Edinburgh

Edinburg şehri, İskoçya’nın başkentidir. Burası İngiltere’nin 7. ve İskoçya’nın ise 2. en kalabalık şehri olarak biliniyor. Ortaçağdan şato ve kale kalıntılarıyla harika ve devasa bir şehir. Bu devasa şehri sizde merak ediyorsanız Edinburg uçak bileti için hemen rezervasyon yaptırmalısınız.

Edinburgh Gezilecek Yerler

Edinburgh Gezilecek YerlerEdinburg şehri, dünya çapında üne sahip, 5000 civarı binası ile çok zengin ve fevkalade mimari miras sahibi. Bu mimari miras sahibi şehir, ortasından tren yolu geçerek ikiye ayrılıyor. Bu bölüm, UNESCO tarafından geçtiğimiz yıllarda “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne eklenerek korunuyor. Gezilecek yerleri tanıtmaya bu özel bölümden başlamak istiyorum. Bu bölge Old Town ve New Town olarak ikiye ayrılıyor.

Old Town “Eski Şehir”

Edinburg Castle: Kaleye girerken ücret ödemeniz gerekiyor. Şehrin siluetine hakim olan bu kale Castle Rock üzerinde yer alıyor. Yani şehrin her yerinden rahatlıkla görülebiliyor. Sırf şehrin o kasvetli ve devasa manzarasını seyretmek için çıkılmalı bence. İskoçya’da bu kale, en fazla ziyaret edilen turistik yerler arasında. Zira bu kale, İskoçya için sembol olarak biliniyor. Şehrin ambleminde bile yerini almış durumda.

Kale o kadar büyük ve içinde o kadar çok eser barındırıyor ki kaleyi gezmek için plan yapmak gerekli. Zaten eski şehir (old town) bu kaleden ibaret. Kaleyi gezerken dikkat etmeniz gereken bir detay var ki, saat 18:00’de kapıları kapanıyorayrıca kalenin olduğu tepede hayalet turları da düzenleniyor. Kale içinde yer alan eserlerden kısaca bahsedeyim;

Gatehouse: Burası kalenin ana girişi olup ek bir savunma alanı olarak yapılmış.

Portcullis Gate ve Argyle Kulesi: Bu kapı, bir savaş esnasında yıkılan kule yerine yapılmış. Daha sonraki zamanlarda ise Gatehouse adlı savunma alanı ile birleştirilmiş.

Citadel Castle Rock: Ortaçağda yaptırılan bu alan, kaledeki en büyük alanı oluşturuyor.

Köpek Mezarlığı: En dikkat çekici yerse bu mezarlık. Ölen kraliyet köpekleri bu mezarlığa gömülüyormuş.

New Town “Yeni Şehir”

İskoç Ulusal Galerisi: Bu galeride, İskoçya’nın ulusal koleksiyonu sergileniyor. Bu Ulusal koleksiyon dünyaca ünlü eserleri barındırıyor. Bu sebeple galeriyi gezmek için ücret ödemiyorsunuz.

Calton Hill: Bu tepe, UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne eklenerek koruma altına alınmış. Tepeye kolayca erişilebildiği için buraya şehrin Kuzey Atina’sı deniyor. Tepe üzerinde bilhassa Atina Akropolü silueti dikkat çekiyor. Akropol aslında tamamlanmamış ama ulusal heykel olarak isimlendiriliyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Edinburgh Yoresel Lezzetlerİskoçya mutfağında ağırlıklı olan çorba-yemek karışımı Edinburgh şehrinde de oldukça ünlü. Türkiye deki munbar isimli yöresel lezzete benzeyen, yere yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca fish and chips yerel yemeklerin başında yer alıyor. Son olarak steak pie isimli yemek ve oldukça fazla baharat kullanılan Hint yemeklerini de tadabilirsiniz.

Edinburg Şehrinden alınabilecek hediyelik ise İskoçların sembolü olan ekose eteğini satın alabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma yapmalıyım ki şehir oldukça pahalı. Alışveriş yaparken dikkat etmenizde yarar var.

Edinburgh Yol Haritası

Şehirdeki havalimanı, Edinburg uluslararası havaalanı adıyla anılıyor. Havaalanı, şehir merkezine 12 km. uzaklıkta yer alıyor. Özel araç ile şehir merkezine ulaşım 20 dakika sürüyor. Edinburg Ucuz Uçak Bileti için İskoçların yerel bayramlarından önce bilet almanızı öneririm. Zira yerel bayramları çok renkli olduğu için dünyanın dört bir yanından insanlar akın ediyor.

 • Edinburgh Panoramik
  Edinburgh 360 Panoramik
 • Edinburgh Nerede?
  Edinburgh için Konum
 • Edinburgh Hakkında
  Edinburgh Detaylı Bilgi
 • Edinburgh Galeri
  Edinburgh Fotoğrafları
 • Edinburgh için Yorumlar
  Edinburgh için Değerlendirmeler

Tarihçe

Edinburgh, İskoçya’nın 1437 yılından beri başkentidir. Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, İskoçya’nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır. Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden bir olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi ve İskoç Aydınlanması’nın etkisiyle yükselen kültür düzeyi ile bununla beraber yeni oluşan ve klasik tarzdaki “New Town”‘ın (Yeni Şehir) mimarisi, Edinburgh’ya “Kuzeyin Atinası” unvanını kazandırdı.

Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihî şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile’a hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin “Old Town” ve “New Town” bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi’ndedir. Şehrin Düklüğünü, Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip yapmaktadır. Prens Philip bu göreve, II. Elizabeth kraliçe olmadan önce atanmış, II. Elizabeth ise kraliçe olmadan önce Edinburgh Düşesi Prenses Elizabeth Alexandra Mary olarak Birleşik Krallık veliahtı sıfatı taşımıştır. Prens Philip armasında halen Edinburgh armasını taşımaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti