Düzce

Sadece 16 yıldır şehir olarak anılmasının arkasında, geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bir ucundan diğer ucuna antik kent olarak adlandırabileceğimiz, üzerinde bir çok tarihi yapı bulunduran Batı Karadeniz şehrimiz Düzce.

Erzurum’dan Düzce’ye olan yeni bir serüvenimiz. Batı Karadeniz’in antik kenti olarak ayakta kalmayı başaran Düzce, günümüzde ekonomik, idari ve sosyal gelişmelerle kendini geliştiren bir ilimiz. Sakarya, Zonguldak gibi illerle komşu olan bu şirin şehri bir görelim dedik. Düzce Uçak Bileti fırsatlarını araştırdık ve uygun fiyattan temin ettiğimiz uçak bileti ile bu şirin şehre geldik.

1999 yılında Bolu’dan il olarak ayrılan bir kent; birbirinden güzel yaylaları, yağmur ormanları olarak tabir edilen ormanları, Efteni Kuş Cenneti, Güzeldere ve Samandere Şelaleri, akarsuları ile tam bir tabiat harikası… Karadeniz’in bambaşka şehri burası.

Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Güzeldere ŞelalesiGüzeldere Şelalesi: Merkeze 28 kilometre uzaklıkta olan şelale, Bıçkı Deresi üzerinde yer alıyor. Şelalenin yüksekliği 135 metre. Orman İçi Dinlenme Yeri olarak belirlenen bu alanda ıhlamurdan orman gülüne birçok bitki yetişiyor. Çeşitli yaban hayvanlarıyla da karşılaşmak mümkün.

Binef At Çiftliği: 20.000 metrekare bir araziye 2003 yılında kurulan, hem binicilik hem de restoran amaçlı kurulmuş bir işletmedir. Aile işletmesi olan bu çiftlikte; köy kahvaltısı, yöreye özgü lezzetler ve çeşitli ızgaralar yiyebilirsiniz.

Akcakoca: Düzce’nin şirin mi şirin bir ilçesi. Tatil ve turizm cenneti Akcakoca, yerli yabancı birçok turisti ağırlıyor. Çok sayıda otel, restoran ve kamping mevcut.

Efteni Gölü: Düzce sınırları içerisinde bulunan ve merkeze 14 kilometre uzaklıkta yer alan Efteni Gölü, her yıl göçmen kuşların uğradığı önemli bir göldür. Avlanmanın yasak olduğu bu gölde, 150 çeşit su kuşu bulunuyor.

Düzce Boşnak Böreği

Ne Yenir, Ne Alınır

Yöresel lezzet denemek isteyenler; Boşnak Böreği, Su Böreği, Sarı Burma, Katlama, Göbete ve Mantısı, Şıl Börek, Arnavut Böreği, Tavuklu Keşkek, Höşmerim, Mısır Ekmeği, Kara Lahana Yemeği gibi lezzetleri tadabilir. Bizim çok fazla tatma imkanımız olmasa da sarı burma ve tavuklu keşkek ikilisini tadabildik. Lezzet konusunda bizden geçer not aldılar.

Düzce’den ne alınır deseniz, tütün kolonyası ve fındıktan başka hiçbir şey gelmez aklımıza. Nereye gitsek fındık ve tütün ile karşılaşıyoruz. Fındık bir hayli faydalı bir besin kaynağı olduğu için taze taze alabilir, eşinize dostunuza ikram edebilirsiniz.

Düzce Yol Haritası

Düzce Ucuz Uçak Bileti şeklinde aramalar gerçekleştirsek de, burada havalimanı olmadığını anlayınca çareyi İstanbul’a uçmakla bulduk. Şehre havayolu ile ulaşmanın en mantıklı yolu, İstanbul’a uçakla gitmek ve oradan özel araç ya da otobüsle Düzce’ye geçmek. İstanbul – Düzce arası yaklaşık 222 kilometre.

Biz Erzurum’dan gelmek zorunda olduğumuz için havayolunu kullandık ve bu seyahatimizi planlı – programlı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz ve biletimizi 1 ay öncesinden aldığımız için bilet fiyatını neredeyse otobüs fiyatına denk getirdik. Aklınızda bulunsun uçak bileti almayı düşünüyorsanız en az 1 ay öncesinden biletinizi temin edin.

 • Düzce Panoramik
  Düzce 360 Panoramik
 • Düzce Nerede?
  Düzce için Konum
 • Düzce Hakkında
  Düzce Detaylı Bilgi
 • Düzce Galeri
  Düzce Fotoğrafları
 • Düzce için Yorumlar
  Düzce için Değerlendirmeler

Tarihçe

Düzce’nin tarihi, M.Ö. 1390-800 yılları arasında hüküm süren Hititler’e kadar uzanır. Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Bizans Tekfurları ile 1323’te yaptığı savaşlar sonucu Osmanlı topraklarına katılan Düzce, 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük Kasabası’na bağlı bir bucak olarak tarihte yer almıştır. 1869 veya 1870 yılında Bolu Sancağı’na bağlı Kaza olmuştur. 1999 yılına kadar ilçe olan Düzce 1999 Gölcük depremi ve 1999 Düzce depreminin ardından dönemin 57. Türkiye Hükûmeti tarafından TBMM’de alınan il statüsü verilme kararı ile ve 9. Türkiye cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in onayı ile il statüsü verilmiştir.

Coğrafya

Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının yeraldığı Efteni Gölü Düzce ovasının kuzeyinde yer alır.Yedigöller Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Yeşilöz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, Sırıkyayla Göknarı Tabiat Anıtı, Paşabükü Dışbudak Ağacı Tabiat Anıtı, Kurugöl Tabiat Parkı (Kaynaşlı), Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Demirciönü Tabiatı Koruma Alanı ilin koruma altındaki alanlarıdır.

Büyük Melen ve Küçük Melen çayları ile Asarsuyu, Uğursuyu, Aksu Deresi ilin akarsularıdır. Küçük Melen çayı üzerinde Hasanlar Barajından enerji, sulama, içme suyu açısından yararlanılır. Büyük Melen çayından İstanbul’a içme suyu gönderilmektedir[4].Melen üzerinde Sakarya (il)’nın Kocaali ilçesinde inşa edilmekte olan Melen Barajı ile istanbul’un uzun yıllar içme suyu meselesi halledileceği düşünülmekedir.

Düzce’de Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde iki noktada jeotermal sıcak su çıkışı vardır. İl merkezin 10 km batısında Efteni gölü kıyısında, 100 m rakımda, 42-43°C sıcaklıkta, 4-5 lt/sn debili Efteni kaplıcası yer alır. Merkezin 12 km güneyinde Derdin köyünde 4 lt/sn debili, 31-32°C sıcaklıkta jeotermal kaynak bulunur. Akçakoca’da aynı isimli köyde bulunan Fakıllı Mağarası düzenlenerek turizme açılmıştır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti