diyarbakır topraklarının % 33’ü orman ve fundalık, % 40’ı ekili arâzi ve % 22’si çayır ve meralarla kaplıdır. İlkbaharda her yer yemyeşildir. Yaz aylarında ise dere kenarları dışında her yer bozkırdır, otlar tamâmen kurur. Vadilerde söğüt, çınar, ceviz ve kavak ağaçları, yükseklerde ise meşe, ardıç ve yabânî meyve ağaçları yer alır. Ormanlık arâzi her ne kadar % 33 görülmekteyse de muntazam ormanlık saha çok azalmıştır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti