Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Arap Yarımadası’nda bulunan yedi emirliğinden biri olan Dubai, aynı zamanda bu emirlikler arasında en büyük ve en gelişmiş olanıdır. Devasa alışveriş merkezleri, lüks otelleri ve büyük etkinlikleriyle turizmin gözde mekânlarından biri haline gelen Dubai uçak bileti ile sizleri bekliyor.

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek YerlerBirleşik Arap Emirlikleri’nin Arap Yarımadası’nda bulunan yedi emirliğinden biri olan Dubai, aynı zamanda bu emirlikler arasında en büyük ve en gelişmiş olanıdır. Önceleri küçük bir balıkçı kasabası olan bu şehir bölgede petrol bulunmasının ardından, ülke hızla gelişmeye başlamıştır. Gümrüksüz devasa alışveriş merkezleri, lüks otelleri ve büyük etkinlikleriyle turizmin gözde mekânlarından biri haline gelen Dubai şehir merkezindeki gökdelenler insana Tokyo’yu çağrıştırır. Gökdelenlerin şahane görüntüsünü izlemek için sizde Dubai Uçak Bileti alın.

Dubai, diğer Arap Emirlikleri’ne göre daha özgür bir yönetim şekline sahiptir. Dubai’nin bugünkü modern hali 1971 yılında ortaya çıkmaya başlamıştır. Yani şehrin şu anki siluetinde görünen gökdelenler 1971 yılından itibaren yükselmeye başlamıştır. Modern Dubai’nin yanında halen tarihi camileri ile geçmişi de bu şehirde yaşayabilirsiniz.

Dünyanın ilk 7 yıldız alan oteli olan Burj El Arab oteli Dubai sınırları içerisinde yer alıyor. Şehirde gezilebilecek başlıca mekânların başında pazar yerleri ve çarşılar gelmektedir. Bur Dubai’de kent pazarlarının olduğu yerde bulunan Bud Dubai Çarşısına göz atmalısınız. Kentte yer alan diğer önemli turistik mekânlar arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi, Dubai Marinası, Palmiye Adası, Dubai Müzesi’dir. Müslüman olmayanların da girebildiği tek cami olan Jumeirah Camisi, Ortaçağ döneminde bölgede egemen olan Fatımiler tarafından yaptırılan ve mutlaka görülmesi gereken bir camidir. Dubai’nin diğer önemli camilerinden biri de Grand Cami’dir. Bastakiya ilçesi Dubai’nin geçmişteki yönünü yansıtan ve gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Gezilmesi gereken önemli yerlerden biri de Dünyanın en uzun binası olarak bilinen Burj Khalifa binasıdır.

Ne Yenir, Ne Alınır

Dubai Ne YenirDubai şehri mutfağı; gezi severlere kozmopolit nüfusun etkisiyle birlikte geniş bir yelpaze sunmaktadır. Geleneksel tatların yanı sıra Mısır, Lübnan, Tunus, Japon, Çin veya Hint yemeklerinden lezzetleri Dubai’de gittiğiniz her noktada bulabilirsiniz. Popüler Dubai restoranların çoğu genellikle otellerde yer alıyor ve sadece bu restoranlarda alkol lisansı bulunduğunu da belirtmeliyim. Gordon Ramsey ve Marco Pierre gibi ünlü şeflerin Dubai’de restoranları bulunduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. Dubai mutfağı denince akla gelenler genel olarak ekmek, pirinç, et, hurma ve deniz ürünleridir.

Dubai Yol Haritası

Dubai Uluslararası havalimanı, Ortadoğu’daki en büyük havalimanıdır bundan dolayı bu şehirden pek çok şehre aktarma yapılabiliyor. Havalimanın üçlü kodu ”DXB” dir ve havaalanı şehrin 4 km güneydoğusunda yer almaktadır. Dubai’ye İstanbul’dan gidecekseniz İstanbul’dan Dubai’ye uçuş süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır. İstanbul’dan Türk Havayolları, Emirates, Pegasus Havayolları, Fly Dubai Havayolları gibi uçak firmalarının Dubai’ye direkt seferleri mevcuttur. Dubai Ucuz Uçak Bileti içinde zaten bu direkt seferleri tercih etmeniz gerekli.

Dubai Ucuz Bilet ile şehre vardıktan sonra, Havaalanından şehrin merkezine ulaşmak için otobüs, metro, taksi gibi seçenekleriniz bulunuyor ve havaalanından hizmet veren shuttle servisleri de tercih edebilirsiniz. Shuttle hizmeti ücretsiz olmasına rağmen tarifeli taksi ile ulaşım daha yaygın tercih edilmektedir. Otobüsü tercih edeceksiniz terminal 1 ve 22nin önünde yer alan otobüs duraklarında 401 ve 4402 numaralı otobüsleri tercih edin, daha kolay merkeze ulaşacaksınız

 • Dubai Panoramik
  Dubai 360 Panoramik
 • Dubai Nerede?
  Dubai için Konum
 • Dubai Hakkında
  Dubai Detaylı Bilgi
 • Dubai Galeri
  Dubai Fotoğrafları
 • Dubai için Yorumlar
  Dubai için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bir takım taştan yapılmış gereçler bulunmuş olsa da ancak birkaç yerleşim yeri bulunabildiğinden BAE’nin erken dönem sakinleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bölgedeki yerleşim yerinin çoğu Doğu ve Batı dünyası arasında bir ticaret merkeziydi. MÖ 7.000 yıllarına ait antik Mangrov Bataklıklarının kalıntıları, Dubai İnternet Kenti yakınlarında yapılan kanalizasyon çalışmaları esnasında bulundu. Alan yaklaşık 5.000 yıl önce kıyı şeridinin karaya doğru çekilmesiyle birlikte kentin bugünkü kıyı şeridini oluşturan kumla kaplanmıştı. İslamiyet Öncesi dönemden 3. ve 4. yüzyıllara ait seramikler bulundu. İslam’ dan önce bu bölgede yaşayanlar Bajir (veya Bajar)’ e tapınmaktaydılar. Bizans, Yunan ve Sasani Pers imparatorlukları bu dönemde büyük bir güce ulaştılar, Sasaniler bölgenin büyük bir kısmını denetimleri altına aldılar. Bölgede İslam’ ın yayılmasından sonra Doğu İslami Coğrafyasının Ümeyye Halifeliği güneydoğu Arabistan’ı ele geçirdiler ve Sasanileri buradan çıkardılar. El Cumeyra bölgesinde Dubai Müzesi tarafından yapılan kazılarda Ümeyyeler dönemine ait bazı eserler bulundu.

Dubai’den bahis bulunan 1095 tarihli ilk kayıt, Endülüslü-Arap coğrafyacı Ebu Abdullah el-Bekri’ nin Coğrafya Kitabı’nda yer almaktadır. Venedikli inci taciri Gaspero Balbi, 1580 yılında bölgeyi ziyaret etti ve Dubai’den bir inci toplayıcılığı alanı olması yönüyle bahsetti. 1799’dan bu yana, bölgede Dubai adı ile bir kasaba bulunduğu bilinmektedir. 19. yüzyılın başlarında Bani Yas kabilesinden El Ebu Falasa kabilesi, 1833’e kadar önemli derecede Abu Dabi’ye bağımlı kalan Dubai kasabasını kurdular. 8 Ocak 1820’de Dubai Şeyhi bölgedeki diğer şeyher ile birlikte Denizlerde Genel Barış Antlaşması’nı imzaladılar. 1853 yılında İngiltere ile Denizlerde Kalıcı Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasıyla bölgeye İngilizler tarafından “Ateşkes Kıyısı” adı verildi. 1833’te Beni Yas kabilesi El Falasi neslinden gelen El Maktum hanedanı Abu Dabi’nin güneybatısında Liva Vahası’nda bulunan yurtlarını bir kabile içi anlaşmazlık sonrası terk ettiler ve Dubai’nin kontrolünü bir direnme olmaksızın Ebu Falasa kabilesinden aldılar.

Fransa, Almanya ve Rusya’nın Basra Körfeziyle artan ilgisine karşı olarak 1892 tarihli bir antlaşma ile Dubai İngiltere korumasına girdi. 1800’lü yıllarda kasabayı iki büyük felaket etkiledi. Birincisi, 1841’de ortaya çıkan çiçek salgını Bur Dubai’de ortaya çıktı ve burada yaşayanların doğu yönündeki Deyra’ya taşınmasına yol açtı. Ardından, 1894’te, Deyra’ da başlayan yangın evlerin birçoğunu yok etti. Bununla birlikte, kasabanın coğrafi alanı dünyanın her yanından tacir ve iş sahiplerini bölgeye çekmeye devam etti. Dubai Emiri, yabancı tacirleri bölgeye çekmekte kararlı idi ve bu nedenle ticari vergi miktarlarını düşürdü. Fars tacirleri doğal olarak karşı kıyılarındaki Arap ülkesine yöneldiler ve nihayet Dubai’ye yerleştiler. Lingah ile bugün Dubai Koyu’nda halen görülebilen dhov tekneleriyle ticaret yapmaya devam ettiler ve bölgelerine İran’daki Bastak bölgesinden geldiklerinden dolayı Bastakiya adını verdiler.

Dubai’nin İran’a coğrafi yakınlığı onu önemli bir ticari bölge yaptı. Dubai kasabası, yabancı tacirler için özellikle de İran’lılar için önemli bir liman oldu, nihayet bunlardan birçoğu kasabaya yerleştiler. 20. yüzyılın başlarında Dubai önemli ve işlek bir limana sahipti. Dubai 1930’lara kadar inci ihracatı ile tanındı; inci ticareti Birinci Dünya Savaşıyla ve takip eden 1930 Ekonomik Kriziyle birlikte onarılmaz bir hasar aldı. İnci ticareti sektörünün çökmesiyle Dubai derin bir ekonomik krize girdi ve ortaya çıkan açlık sonucu birçok sakin Basra Körfezi’nin diğer bölgelerine göç ettiler.

2 Aralık 1971’de Dubai, İngiltere’nin himayesinin ardından diğer emirliklerle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturdular. 1973’te, Dubai diğer emirliklerle birlikte ortak para birimi olarak belirlenen BAE Dirhemi para birimini kabul etti. Katar ve Bahreyn bağımsız devletler olarak kalmayı tercih ettiler. 1973’te, Katar ortak para biriminden ayrıldı ve BAE Dirhemi Emirliklerde piyasaya sürüldü.

1970’ler boyunca, petrol ve ticaretten elde ettiği gelirler ile büyümeye başladı ve aynı zamanlarda Lübnan Savaşı nedeniyle ülkeye gelenlerin oluşturduğu bir göçmen akını yaşadı. Cebel Ali Limanı 1979’da kuruldu. Yabancı şirketlere sınırsız ithalat ve ihracat olanakları sunan Cebel Ali Gümrüksüz Bölgesi (JAFZA) liman etrafında 1985 yılında oluşturuldu.

1990 Körfez Savaşı kent üzerinde olumsuz etki oluşturdu. Sermaye yatırımcıları paralarını geri aldılar ve tacirler ticaretten çekildiler ama sonuç olarak kent değişen politik iklimle uyuşarak gelişimini geri kazandı. 1990’ların sonunda, ilk önce Kuveyt Körfez Savaşı esnasında, ardından Bahreyn Şia karışıklıkları esnasında işlerini Dubai’ye naklettiler. Dubai, Körfez Savaşında ve 2003 Irak’ ın İşgalinde müttefiklere Cebel Ali Gümrüksüz Bölgesinde yakıt ikmal üsleri tedarik etti. Irak Savaşı’nın ardından yüksek miktarda artan petrol fiyatları Dubai Emirliğini ticaret ve turizme odaklanmaya devam etmesine sevk etti.

Coğrafya

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ nin Basra Körfezi kıyısında, kabaca 16 m. rakımda ve deniz seviyesinde bulunmaktadır. Dubai Emirliği, güneyinde Abu Dabi Emirliği, kuzeydoğusunda Şarika Emirliği ve güneydoğusunda Umman Sultanlığı ile sınırlara sahiptir. Hatta, Emirliğin Umman sınırları içerisinde bulunan toprak parçası olup üç yönü Umman ile batısında Acman ve kuzeyinde Reis el-Hayme ile çevrilidir. Basra Körfezi emirliğin batı kıyısında bulunur. Dubai, 25.2697°N 55.3095°E koordinatlarındadır ve başlangıçtaki 1500 km2’lik alanın denizin doldurulması ile elde edilen fazlalıklar ile birlikte 1588 km2’lik bir alanı kaplamaktadır.

Dubai, arkasında bulunan Arap Çölü’ne bitişiktir. Dubai, BAE’ nin güney yönündeki kısımdan oldukça farklı bir görünüme sahip olmakla birlikte birçok Dubai manzarasında kumlu çöl görünümleri ortaya çıkmaktadır. Kum çok miktarda ezilmiş midye kabuğu ve mercan parçalarıdan oluşur, temiz ve açık renktedir. Kentin doğusu, tuz tortulu kıyı düzlükleri Sabha (Sabkha) olarak bilinir, hareketli kum tepecikleri arasından kuzeydoğu yönüne geçit verir. Daha uzak doğu yönünde daha geniş kum tepecikleri büyür ve demir oksitlenmesinin neden olduğu kırmızı rengi almaya başlar.

Düz kum çölü, Umman ve Hatta ile Dubai sınırınca uzanan Batı Hacar Dağları’na doğru yol verir. Batı Hacar dağları; bazı yerlerde 1.300 m. yüksekliğe ulaşmakla birlikte kurak, sarp ve parça parça bir görünümdedir. Dubai’de, dibi geniş yük gemilerinin geçişi için temizlenmekte olan doğal Dubai Koyu (Creek) bulunmasına rağmen doğal bir ırmak veya vaha bulunmamaktadır. Dubai’de, Batı Hacar Dağları içinde canlıların su ihtiyaçlarını karşıladıkları çok sayıda gölcük ve geçitler bulunmaktadır. Dubai’nin güney bölgesi geniş kum tepeleri ile kaplıdır ve nihayet Boş Mahalle adı verilen çöl alanına kadar uzanır. Sismik bakımdan Dubai oldukça sabit bir zemine sahip olmakla birlikte en yakın sismik alan, 200 km uzaklıktaki Zagros Fayı’dır ve Dubai’ye etkisi bulunmamaktadır. Uzmanlar bölgede bir tsunami görülesinin küçük olasılık olduğunu, Basra Körfezi sularının bir tsunami tetiklemeye yetecek kadar derin olmadığını tahmin etmektedirler.

Kenti çevreleyen çöl yaban otları ve ender hurma ağaçlarını barındırır. Kentin Batı El Hacar Dağları yakınlarındaki düz ovalarda akasya ve ghaf ağaçları yetişirken doğusunda Sabha ovalıklarında çöl sümbülü yetişir. Hurma palmiyesi ve Neem Ağacı ve ithal edilen okaliptüs gibi ağaçların yanı sıra çok sayıda bölgeye özgü ağaç türü Dubai doğal parklarında yetiştirilmektedir. Hubara Kuşu, Çizgili Sırtlan, Karakulak, Çöl Tilkisi, şahin ve Arap Afrika Antilobu Dubai çölünde rastlanan canlılardır. Dubai, Avrupa, Asya ve Afrika arasında kalan bir göç yoludur. 320’den fazla kuş türü ilkbahar ve sonbahar aylarında Dubai’ den geçer. Dubai suları aralarında en bilineni olan Hamur da bulunmak üzere 300’den fazla balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tipik Dubai deniz yaşamı tropikal balık türleri, denizanaları, mercanlar, dugonglar, yunuslar, balinalar ve köpekbalıklarını barındırmaktadır. Aralarında tehlikeli türler olarak nitelenen Hawksbill Kaplumbağası ve Yeşil Kaplumbağa’nın da bulunduğu birçok çeşit kaplumbağa cinsi bölgede görülebilmektedir.

Dubai Koyu kentin kuzeydoğu-güneybatı yönü boyunca uzanır. Kentin doğu bölümünde Deyra bölgesi yer alır doğu yönünde Şarika Emirliği, güney yönünde ise El Avir ile sınırlıdır. Palm Deyra adı ile bilinen yapay palmiye adası Deyra’nın kuzey yönünde Basra Körfezi içinde bulunmaktadır. Dubai Uluslararası Havalimanı Deyra’nın güney yönündedir. Birçok Dubai gayrimenkul şirketi Dubai Koyu’nun batı yakasında, Cumeyra kıyı şeridinde bulunmaktadır. Port Raşid, Cebel Ali, Burç El Arap, Palm Cumeyra ve İş Körfezi gibi konu tabanlı çok sayıda gümrüksüz bölge bu mıntıkada yer almaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti