Dolmabahçe Sarayı

İstanbul şehrinin merkezinde yer alan Dolmabahçe Sarayı artık randevu alınarak gruplar halinde ziyaretçi kabul ediyor. İç mekânlarda ise fotoğraf çekinmek kesinlikle yasak. Bu kararların alınması ziyaretçi yoğunluğu sebebi ile sarayın zarar görmesidir.

Göz Kamaştıran Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı İçiSarayın giriş kapısının önüne geldikten sonra içeri girebilmek için sıraya girmeniz gerekiyor. Türk turistlere ayrı yabancı turistlere ayrı rehber eşlik ediyor. 2 grubun aynı anda girilmesine de izin verilmiyor. En az 15 dakika sonra yeni gurup girebiliyor. Harem ve selamlık bölümlerinde kişisel gezi kesinlikle yasak. Bu sebeple rehber eşliğinde gezmeniz zorunlu tutuluyor. Saraydan içeriye girdikten sonra sizi o muhteşem göz kamaştırıcı kristalden yapılmış olan trabzanları ile merdivenler karşılıyor. Merdivenlerden yukarı çıkarken dikkat etmeniz gereken bir konu var ki trabzanları tutmak kesinlikle yasak. Giriş de bulunan tam ortadaki avize ile kristalden yapılma merdivenlerin görkemine öylesine kapılıyorsunuz ki bir an nerede olduğunuzu bile unutabilirsiniz. Merdivenlerden yukarıya çıkınca sizi o dillerde destan olan söylenecek sözcük bırakmayan muayede salonu karşılıyor. Bu salon insanı öylesine etkisi altına alıyor ki insan bir an aldığı nefesi vermeyi bile unutuyor. Duvarlardaki işlemeler, tavanın eşiz ve büyüleyici süsü, tam salonun ortasında bulunan kubbe inanılmaz. Tavanın yüksekliği ve dekorasyonun ihtişamı öylesine büyüleyici ki insan buradan ayrılmak istemiyor.

Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefat Ettiği Oda

Dolmabahçe Sarayı Atatürk OdasıMuayede salonundan güçlükle ayrıldıktan sonra Hususi Daire adı verilen bölümün deniz tarafına bakan yöndeki 4. Oda Mustafa Kemal’in hayata veda ettiği tarihi bir oda olarak tüm eşyaları ile birlikte müze görevi görüyor. Hususi dairenin iki tane büyük salonunu birbirlerine bağlayan koridorda yer alan bu odanın iki kapısı olup 4 tane de penceresi var. Odanın içinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı cevizden bir karyola, komedin ve bir de gardırop bulunuyor. Ayrıca oda halılar, koltuklar ve kanepeler ile dayalı döşeli biçimde duruyor. Ulu Lider burada gözlerini hayata yumduktan sonra oda olduğu gibi hiç dokunulmadan muhafaza edilmektedir.

Padişahlardan Kalma Gelenek Süs havuzu Ve Kuşluk Bahçesi

Dolmabahçe Sarayı BahçesiBurayı ziyaret etmeden önce Dolmabahçe Sarayında hayvanlara ait bir bölüm olduğundan haberdar değildim. Padişahlar zamanında kuşluk bahçesinde dünyadaki çeşitli devletlerden hediye olmak üzere gönderilen hayvanlar yetiştiriliyormuş. Kuşluk bahçesinin bir köşesinde saat müzesi diğer bir köşesinde ise camlı köşk yer alıyor. Şu anda kuşluk bahçesinde çeşitli kuşlar tavuklar bulunuyor. Hele tavus kuşunun serbestçe salına salına yürüyerek kuyruğunu açtığı an bildiğiniz festival gibi görülmeye fazlası ile değer. Süs havuzu adı kadar var gerçekten müthiş bir manzara ve de güzelliğe sahip. İstanbul uçak bileti satın almadan önce sarayı gezmek adına randevu almayı unutmayın.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti