Erzincan

Ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve dokusu hiç bozulmadan sayısız arkeolojik eserler, yapılar tüm bunların yanı sıra doğa harikası şelaleleri, kaplıcaları ile kendi başına bir hazine olan şehrimiz Erzincan.

Geçenlerde Erzincan Uçak Bileti kampanyalarını araştırıyorken Erzincan şehrine giden çok uygun bir kampanya buldum ve tabii ki satın aldım. Böylelikle Erzincan gezim de, güzel bir şekilde başlamış oldu. Erzincan’a vardığımda merkezi gezmeden direk Altıntepe’ye doğru yol aldım. Böyle acele bir şekilde bu ilçeye gitme kararı almamın sebebi burada bozulmadan kalabilmiş en sağlam medeniyet şehirlerinden birisinin bulunması idi. Bir Urartu şehri olan Altıntepe içerisinde; mezarlar, tapınak, saray ve konutlar net bir şekilde bulunuyor. Ayrıca eski dönemlere ait sayısız arkeolojik eser bu bölgede sergileniyor. Fazlasıyla fotoğraf çektim. Bu yüzden sevinçliyim.

Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan Gezilecek YerlerKemah Kalesi: Hitit döneminde yapılan bu kale, Anadolu’da bulunan en eski kaleler arasındaymış. Kayalıklar üzerinde fazlasıyla güzel bir manzaraya da sahip. Buradan manzaraya doğru bir “selfie” çekmek de çok güzel olurdu. Daha sonra Aygır Gölü ve Otlukbeli Gölü’nü birer birer gezme fırsatı elde ettim. Otlukbeli Gölü, doğal sit alanı ilan edilip korumaya alınmış, çok da iyi olmuş. Aygır Gölü ise dağın tepesinde bulunuyor, güzel bir mesire alanı da civarında konumlandırılmış. Buralarda ayrı ayrı dinlenip göl manzaraları seyrettikten sonra gezime kaldığım yerden devam ettim.

Erzincan’a yaklaşık 30 km uzaklıkta Çağlayan kasabasında Girlevik adında bir şelale bulunuyormuş. Buraya görebilmek için 30 km yol kat etmek gerekse de maceracı ve gezgin ruhum, yolların yalnızca birer teferruat olduğunu ön görerek Çağlayan’a gitme kararı aldı. Beldeye vardığımda sıcak havadan fazlasıyla bunalmıştım. Ta ki Girlevik çağlayanını görene kadar. Yalnızca uzaktan görmeniz bile serinlemeniz için yeterlidir. 5-10 farklı yerden akan su topluluğu olan şelale, muhteşem bir görsel şölen oluşturuyor. Civarına kurulmuş çok da güzel mesire yeri mevcut. Bu arada fark ettim ki Erzincan içinde ne kadar da çok mesire yeri var. Erzincanlılar keyiflerine düşkünler anlaşılan.

Erzincan KeteBu güzel şelaleden ayrıldıktan sonra merkeze yakın bir civarda Ekşisu adlı bir kaplıcanın olduğunu öğrendim ve rotamı bu bölgeye çevirdim. Ekşisu’ya adına veren; bu bölgede çıkan ve çok faydalı olan bir maden suyuymuş. Deri hastalıklarından, mide hastalıklarına kadar birçok probleme son derece iyi geliyormuş bu su. Bu civarda bulunan kaplıcalar da bu yönden faydalıymış. Sağlık turizmi açısından önemli bir yer gibi görünüyor burası. Bu doğal ve şifalı maden suyunu da tattıktan sonra buradan ayrıldım.

Ne Yenir, Ne Alınır

Ekşisu’yun maden suyunun verdiği buruk bir tat ile karnımın acıktığını fark ettim. Ve şehir merkezine doğru kendime uygun bir lokanta/restoran arayışına girdim. Daha öncesinde yediğim Erzincan ketesi denilen bir poğaça türü var burada. Yol üzerinde görüp tatmıştım. Zira Erzincan da doğudan ziyade hamur işleri ile ünlenmiş bir şehir. Köşe başında bir lokanta bulup Erzincan’a has un çorbası, su böreği, yaprak sarması ile Erzincan tatlısı tatmış oldum.

Erzincan Yol Haritası

Tüm bu farklı güzellikler, Erzincan Ucuz Uçak Bileti kapsamında alınan biletler ile görme şansı elde edilebilir. Havayolunu daha önce kullanmamış olanlara tavsiyem, önceden bilet arayışınızı gerçekleştirin ve uygun fiyatlardan biletinizi temin edin.

 • Erzincan Panoramik
  Erzincan 360 Panoramik
 • Erzincan Nerede?
  Erzincan için Konum
 • Erzincan Hakkında
  Erzincan Detaylı Bilgi
 • Erzincan Galeri
  Erzincan Fotoğrafları
 • Erzincan için Yorumlar
  Erzincan için Değerlendirmeler

Tarihçe

Tarih öncesi çağlarda Urartu egemenliğinde olan bölge doğu-batı, güney-güneybatı yol güzergahlarında olması ve tarihi İpek Yolu’nun Erzincan’dan geçmesi sebebiyle tarih boyunca önemini korumuştur. Bu ticari kaygılar bölgeye Urartular haricinde Hititleri, Medleri, Persleri, Makedonlarıve Romalıları da çekmiştir.
Uzun süre doğu ve batının çekişmesine sahne olan Erzincan, 7. yüzyıldan itibaren Müslüman akınlarına uğramış, birkaç defa Bizanslılar ve Araplar arasında el değiştirmiştir.

I. Dünya Savaşı’nda Sarıkamış Savaşı’nın galibi General Nikolay Yudeniç komutasındaki Rus Kafkasya Ordusu 1915 yılının yaz aylarında Anadolu’ya taaruza geçmiş ve Erzincan’a kadar ilerlemiştir. Malazgirt’te karşı karşıya kalan iki ordu arasındaki savaşı’nı Osmanlı ordusu kazanmış ve Rus ordusu Malazgirt’i terk ederek Van’a doğru çekilmiştir. Böylece Türkler Malazgirt’te kazanarak yerleştikleri toprakları 844 yıl sonra, yine Malazgirt’te kazanarak korumuşlardır; ancak Rus ordusu geri dönerek 2 Temmuz 1916’da Erzincan Muharebesi’ni kazanarak Erzincan’ı işgal etmiştir. Rus ordusu ile birlikte hareket eden ayrılıkçı Ermeni çeteleri de Erzincan’a inmişler, 18 Aralık 1917 de Sovyet hükümeti ile yapılan Erzincan Mütarekesi ile 11 Ocak 1918 de Rus askerleri bölgeden çekilmiş ancak Ermeni çeteleri katliama varan birçok kanlı olaya sebep olmuştur. Kazım Kara Bekir komutasındaki askeri birlikler 13 Şubat 1918 de Erzincan’ı 22 Şubat 1918 de Tercan’ı ermeni silahlı güçlerinden kurtarmışlardır.

Coğrafya

İlin en büyük ve en verimli akarsuyu, Karasu Irmağıdır. Karasu Irmağı Fırat’ın en önemli iki kolundan biridir. Tercan ovaları ve Erzincan Ovası boyunca akar, Kemaliye ilçesinin güneydoğusunda Başpınar yakınlarında il sınırlarını terkeder. Karasu Irmağı geçtiği yol boyunca Çayırlık Dere, Tuzla Suyu, Mercan, Kom, Cimin, Pahnik ve Sürperen Suları , Çardaklı Deresi, Kadıgölü Suyu ile Miran Suyunu toplar.

Erzincan dağlık ve platoluk bir coğrafyadır. Jeolojik yapı itibariyle ikinci, üçüncü ve dördüncü zamanlarda oluşmuştur. Doğudaki Tercan Ovası, özel bir jeolojik yapı gösterir. Yöre, başkalaşım kayaçları arasına yerleşmiş geniş düzlükler ve dördüncü zamanda oluşmuş alüvyonlarla kaplıdır.

İl topraklarının % 60’ını dağlar kaplar. Dağlar çeşitli yönlerde, sıralı uzanır. Güneybatıdan Munzur, kuzeybatıdan Refahiye Dağları il alanına girer. Doğudan Erzurum’dan gelerek batıya doğru uzanan Karasu, il alanını derinlemesine, aralarında geniş düzlükler bırakacak şekilde böler.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti