Dubrovnik

Adriyatik Denizi’nin kıyısında, yüksek kaleleri, kilometrelerce uzunluğunda surları ve sahip olduğu tarihi eserleri ile adını duyurmuş tarihi kent Dubrovnik.

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Dubrovnik Gezilecek YerlerDubrovnik şehrinin en önemli yeri Surlar Bölümü. Dubrovnik Kalesini de görebileceğiniz ve büyüleyici manzaraları seyredip fotoğraf çekme imkanı bulabileceğiniz surlar, 2 km uzunluğunda. Eskiden şehri düşmanlardan korumak amacıyla yapılmış bu surlar şimdi büyük bir hayranlık uyandırıyor. Dubrovnik Kalesi, yüksek sarp bir kayanın üzerine inşa edilmiş. Bu inşa sebebiyle Dubrovnik Kalesi çok stratejik bir konumda bulunuyor. Eski şehirin içine girer girmez beni bu güzel Büyük Onofrio çeşmesi karşıladı. Bugün şehrin en çok turist çeken yapılarından olan eski çeşmenin çevresinde gösteri yaparak, turist çekmeye çalışanlara rastlamak oldukça mümkün. Dubrovnik Franciscan Manastırı 14. yy’da yapılmış. En önemli özelliği şehrin yazılı arşivini barındırması ve Dünya’nın bilinen en eski 3. eczanesine ev sahipliği yapması. Bu ilginç özelliğe sahip olan yapıt görülmeye değer. Dubrovnik şehir çan Kulesinin üstünde meşhur “Zelenci” denilen heykeller var. Maro ve Baro adı verilen bu askerler her saat başı çıkıp kontrol ederler. Bronz heykellerin orijinalleri Sponza Sarayı’nda muhafaza ediliyormuş. Yani buradakiler kopya. 31 m yüksekliğindeki kule Rektörler Sarayının hemen bitişiğinde yer alıyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Dubrovacka Rozata TatlısıDubrovnik şehrine ait yemekleri şöyle sıralayabilirim;

 • Pasticada: yöresel bir Hırvat yemeği.
 • Zelene Menestra: yahni türü bir yemek.
 • Dubrovacka Rozata: Dubrovnik’ in ünlü tatlısı.
 • Jannetina: kızartılmış kuzu eti.
 • Damatinska Przolica: fırında Kızartılmış biftek.
 • Cevapcici: Hırvat köftesi.
 • Pljeskavica: hamburger adı
 • Razniji: meşhur Et şiş.
 • Punjena Paprika: Biber dolması.
 • Torta od makarula: Çikolatalı yaş pasta.
 • Orehnjača: Cevizli kek.
 • Palačinke: İnce krepler.
 • Međimurska: Tiramusuya benzer bir kek.
 • Viška Pogača: Hırvat poğaçaları.

Dubrovnik ’ten ne alınır? Denilince ilk olarak akla Lavanta Torbaları geliyor. Hemen hemen tüm dükkânlarda birbirinden çeşitli Lavanta Torbaları görmek mümkün. Dubrovnik’te bolca görebileceğiniz diğer hediyeliklerse takılar, özellikle de Mercan taşı kaplı gümüş takılar daha çok tercih ediliyor. Kurutulmuş sebze meyveler, zeytinyağı şişeleri ve zeytinyağından yapılmış şeyler, başta mandalina olmak üzere çeşitli reçeller ve klasik tüm turistik şehirlerde satılan magnet, kupa vb. tarzda hediyeler.

Dubrovnik Yol Haritası

Dubrovnik özellikle son yıllarda hızla tercih edilen bir gezi noktası olması nedeniyle birçok havayolu firmasının da buraya uçuş düzenlemesine sebep oldu. Şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Dubrovnik Havaalanı’na THY dâhil bir çok firmanın uçuşu var. Yani kolaylıkla Dubrovnik uçak bileti satın alabilirsiniz. Dubrovnik havaalanından şehir merkezine ulaşmak için taksi otobüs tercih edilebilir. Ancak burada genelde teleferik tercih ediliyor. Sizde deneyin derim.

 • Dubrovnik Panoramik
  Dubrovnik 360 Panoramik
 • Dubrovnik Nerede?
  Dubrovnik için Konum
 • Dubrovnik Hakkında
  Dubrovnik Detaylı Bilgi
 • Dubrovnik Galeri
  Dubrovnik Fotoğrafları
 • Dubrovnik için Yorumlar
  Dubrovnik için Değerlendirmeler

Tarihçe

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri. Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

Dubrovnik’e Türk kaynaklarında da eski adıyla (Ragusa) rastlanmaktadır. Bu kentte kurulu şehir-devleti Ragusa Cumhuriyeti’ne I. Murat döneminde 1365 yılında ayrıcalık tanınmış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine alınmış ve yıllık vergiye tâbi tutulmuştu. Napoleon Bonaparte dönemindeki savaşlar sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu devlete de son vermiş ve şehri Fransa’ya bağlamış, 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermişti. Bu şekilde şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.

Turizm

Dubrovnik’te turizmin 19.yüzyılda yapılan Opatija Grand Hotel (1890) ve Dubrovnik Hotel Imperial (1897) lüks otellerinin açılmasıyla başladığını söyleyebiliriz. CNNGo göre, Dubrovnik dünyanın en iyi 10 ortaçağ duvarlı şehirler arasındadır. Dubrovnik 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiş (demilitarize) ve 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırp güçler tarafından kuşatılmış ve bombardıma tutularak büyük hasar almıştır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti