Erbil

Erbil şehri dünyada sürekli yerleşim alanı olarak kullanılmış en eski şehirlerden birisi. Orta Doğu’nun en merkez başkentinlerinden birisi olan bu şehri merak ediyorsanız Erbil uçak bileti ayırtmayı unutmayın.

Erbil Gezilecek Yerler

Erbil KalesiErbil Kalesi: Kale Erbil şehrinin, en eski bölgesinin ortasında bulunuyor. Küçük bir tepenin üzerine dikilen bu tepe, binlerce senelik tarihi hatırlatıyor. Kalenin içinde ayrıca Molla Efendi Camisi de yer alıyor.
Mudhafaria Minaresi: Erbil şehri için en devasa yapı bu minare. Oldukça uzun olan bu minare, Minare Parkı’nın içinde yer alıyor. 12. yüzyıldan beri ayakta olan Mudhafaria mimarisinin, temeli altıgen şeklinde. 12. Yüzyıldan gerçek bir eser görmek isteyenler bu minareyi mutlaka ziyaret etmeli.
Sami Rahman Parkı: Şehrin gürültüsü ve gezmekten yorulup biraz dinlenmek isterseniz bu park doğru adres. Yeşile doyacağınız bu parkta uzanıp dinlenirken tabiatın güzelliğini izleyebilirsiniz.
İbni Mustafa Heykeli: Erbil Kalesi’nin güney kısmında kalan bu devasa heykel fotoğraf çekmek için harika bir görünüm sunuyor. Yalnız küçük bir uyarı etrafında dilenen çocuklara dikkat etmelisiniz.
Kela Hewler Parkı: Kale yakınlarındaki bu park aslında küçücük yeşil bir alan. Ama kaleye çıkarken oldukça yorulacağınız icin, dinlenmek icin oldukça uygun bir alan. Yanında bulunan hamam da oldukça dikkat çekici.

Ne Yenir, Ne Alınır

Erbil Şavarma KebabıErbil Şehri mutfağı kebapları, sokakta satılan şavarmaları ile oldukça lezzetli ve farklı. Souk Iskan Sokağı boylu boyunca kahve ve restoranları barındırıyor. Hangi restoranda yiyeceğinize karar veremiyorsanız, bu sokağa girip kokuların sizi götürdüğü yere gitmeniz yeterli bence. Eğer geleneksel Kürt yemeği yiyecekseniz ve elle yemeği tercih ediyorsanız, sadece sağ elinizi kullanmalısınız. Restoranlar çoğunlukla, Türk yemeği ya da Lübnan yemeği ağırlıklı ama Dünya mutfaklarından da örnekler bulmak mümkün.

Erbil şehrinde alışveriş seçeneği arıyorsanız size bir kaç alternatif sunabilirim;

Qalat Sokağındaki dükkânlardan farklı motiflerle yapılan halı ve kilimler tercih edilebilir. Ayrıca bu sokaktan hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz. Erbil’e kadar gelip, Kayseri Çarşısı’na uğramadan dönülmez. Erbil Kalesi’nin ayağında duran bu çarşıda taze meyveden organik peynire, ayakkabıya, kıyafete kadar aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Ayrıca alışveriş icin Erbil’deki en büyük alışveriş merkezi olan Family Alışveriş Merkezini de tercih edilebilecek yerler arasında. 350 kadar dünya markasının dükkânlarını bulabileceğiniz bu alışveriş merkezini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Erbil Yol Haritası

Erbil şehrindeki havaalanı, Uluslararası Erbil Havaalanı adıyla anılıyor. İstanbul’dan direk uçuşlar olduğu gibi aktarmalı uçuşlarda mevcut. Erbil Ucuz Uçak Bileti için direkt uçuşları tercih etmelisiniz. Şehir merkezine ulaşmanın en kolayı havaalanının ücretsiz servisini kullanmak bence. Her 15 dakikada bir kalkan servis, şehir merkezindeki park alanına götürüyor.

 • Erbil Panoramik
  Erbil 360 Panoramik
 • Erbil Nerede?
  Erbil için Konum
 • Erbil Hakkında
  Erbil Detaylı Bilgi
 • Erbil Galeri
  Erbil Fotoğrafları
 • Erbil için Yorumlar
  Erbil için Değerlendirmeler

Tarihçe

Asurlular zamanında Arba-ilu, Arbela; eski İran kaynaklarında Arbira olarak geçen ve gelişmiş bir kent olan Erbil, Aşağı ve Yukarı Zab suları arasında kurulmuştur. Musul, Altınköprü, Bağdad-Basra yollarının kavşak noktasında bulunan şehir, Irak Selçukluları idaresinden sonra 1144 tarihinden itibaren Beytekin hanedanından Küçük Ali’nin ve Erbil Atabeklerinin başkenti olmuştur.

Muzafferüddin Kökböri devrinde (1136-1190) imar edilen Erbil, iki kısımda gelişmiştir. Aşağı Erbil nehir kenarında, geniş bir vadide yayılırken, Yukarı Erbil tepe üzerinde kale içine sıkışıp kalmıştır. Kalenin surları, eski kalıntıları üzerine Kökböri tarafından yeniden yaptırılmıştır.

Kökböri’nin evlâdı olmadığından, vasiyeti üzerine Abbasî halifesine kalan Erbil, Moğol istilâsından sonra uzun müddet karışık ve sıkıntılı dönemler yaşamıştır. 1731’de, Nadir Şah’a karşı uzun süre dayanan kale, şehrin düşmesinden sonra harabe haline gelmiş, 1849’da esaslı bir şekilde tamir edilmiştir. Erbil, Osmanlı döneminde, 19. yüzyıl başlarına kadar Bağdat’a bağlı bir kaza merkezi olarak idare edilmiştir.

Kökböri, devletinin ve saltanatının küçük olmasına rağmen, İslâm dünyasında büyük bir üne kavuşmuştur. Selahaddin Eyyubi’nin generali olarak haçlılara karşı Hıttin Savaşı dahil savaşmıştır. Aşağı Erbil’de yüksek minareli bir ulu cami, bir medrese, dört dârûl-aceze, dul ve yetim yurtları ile ribatlar yaptırarak şehri mimari eserlerle donatmıştır.

Ulaşım yollarının kavşak noktasında bulunan Erbil, 12-15. yüzyıllarda büyük bir ticaret merkezi durumundaydı. 1309 (Rumi) Musul Salnamesi’ne göre, 4.000 nüfuslu kaza merkezinde, 2 cami, 10 mescid, 6 medrese, 5 sıbyan mektebi, 5 dârûl-aceze, 1 kışla ve 3 hamam bulunuyordu(4). Bugün Aşağı Erbil harabe halinde olup bir tek minare ayakta kalmıştır. Yukarı Erbil, kale içinde hâlâ 18. yüzyıl hayatı yaşamaktadır. Kale içindeki Kale Camii, Hacı Molla İbrahim Camii, Ömerağa Medresesi ile Şeyh Şerif Tekkesi halen kullanılmaktadır.

Coğrafya

Erbil’in kuzey bölümlerinde karasal iklimin soğuk ve kar yağışlı kışları, güneyinde ise sıcak ve kurak yazları görülebilir. Erbil’in kuzeyi dağlık olduğu için Karasal iklim hakimdir, güneyi ise genellikle çöl ve düzlüklerden oluştuğu için sıcak iklim hakimdir.

Erbil’in iklim şartları, topografik ve dağlık yapısı nedeniyle, ilde bitki örtüsü olarak bozkır ve orman bulunur. Şehrin kuzeyindeki dağlık bölgede kavak, Söğüt ve Meşe ağaçları bulunur. güneyinde ise genelde çöl ağaçları olan Palmiye ve hurma ağaçları vardır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti