Dresden

Elbe nehrinin 2 kıyısı üzerine kurulu huzur kenti Dresden. Bilhassa yaz aylarında nehrin kıyı kesimlerinde yerleşmiş olan kafeteryalarda uzun bir yürüyüşten sonra, soluklanabilir ve nehrin manzarasını seyre dalabilirsiniz. Dresden uçak bileti almakta acele etmelisiniz zira yaz ayı rezervasyonları hemen doluyor.

Dresden Gezilecek Yerler

Dresden Gezilecek YerlerTeleferik: Dresden şehrinde füniküler hat veya loscwitz kablo demiryolu da denilen teleferik, 547 metre uzunluğa sahipmiş. Çok uzun yıllardan beri ve Weiber Hirsch ile Loscwitz arasında hizmet vermektedir. Bu teleferik 95 m kadar yükseğe çıkabiliyor. 2 adet yolcu kabini var ve her bir kabin, 300 m civarında uzunluğu olan bir ray eşliğinde, kablolarla gidip geliyorlar. Yolculuk süresi ise sadece 5dk sürüyor.

Tekne Gezisi: Romantik bir gezintiye çıkmak arzusunda iseniz elbe nehri üzerindeki tekne turu tamda size göre. Bir taşımacılık şirketi, motorlu taşıtları ve 3 yolcu feribotuyla beraber, Dresden şehri içinde hizmet vermeye devam ediyor. Gündüz tekne turlarında elbe nehri üzerine kurulu 5 köprüyü rahatça izleyebilirsiniz. Gece ise şehrin ışıkları ve yıldızlar harika bir manzara sunuyor.

Botanischer: Bu botanik bahçeye girerken ücret ödemiyorsunuz. Bahçe şehirde çok büyük bir kısmı kaplıyor. Bahçeye girdiğinizde kendinizi resmen bitki dünyasına girmiş gibi hissediyorsunuz. Bu bahçe içinde, birçok iklimde yetişen çok farklı bitki türleri bulunuyor.

Graber Garten: Hayvanat bahçesi şehrin en büyük ve en gözde park alanı. Bu park alanında, 3000’e yakın ve 300 tür kadar hayvan barınıyor. Parkta en ilgi çekici faaliyet ise, bahçe içinde bulunan minyatür tren. Eğer vakit bulursanız bu bahçeye mutlaka uğramalısınız. Eğer zamanınız kısıtlıysa Minyatür tren gezisiyle hayvanat bahçesindeki bazı hayvanları görülebilirsiniz.

Şeffaf Fabrika: Şeffaf fabrika, 40 m yüksekliğe sahip cam kulesi sayesinde geçmişten şimdiye bu fabrikada şuan Wolswagen marka birinci sınıf otomobiller üretiliyor. Bütün üretim süresince yapılan işlemler 27 bin metre karelik bir alan olan pencerelerden izlenebiliyor. Meraklıları bu fabrikayı ziyaret edebilir.

Ne Yenir, Ne Alınır

Cagliari Ne YenirDresden’de Alman mutfağı çok fazla gelişmemesi sebebiyle, yerel lezzetleri bulmak pek mümkün değil. Ama bir tane de olsa yerel lezzet tatmak arzusunda iseniz, sizlere bir öneri sunabilirim, Saksonya çorbası. Bu çorba içerisinde, havuç, patates ve akla gelebilecek bütün sebzeler bulunuyor.
Dresden şehrinden ne alınır derseniz, ara sokaklarda, ünlü markaların satıldığı butikler bulunuyor. Köningstrasse caddesi üzerinde yine çok güzel butikler, restoranlar ve antika dükkânları var.

Dresden Yol Haritası

Dresden şehrine gitmek için en uygun aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül. Hatırlatmalıyım ki Haziran ayında bile soğuk günler yaşanabiliyor. Türkiye’den direkt uçuşlar düzenleniyor. Dresden Ucuz Uçak Bileti için önceden satın almanızda yarar var.

 • Dresden Panoramik
  Dresden 360 Panoramik
 • Dresden Nerede?
  Dresden için Konum
 • Dresden Hakkında
  Dresden Detaylı Bilgi
 • Dresden Galeri
  Dresden Fotoğrafları
 • Dresden için Yorumlar
  Dresden için Değerlendirmeler

Elbe Nehrinin kenarında kurulan Dresden’e “Elbe’nin Floransa’sı” da denir. Dresden çok sayıda sanat eseri koleksiyonları barındırır. Bugüne dek ayakta kalmış olan sayısız muhteşem barok yapı, Güçlü August döneminin şanını ve ihtişamını taşımaktadır. Dresden eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alır. Avrupa’nın en güzel su saraylarından biri olan Moritzburg, Dresden’den yalnızca 10 km uzaklıkta kuzey yöndedir. Sarayın parkında yürüyüş yapabilir. Tırmanış ve doğa yürüyüşü tutkunları, Dresden’in yaklaşık 30 km güneyinde başlayan Sächsische Schweiz bölgesinin kumtaşı kayalarına ve dağ geçitlerine hayrandırlar.

Coğrafya

Dresden, etrafındaki varoşlar ve kasabalarla büyük bir şehirleşmiş bölge oluşturur. Bunun başlıca nedeni, şehrin orta Avrupa’nın önemli bir ulaşım kavşağı ve ekonomik merkezi olmasındandır. Şehir Almanya’nın ekonomik konum bakımdan en dinamik merkezidir. Dresden metropoliten bölgesi Saksonya eyaletinde bulunan diğer şehirleşmiş Chemnitz-Zwickau metropoliten bölgesi ve Leipzig-Halle metropoliten merkezi ile birlikte bir dinamik ekonomi üçgeni oluştururlar.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti