Erzincan

Ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve dokusu hiç bozulmadan sayısız arkeolojik eserler, yapılar tüm bunların yanı sıra doğa harikası şelaleleri, kaplıcaları ile kendi başına bir hazine olan şehrimiz Erzincan.

Geçenlerde Erzincan Uçak Bileti kampanyalarını araştırıyorken Erzincan şehrine giden çok uygun bir kampanya buldum ve tabii ki satın aldım. Böylelikle Erzincan gezim de, güzel bir şekilde başlamış oldu. Erzincan’a vardığımda merkezi gezmeden direk Altıntepe’ye doğru yol aldım. Böyle acele bir şekilde bu ilçeye gitme kararı almamın sebebi burada bozulmadan kalabilmiş en sağlam medeniyet şehirlerinden birisinin bulunması idi. Bir Urartu şehri olan Altıntepe içerisinde; mezarlar, tapınak, saray ve konutlar net bir şekilde bulunuyor. Ayrıca eski dönemlere ait sayısız arkeolojik eser bu bölgede sergileniyor. Fazlasıyla fotoğraf çektim. Bu yüzden sevinçliyim.

Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan Gezilecek YerlerKemah Kalesi: Hitit döneminde yapılan bu kale, Anadolu’da bulunan en eski kaleler arasındaymış. Kayalıklar üzerinde fazlasıyla güzel bir manzaraya da sahip. Buradan manzaraya doğru bir “selfie” çekmek de çok güzel olurdu. Daha sonra Aygır Gölü ve Otlukbeli Gölü’nü birer birer gezme fırsatı elde ettim. Otlukbeli Gölü, doğal sit alanı ilan edilip korumaya alınmış, çok da iyi olmuş. Aygır Gölü ise dağın tepesinde bulunuyor, güzel bir mesire alanı da civarında konumlandırılmış. Buralarda ayrı ayrı dinlenip göl manzaraları seyrettikten sonra gezime kaldığım yerden devam ettim.

Erzincan’a yaklaşık 30 km uzaklıkta Çağlayan kasabasında Girlevik adında bir şelale bulunuyormuş. Buraya görebilmek için 30 km yol kat etmek gerekse de maceracı ve gezgin ruhum, yolların yalnızca birer teferruat olduğunu ön görerek Çağlayan’a gitme kararı aldı. Beldeye vardığımda sıcak havadan fazlasıyla bunalmıştım. Ta ki Girlevik çağlayanını görene kadar. Yalnızca uzaktan görmeniz bile serinlemeniz için yeterlidir. 5-10 farklı yerden akan su topluluğu olan şelale, muhteşem bir görsel şölen oluşturuyor. Civarına kurulmuş çok da güzel mesire yeri mevcut. Bu arada fark ettim ki Erzincan içinde ne kadar da çok mesire yeri var. Erzincanlılar keyiflerine düşkünler anlaşılan.

Erzincan KeteBu güzel şelaleden ayrıldıktan sonra merkeze yakın bir civarda Ekşisu adlı bir kaplıcanın olduğunu öğrendim ve rotamı bu bölgeye çevirdim. Ekşisu’ya adına veren; bu bölgede çıkan ve çok faydalı olan bir maden suyuymuş. Deri hastalıklarından, mide hastalıklarına kadar birçok probleme son derece iyi geliyormuş bu su. Bu civarda bulunan kaplıcalar da bu yönden faydalıymış. Sağlık turizmi açısından önemli bir yer gibi görünüyor burası. Bu doğal ve şifalı maden suyunu da tattıktan sonra buradan ayrıldım.

Ne Yenir, Ne Alınır

Ekşisu’yun maden suyunun verdiği buruk bir tat ile karnımın acıktığını fark ettim. Ve şehir merkezine doğru kendime uygun bir lokanta/restoran arayışına girdim. Daha öncesinde yediğim Erzincan ketesi denilen bir poğaça türü var burada. Yol üzerinde görüp tatmıştım. Zira Erzincan da doğudan ziyade hamur işleri ile ünlenmiş bir şehir. Köşe başında bir lokanta bulup Erzincan’a has un çorbası, su böreği, yaprak sarması ile Erzincan tatlısı tatmış oldum.

Erzincan Yol Haritası

Tüm bu farklı güzellikler, Erzincan Ucuz Uçak Bileti kapsamında alınan biletler ile görme şansı elde edilebilir. Havayolunu daha önce kullanmamış olanlara tavsiyem, önceden bilet arayışınızı gerçekleştirin ve uygun fiyatlardan biletinizi temin edin.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti