Erzurum

Kış turizminin önde gelen şehri, Doğu Anadolu Bölgemizin en büyük yüzük ölçümüne sahip, Artvin’den Erzincan’a, Bayburt’dan Ağrı’ya doğunun yapı taşlarına komşu. Soğuğu ile içinizi titretirken, tarihi yapısı, hoşgörülü halkı ile ısıtan şehrimiz, Erzurum.

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum PalandökenDoğu Anadolu bölgesinin en büyük şehri, kuzeyinde Artvin ve Rize, batısında Bayburt ve Erzincan, doğusunda Kars ve Ağrı ve güneyinde Bingöl ve Muş olan Erzurum kış aylarının en uğrak şehirlerinden birisi ve bizde bu yüzden güzel bir tatil yapmak için bu sefer rotamızı Erzurum’a çevirdik. Buraya nasıl gideceğimiz konusunda başlarda biraz endişemiz vardı. Bulunduğumuz yer itibariyle otobüsle yolculuk biraz uzun kaçıyordu. Sonra internette yaptığımız birkaç araştırma ile Erzurum Uçak Bileti kampanyaları ve fırsatlarına göz attık. Sonunda kendimize göre bir kampanya bularak Erzurum’a geldik. Kış turizminin domino taşlarından birisi olan Erzurum’a geldiğimizde aslında çokta soğuk bir havayla karşılaşmadık.

Öğrendiğimize göre Erzurum’da bulunan Dumlu ve Palandöken Dağları şehrin merkezindeki havayı oldukça etkiliyor ve yumuşatıyor. Kısacası buraya gelmeyi düşünüyorsanız, bizim gibi sarınıp sarmalanıp gelmenize gerek yok. Fakat gene de önlem için birkaç kalın kıyafetinizi getirmenizde fayda var.

Erzurum Cağ KebabıDadaşların memleketine geldikten sonra ve birazda kendimize geldikten sonra hemen gezmeye çıktık. Malum Erzurum’da gezilecek oldukça fazla yer var. İlk gittiğimiz yer Erzurum Arkeoloji Müzesi oldu. Burada oldukça güzel eserleri gördükten sonra ise sırasıyla Erzurum Atatürk Evi, Erzurum Kalesi, Erzurum Saat Kulesi, Lalapaşa Camii ve Yakutiye Medresesini gezdik. Aslında Nene Hatun Milli Parkı, Narman Peribacaları ve Tortum Şelalesini de görmek istedik fakat Palandöken Kayak merkezine gitmek için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyordu. Fakat sizlerin buraları gezmesini tavsiye ederim.

Ne Yenir, Ne Alınır

Şehri gezdikten sonra karnımız bayağı acıktı ve Erzurum’un yöresel yemeklerini yiyebileceğimiz güzel küçük bir restorana girdik. Bize ayran aşı çorbası, paça çorbası, herle aşı ve kesme çorbasını tavsiye ettiler. Bu çorbalar Erzurum’un ünlü çorbalarıymış. Ben ayran aşı içtim ve lezzetine hayran kaldım. Fakat asıl olayın çorbada olmadığını ana yemeğe geçtiğimizde fark ettik. Erzurum’un simgesi haline gelen Cağ kebabı ile resmen mest olduk. Koyun etinin odun ateşinde kendine has baharatları ve teknikleriyle hazırlanıp, yatay ateşte pişirilmesiyle hazırlanan bu muhteşem lezzetin üzerine eklenen dökme tepsi tel kadayıfla bu lezzet şölenini sonlandırdık. Zaten biraz daha yesek sanırım hiçbir yere gidemeyecektik.

Bunun dışında Erzurum’da ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz pek çok mağaza ve alışveriş merkezide bulunuyor. Şehrin merkezine indiğinizde Migros, Erzurum AVM, Palerium AVM ve Boyner gibi pek çok alışveriş merkezini bulabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Erzurum Yol Haritası

Erzurum’a giderken hem otobüs hem de uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Fakat bana sorarsanız onca yolu otobüs ile gitmek biraz eziyet oluyor. Netice olarak Erzurum Ucuz Uçak Bileti kampanyalarından yararlandık ve çok uygun fiyatlara biletimizi aldık. Sorunsuz bir şekilde de Erzurum’a geldik. Havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık olarak 18 km kadar ve taksiyle yaklaşık olarak 15 TL gibi bir ücrete merkeze inebiliyorsunuz. Fakat trafik hızlı olduğunda bu ücret artabiliyormuş. Neyse eğer biz bekleriz diyorsanız, şehir merkezine Erzurum Belediye Otobüsleri ile de gidebilirsiniz. Zira otobüsler çok daha ucuz oluyor.

 • Erzurum Panoramik
  Erzurum 360 Panoramik
 • Erzurum Nerede?
  Erzurum için Konum
 • Erzurum Hakkında
  Erzurum Detaylı Bilgi
 • Erzurum Galeri
  Erzurum Fotoğrafları
 • Erzurum için Yorumlar
  Erzurum için Değerlendirmeler

Tarihçe

Tabiat şartlarının ve coğrafi konumunun uygun ve elverişli olması yanı sıra , önemli uygarlık ve medeniyet merkezi olarak bilinen yerlere yakınlığı, Erzurum’un Anadolu’da en eski yerleşim merkezlerinden birisi olmasını sağlamıştır. Günümüze kadar yapılan kazılar sonucu bulunan bazı taş araçlar Erzurum ve yöresindeki yerleşimin geçmişini ‘yontma taş devri’ ne kadar götürmektedir. Ayrıca Karaz, Pulur, Güzelova Höyük, ve Sos Höyük buluntuları, Erzurum’un İlk Tunç Çağı’ında Karaz Kültürünün merkezi konumunda olduğunu göstermektedir.

Cumhuriyet Dönemi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ‘nin ilk Cumhurbaşkanı olan Türk siyasetçi ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920’de, Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında, Erzurum mebusu sıfatıyla Meclis ve Hükûmet Başkanlığına seçilmiştir.

Erzurum, Cumhuriyet döneminde de il oldu ve hızlı bir şekilde gelişmeye başladı. Günümüzde Doğu Anadolu Bölgesinde en gelişmiş ve en büyük şehirdir. Şehirlerarası trafik plâka numarası 25, telefon kodu 442 dir. Erzurum, 2 Eylül 1993’te çıkarılan 504 sayılı kanun hükmünde karaname[23] ile büyükşehir unvanı kazandı. 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları valilik binası merkez kabul edilerek yarıçapı 20 kilometre olan dairenin sınırlarına genişletildi.[24] 2008 yılında çıkarılan 5747 sayılı kanun ile ilde yeni ilçeler kuruldu.[25] 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

Coğrafya

Erzurum ‘un, çevresi dağlarla çevrilidir. Erzurum yüksek bir yaylanın güney batı bölümünde yer alır. Şehir merkezi Palandöken dağlarının Batı ve Güney kısım eteğinde kuruludur. Şehrin batısı ve kuzeyi açık, ova görünümündedir. Erzurum il geneli dağlarla çevrilidir. Erzurum yüzölçümünün; %64 ‘ü dağlık, % 20’si plato ve %12’si yaylalardan oluşmaktadır. Erzurum ilinin bir bölümü Karadeniz Bölgesindedir. Diğer bir bölümü ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Anadolu’da deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikteki tek büyük yerleşim yeridir. . Yerleşme alanı yer yer 2000 metreye kadar yükselen bir ova üzerinde bulunur. Bölge kuzeyde Dumlu, güneyde Palandöken Dağları ile çevrilidir. Erzurum ‘dan geçen İpek Yolu ve verimli ovaları bölgenin tarih boyunca yerleşme alanı olarak seçilmesinde önemli rol oynamıştır. Zaman zaman şiddetli depremlere maruz kalan şehir ve çevresi önemli ölçüde zarar görmüştür.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti