Efes Antik Kenti

İzmir iline bağlı Efes antik kenti ülkemizdeki en büyük antik kent olarak biliniyor. Antik kente ulaştıktan sonra giriş için seçim yapabileceğiniz iki kapı yer alıyor. Üst kapıya ulaşabilmek için taksiyi tercih etmeniz gerekiyor.

En Büyük Liman Antik Kenti

Efes Antik Kenti Tiyatroİsterseniz üst kapıdan alt kapıya doğru yürüyerek geziyi tamamlayabilirsiniz isterseniz de alt kapıdan başlayıp üst kapıya doğru yürüyebilirsiniz. İki kapının da yakınlarında ve çevresinde hediyelik eşyalar satan dükkânlar ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Antik kente seçtiğiniz kapıdan giriş yapar yapmaz şehrin zamanında inanılmaz ve sağlam yapılanmış olduğu hissine kapılabilirsiniz. Çünkü şu an bile ilk kentin kurulduğu zamanlardan kalma yapılar hiç restore edilmeden dimdik ayakta duruyor.

Efes Antik kenti gezmek için uzun bir zaman ayırmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çünkü gezilecek çok sayıda yer var. Antik kente girer girmez ilk dikkatimi çeken bir yığın gibi duran yuvarlak tuğlalar oldu. Bu tuğlalar zamanında şehrin kanalizasyonu için kullanılmışlar. Efes antik kentte en mühim yerler ise Kuretler Caddesi adı verilen caddenin etrafında toplanmış. Üst kapıdan girdikten sonra sizi Devlet Agorası adlı yer karşılıyor.

Çevresinde Efes’in resmi binaları bulunduğu için bu bölgeye bu isim verilmiş. Antik kentin ilk kurulduğu zamanlarda dini törenler için kullanılmış olan Dini Alay yolu boyunca ilerleyip aşağıya doğru yolu takip ettiğiniz zaman ilk olarak Memmunis Anıtı karşınıza çıkıyor. Bu anıtın tam karşısında ise Efes imparatorlarından biri adına yapılmış ilk tapınaklardan olan Domitian Tapınağı yer alıyor. Bu tapınak antik kentin en şahane ve en merkezi yerinde bulunuyor.

Gözün Değdiği Her Yerin Görsel Şölen Olan Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti GirişEfes antik kentin içinde gezerken nereye bakacağınızı şaşırabilirsiniz. Çünkü nereye baksanız, gözünüz nereye değse ayrı bir tarihi kalıntı ayrı bir yapı karşınıza çıkıyor. Her baktığınız eserde ise kentin zamanında ne kadar ihtişam dolu olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Uzun bir yürüyüş sonrası en meşhur cadde olan Kuretler Caddesine ulaşıyorsunuz. Caddeyi boylu boyunca yürüdükten sonra caddenin sonunda o meşhur Celsus Kitaplığına rastlıyorsunuz. Celsus kitaplığının sağ tarafında kalan diğer şaheserler ise gerçekten görülmeye değer.

Başka bir tarih dönüm noktası ise Trajan çeşmesidir. Trajan çeşmesinin şimdiki halini görünce eskiden daha ne kadar heybetli olabileceğini hayal edemedim. Cadde de yer alan en önemli yapılardan biri de Hadrian Tapınağı, aslında anıt olup tapınak olarak inşa edilmiş.

Tabi bülbül dağının yamaçlarında yer alan Yamaç Evleri atlamamak gerekiyor. Bu bölüm antik kentteki en özel bölümü oluşturuyor. Üstü kapalı büyük bir alan olan bu bölümde giriş için ücret alınıyor. Burası Efesli zenginlerin oturdukları, yaşamlarını sürdükleri yerdir. Keşfe devam ederek alt kapıya geliyoruz. Ve gezimiz burada sonlanıyor. Bu harika kentten çıkmak istemeyeceksiniz. İzmir uçak bileti ile bu müthiş kenti gezmeye ne dersiniz?

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar
Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti