Elazığ

Doğu Anadolu bölgemizde yerleşimin en eski olduğu şehirlerimizden, Harput'tan bakıldığında tüm güzelliklerini sergileyen, tarihi yapıları, hiç değişmeyen pasajları ile el değmemiş şehrimiz Elazığ.

Türkiye’nin farklı bölgeleri her zaman kendisine has farklı şeyler sunuyor. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi, birçok özelliği ile diğer bölgelerden bir hayli ayrılıyor diyebilirim. Gezdiğim pek çok doğu şehrine bakarak söyleyebilirim ki; bu şehirlerin benim gözümdeki yerleri bambaşka. Bu sefer de daha önce görmediğim ve merak ettiğim bir şehir olan Elazığ’a seyahat etme kararı aldım. Elazığ Uçak Bileti bularak da bu seyahatin tam tarihini belirlemiş oldum.

Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ Harput KalesiElazığ turuma Harput’tan başlıyorum. Harput, merkeze 15-20 dakika uzaklıkta bulunan bir ilçe. Bir tepenin üzerinde bulunduğu için yokuş yukarı bir yola sahip. Harput’a vardığımda gördüğüm manzara karşısında fazlasıyla şaşırdım. Tüm Elazığ buradan ayaklar altında görünüyor. Hatta uzaklardan azıcık Keban Barajı dahi görülebiliyor. Gezime başlamadan önce manzara karşısında bir çay bahçesi bulup bir yorgunluk çayı içtim. Bu eşsiz manzara karşısında içtiğim çay, hayatımdaki tüm çaylara bedeldi diyebilirim rahatlıkla.

Harput fazlasıyla küçük bir yer. Fakat bu kadar küçük olmasına karşın dolu dolu tarih barındırıyor. Özellikle birçok türbe ve camii Harput’un temel yapılarını oluşturuyor. Bunlardan bazılarını gezerek şehir merkezine döndüm. Merkeze geldiğimde ana caddede bulunan İzzet Paşa Camii’sini gezdim. Bu ana cadde Elazığ’ın çarşısını oluşturuyor. Elazığ da küçük bir kent olduğundan bu cadde yetiyor diyebilirim. Cadde üzerinde sayısız pasaj var. Dikkatimi çekenlere uğradım ve birkaç hediyelik eşya da aldım tabii. Ana cadde üzerinde gezinirken gördüğüm lokantalar karnımı acıktırdı.

Elazığ Harput Köftesi

Karnımı iyice doyurduktan sonra Harput tepesindeyken azıcık görebildiğim Keban Barajı’nı görmeye niyetlendim fakat yol tarifi alırken öğrendim ki koruma sebebiyle ziyaretçilere açılmıyormuş baraj. Bu beni üzdü diyebilirim. Fakat şehre 22 km uzaklıkta bulunan bir Hazal Gölü olduğunu duyunca bu üzüntüm, bir sevince dönüştü ve hemen yola çıktım. Diyarbakır yolu üzerinde dağlar arasında bulunan bu göl eşsiz güzellikler sunuyor insanlara. Gölün altında ne zaman battığı bilinmeyen de bir kent olduğunu burada öğrendim. Bu yüzden bu gölde dalgıçlık yapılıyor. Göl civarında mesire yerleri ve ziyaretçiler için kamp alanları da bulunuyor. Eğer yeteri kadar vaktim olsaydı bu eşsiz manzara karşısında kamp kurmak tek isteğim olurdu.

Hazar Gölü’nü gördükten hemen sonra tekrardan Harput civarına dönüyorum. Bu dönüşün tek sebebi Harput civarında Buzluk adında bir mağaranın bulunduğunu öğrenmiş olmam. Mağaralar her zaman ve yerde en çok ilgimi çeken doğal güzelliklerden olmuştur. Bu mağara şu ana kadar gördüğüm en ilginç mağaraydı. Şöyle ki; yazları mağaranın içi buzla kaplanıyor, kışları ise de yazın aksine sıcak bir hava oluyor. Bizzat yaşamak için farklı mevsimlerde gelmek isterdim buraya.

Ne Yenir, Ne Alınır

Elazığ şehrinin mükemmel bir yemek kültürü var. Yalnızca yeme-içme açısından kolaylıkla söyleyebilirim ki tüm şehirler bir yana, Elazığ bir yana… Harput ekmek tatlısı ile Harput köftesini tattım. Ve bir kez daha anladım Türk mutfağının tüm dünya mutfaklarına bedel olduğunu.

Elazığ Yol Haritası

Bu ilginç ve güzel yerleri görmek ve Elazığ’ın muhteşem yemeklerini tatmak için Elazığ Ucuz Uçak Bileti arayışlarınıza şimdiden başlamalısınız. Havayolu şirketlerinin sunduğu kampanyaları takip ederek günler öncesinden alacağınız biletler maddi açıdan kâra geçebilir, otobüs fiyatına uçak bileti alabilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti