Edirne

Türkiye'nin Avrupa'ya kapısı! Osmanlı'ya başkentlik yapmış, döneminden günümüze mimarlığın son noktasında ihtişamlı ve görkemli yapılara ev sahipliği yapan, Anadolu tarihine has dokuları havasında barındıran güzel şehrimiz Edirne.

Gezmeyi bu kadar sevmesem ve bu kadar gezmesem başka ne yapardım? Bilemiyorum doğrusu… Bu seferki seyahatimi arkadaşımın yakın zamanda gerçekleştirdiği Edirne gezisi üzerine ben de Edirne’yi seçiyorum. Gerçi arkadaşım gezmekten ziyade ziyaret olarak gitmişti Edirne’ye. Edirne Uçak Bileti fırsatlarını araştırarak seyahatimi ucuz yoldan yapmayı planladım.

Sabahın ilk ışıklarıyla Edirne merkeze geldim. Oldukça sakin ve bir o kadar da güzel bir hava vardı. Böyle havaları oldum olası sevmişimdir. İnsana; kim olduğunu, ne yaptığını hatırlatır. Şöyle bir benlik duygusu sardı bünyemi ve derin düşlere daldım. Daha sonra merkezde gördüğüm açık hava bir kahvaltı salonunda kahvaltı yapmaya karar verdim. Bir meydana bakan bu küçük ve şirin yer fazlasıyla güzeldi benim için. Kahvaltımı aheste aheste yaptıktan sonra saatin de ilerlemesiyle biraz daha kalabalıklaştı etraf. Bulunduğum yere yakın olan görkemli Selimiye Camii’yi gördükten sonra hızlı bir şekilde bu yapıta doğru yöneldim.

Edirne Gezilecek Yerler

Düzce Güzeldere ŞelalesiEdirne seyahatimde her ne kadar arkadaşımın payı olsa da asıl sebep bu ünlü eseri görmekti diyebilirim. Osmanlı zamanında 2. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan camii, bir külliyeden oluşuyor. İçerisinde; medrese, hamam, türbe ve cami bulunuyor. Öğrendiğim kadarı ile yapıldığı dönemde “yıkılacak” dedikoduları halk arasında yayılmış. Fakat padişah Selim’in usta Mimar Sinan’a olan güveni neticesinde herhangi bir destek planı yapılmamış. Öyle görkemli ki bu cami, bundan 500 sene önce yapıldığına şaşırıyor insan. Gerçekten de Mimar Sinan’ın ustalığını, becerisini ve yeteneğini fazlasıyla kanıtlıyor.

Selimiye Camii gezisinin ardından tepede bir anıt ve müze olduğunu öğreniyorum ve hemen yola koyuluyorum. İlgili yere geldiğimde Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaş Müzesi olduğunu öğreniyorum burada. Söz konusu müze olduğunda eteklerim zil çalar.

Edirne Tatlısı Balkan Savaşı esnasında Edirne’yi savunan bir kahraman olan Şükrü Paşa anısına yapılmış güzel bir anıt bu Şükrü Paşa Anıtı. Bunu inceledikten sonra müzeyi gezme kararı alıyorum. İsminden de anlaşılacağı gibi Balkan Savaşı’na ait parçalar sergileniyor müzede.

Ne Yenir, Ne Alınır

Müzede 2 bayanın Tarihi Ali Paşa Kapalı Çarşısı’ndan söz ettiklerini duyunca hemen nerede olduğunu öğrendim ve çarşının bulunduğu mevkiye ışık hızıyla geldim. Bayılırım böyle farklı ve otantik kapalı çarşılara. Hediyelik eşyalar, mefruşatlar ve daha birçok farklı ürün satılıyor burada. Edirne’de fazlasıyla meşhur olan Deva-i Misk tatlısını burada tattım. Ayrıca peynir şekeri de Edirne’ye ve Anadolu tarihine has farklı lezzetlerden.

Edirne Yol Haritası

Osmanlı’ya başkentlik yapmış bu tarihi ve görkemli şehri görmek, gezmek ve keşfetmek benim için inanılmazdı diyebilirim. Her karışı ile Osmanlı’yı anlatan, havada dahi tarih kokusu olan bu güzide şehri gezmek için Edirne Ucuz Uçak Bileti arayışlarınıza bir an önce başlayın derim. Hatta haziran, temmuz aylarında gelebilme imkânına sahipseniz Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni de seyredebilme şansına sahip olabilirsiniz. Ben ne yazık ki seyahatimi farklı tarihlerde gerçekleştirdiğim için bu ünlü festivali göremedim.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti