Dublin

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti olan Dublin, mini mini, kutu gibi bir şehir. İçinden nehir geçen küçücük yere gezilecek harika yerler sığdıran Dublin uçak bileti rezervasyonunuzu geç kalmadan yaptırın.

Dublin Gezilecek Yerler

Dublin Şehir RehberiSt. Stephens Green: İrlanda yemyeşil bir ülke. Bu kocaman bahçe ise Dublin’deki en eski yeşil alanlardan biri. Bahçeyi gezip ördekleri izlemek ve temiz havayı içinize çekip, huzur bulmak için burası doğru seçim.
St. Patricks Cathedral: İrlanda’da her yıl 17 Mart’ta kutlanan ve yeşillere bürünmüş kalabalıkların çılgınlar gibi eğlendiği St. Patricks Day’i sanırım duymayan yok. İrlanda’ya Hıristiyanlığı getiren kişi olduğu için çok değerli azizin ismi, şehrin en büyük katedrali olan bu yere de verilmiş. Binası büyük ve görkemli, bahçesi harika, ama içine girmek için bilet almanız gerekiyor. Ziyaret saatleri 09:00 – 17:00 arası, pazar günleri ise ayin saatlerine göre farklı zamanlarda olabiliyor.
Dublin Castle: Bu kale, tarihi boyunca çok kez yıkılıp yeniden yapılmış. Şehrin ana caddelerinden biri olan Dame Street üzerinde bulunuyor. Kalenin dışı ve çevresi olduğu kadar içi de devasa yapıda. Hem iç mimarisi, hem de dış mimarisi ile görülmeye değer güzellikte olan bu kaleyi gezmelisiniz.
Chester Beatty Library: Dublin Castle’ın bahçesinde yer alan bu kütüphanedeki, özellikle İslam bölümü (The Islamic Collection) ve bölüme ait koleksiyonlardan biri olan Türk koleksiyonu (The Turkish Collection) ilginizi çekeceğine eminim. Osmanlı sultanlarına ait tuğralar ve Kuran yazmaları gibi örnekler Türk koleksiyonunu oluşturanlar arasında.
Christ Church Cathedral: Yaklaşık bin yıllık tarihi olan bu katedralin içine mutlaka girin. İçeride ünlü “The Cat and The Rat” isimli mumyalanmış kedi ve fareyi görmelisiniz. 150 yıl kadar önce fareyi kovalayan kedi, fareyle birlikte katedralin içindeki orgun içinde sıkışmış ve sonra mumyalanmışlar. Çok değişik olgulara götürecek bu eserleri görmeden Dublin’ den ayrılmayın.

Ne Yenir, Ne Alınır

Fish And ChipsDublin şehri içinde birkaç tane “food hall” var. Buralardan sandviçler, salatalar, meyveler, pastane ürünleri bulup alabilirsiniz. Liffey’in kuzeyinde kalıyorsanız ya da yolunuz o tarafa düştüyse Moore St. Adıyla anılan pazar tezgâhlarının kurulduğu, ufak marketlerin olduğu bu sokaktaki Paris Bakery’e mutlaka uğrayın. Ekmekler, sandviçler, kruvasan leziz. Ayrıca şarap çeşitleri de var ve Fish And Chips yani balık ve patates tabakları da oldukça tüketiliyor.

İrlanda’nın hediyelik eşyaları çok güzel bence. Üzerinde kuzu olan kupalar, yonca desenli anahtarlıklar ve İrlanda yeşili tshirt – sweatshirtler başta olmak üzere birçok çeşidi var. Ben normalde kalabalık yapmasın diye pek almam ama çok şirin oldukları için Dublin’den bolca souvenir aldım. Hem güzel bir hediyelik.

Dublin Yol Haritası

Dublin’de tek olan havaalanı Dublin Airport (DUB) adıyla anılıyor. İki tane terminali var. İstanbul’dan direkt uçuş düzenleyen birkaç firma Terminal 1’e iniyor. 3.5 saat süren bu direkt uçuşun fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Dublin Ucuz Uçak Bileti arıyorsanız aktarmalı gitme seçeneğini düşünebilirsiniz. Yaz dönemlerinde İzmir, Bodrum, Antalya gibi yerlerden Dublin’e direkt seferler konulabiliyor, eğer bu şehirlerden gitme niyetiniz varsa aktarmasız Dublin Uçak Bileti için uçuşları kontrol etmeyi unutmayın.

 • Dublin Panoramik
  Dublin 360 Panoramik
 • Dublin Nerede?
  Dublin için Konum
 • Dublin Hakkında
  Dublin Detaylı Bilgi
 • Dublin Galeri
  Dublin Fotoğrafları
 • Dublin için Yorumlar
  Dublin için Değerlendirmeler

Dublin (İrlandaca: Baile Átha Cliath, Áth Cliath ya da Dubh Linn diye de bilinir) İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey Nehri’nin ağzında, Dublin Kontluğu’nun merkezinde yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir. Dublin şehri dendiği zaman aslında Dublin Konseyi’ne bağlı bölge kastedilse de, halk arasında Dublin’den çevre bölgelerden bazılarını, (Dun Laoghaire, Fingal ve Güney Dublin gibi), kapsayacak şekilde de bahsedilmektedir. Bu bölgeye bazen Dublin metropolü ya da Dublin kenti de denmektedir.

BBC’nin 2003 yılında, Avrupa genelinde 112 kent ve kırsal kesimden, 11.200 kişiye uyguladığı bir ankette, Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir.

Tarihçe

Yunan astronom ve kartograf Ptolemy’nin yazıları Dublin ile ilgili en eski kaynaklardandır. M.S. 140 civarında Eblana Civitas adlı bir yerleşim yerinden bahsetmektedir. ‘Dubh Linn’in yerleşim yeri olarak tarihi M.Ö. 1. yüzyıla kadar gitmektedir. Sonraları burada bir manastır inşaa edilmiştir. Ama kasaba olarak 841 yılında Norse’lar tarafından kurulmuştur.’Baile Átha Cliath’ ya da kısaca ‘Áth Cliath’ 988 yılında kuruldu ve bir süre sonra bu iki kasaba birleşti.

Bugünkü şehir birinin İngilizceleştirilmiş ismini, diğerinin de özgün Galce ismini almıştır. Normanların İrlanda’yı işgalinden sonra Dublin başkent oldu ve iktidar, bağımsızlıklarına dek Dublin kalesinde toplandı. 14. yüzyıldan 16. yüzyılın sonlarına kadar Dublin ve çevresi (Pale, yani sınır, mıntıka olarak bilinir), İrlanda’nın hükümet kontrolündeki en büyük alanını oluşturmaktaydı. 17. yüzyıldan itibaren, Geniş Caddeler Komisyonu’nun da desteğiyle, şehir hızla büyüdü. Kralları I. ve IV. George’lar arasındaki dönemde (yani Georgian dönemi), bir süre Londra’dan sonra Britanya İmparatorluğu’nun ikinci şehri konumundaydı. Dublin’in en ilgi çekici mimarisinin büyük bir bölümü bu dönemden kalmadır.

19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında, Cumhuriyetçi devrimcilerin Birleşik Krallıka karşı başlattıkları ayaklanmalar, 24 Nisan 1916’daki Postane Baskını ile harekat boyutuna ulaştı, ama 24-30 Nisan arasında süren Paskalya Ayaklanması, devrimcilerin teslim olmasıyla son buldu. Bu süreçte ön plana çıkan Michael Collins ayaklanmalar süresince kullandığı taktiklerle şehir içi gerilla savaşının ilk örneklerini sergiledi. Bu ayaklanmalar başkenti istikrarsız bir sürece soktu. İngiliz-İrlanda savaşı ile İrlanda iç savaşı kenti yıkıma uğrattı. Şehrin en güzel binaları bu savaşlar sırasında yıkıldı. İrlanda Bağımsız Eyaleti binaların çoğunu yeniden inşaa etti. Parlamentoyu Leinster Sarayı’na taşıdı ama yeniden düzenlemek gibi büyük bir işe kalkışmadı.

Coğrafya

Dublin denize konumundan dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Kışları yumuşak, yazları serin geçer ve aşırı soğuk ya da sıcak yaşamaz. Genelde düşünülenin aksine Dublin, batı İrlanda gibi, yoğun yağış almamaktadır. Batı İrlanda’nın yağış oranı genelde başkentin iki katıdır. Londra ile karşılaştırıldığında ortalamada Dublin’de daha az yağışlı gün görülür. Ocak ayındaki ortalama en yüksek sıcaklığı 8 °C (46 °F), Temmuz ayında ise 20 °C (68 °F)’dir. Ortalama en güneşli ayları, günde altı saate kadar uzanan, Mayıs ve Haziran’dır ama günler yine de daha uzun geçer. Ortalamada en yağışlı ayları ise, 74mm (2.9 inç) ile, Aralık ve Ağustos’tur. En kuru ay, 45 mm (1.7 inç) ile, Nisan’dır. Yıllık toplam ortalama yağış oranı (bütün yağış türleri dahil) 762 mm (29.5 inç)’tir ve Sidney, New York kenti ve Dallas’tan bile daha azdır. Dublin, yüksek enlemi nedeniyle, uzun yaz günlerine (yaklaşık 19 saat gün ışığı) ve kısa kış günlerine (dokuz saate kadar düşebilmektedir) sahiptir. İrlanda’nın geri kalanında da olduğu gibi, hortum, kasırga, deprem ve tsunami benzeri, doğal afetler açısından oldukça korunaklıdır.

Atlantik fırtına sistemlerinden gelen güçlü rüzgarlar, İrlanda’nın diğer bölgelerindeki kadar olmasa da, Dublin’i etkileyebilmektedir. Şiddetli rüzgarlara daha çok kış ortası rastlanmaktadır ama özellikle, Ekim ve Şubat ayları dahil olmak üzere, her an oluşabilirler. Son dönemlerin en kuvvetli fırtınası 24 Aralık 1997’de, Casement Aerodrome’da, 151 km/s (94 mil/s) olarak kaydedilmiştir.
Dublin’i çevredeki bölgelerden birkaç derece daha sıcak yapan bir mikroiklimi vardır. Ayrıca şehrin merkeziyle eteklerinde ufak bir ısı farkı da bulunmaktadır. Şehrin merkezi daha yoğun yapılanmış olduğu için biraz daha sıcaktır. Yine şehrin merkezi ile 12 kilometre kuzeyindeki havaalanı arasında da ısı farkı bulunmaktadır.

Ilıman bir iklime sahip olan şehrin kayda geçen en düşük sıcaklığı -12 °C (10.4 °F), en yüksek sıcaklığı ise 31 °C (88 °F)’dir. Kışın sık görülen yağış şekli yağmurdur. Kasım ve Nisan ayları arasında kar yağışı da görülse de karın yerde kalma süresi çok kısadır (ortalama, sadece 4-5 gün kadar). Dolu kardan daha sık görülmektedir ve özellikle kış ve bahar aylarında rastlanır. Genelde yaz aylarına denk gelen gök gürültüsü ve yıldırım da oldukça nadir görülür. Tipik olarak en soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat’tır, ama son yıllarda yaz sıcaklıkları ortalamanın üstünde bir çizgi seyretmektedir, ör. Temmuz 2006’da 31 °C (88 °F) olan sıcaklık, en yüksek ortalamanın 11 °C üstündedir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti