Eskişehir

Türkiye’nin öğrenci şehri! Genç nüfusu, hareketli sokakları ile her daim genç kalan, Afyon’dan Ankara’ya İç Anadolu’nun büyük taşlarına komşu, yüzlerce tarihi yapı ve eser barındıran gelişimin en büyük örneği şehrimiz Eskişehir.

İç Anadolu’nun en önemli şehirlerinden birisi, Anadolu ve Osmangazi Üniversiteleri ile öğrenci kenti, kuzeyinde Sarıcakaya ve Mihalgazi, güneyinde Afyon, Mahmudiye ve Seyitgazi, doğusunda da Ankara ve Alpu’yu bulunduran Eskişehir, mezun olduktan sonra tekrar görmek istediğim tek yerdi. İnternette gezinirken Eskişehir Ucuz Uçak Bileti kampanyası buldum ve biletimi aldım.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Trakya Üniversitesi Eskişehir’i her gördüğümde bir başka güzel oluyor derdim ve gene beni şaşırtmadı. Şehir her geçen gün gelişiyor ve sürekli olarak yenileniyor. Zaten bu durumda onu bir kültür şehri yapıyor. Neyse yani Eskişehir’i görmek istiyorsanız, görecekleriniz karşısında heyecanınızı gizleyemeyeceksiniz. Eskişehir’e geldikten sonra önce biraz dinlendim. Zira yolculuklar beni bayağı bir yoruyor. Kendi kendime de “Birde otobüsle gelseydim ne olacaktı” diye düşündüm. Neyse biraz dinlendikten sonra hemen şehrin ne kadar değiştiğini görmek için gezmeye başladım. Ne kadar değiştiğini merak ediyordum çünkü Eskişehir’e gelmeyeli epey olmuştu.

Şehrin merkezine iner inmez hemen Porsuk Çayını görmeye gittim. Hala tertemizdi ve oldukça da yenilenmişti. Daha sonra sırasıyla Adalar, Şelale Park, Odunpazarı Evleri, Kentpark, Atlıhan Çarşısı, Lületaşı Müzesi, İki Eylül Caddesi ve Hamamyolu Caddesini gezdim. Fakat Eskişehir’de gezilecek çok yer var. Eti Arkeoloji Müzesi, Japon Bahçesi, Şehr-i AşkAdası, Esnaf Sarayı, Midas Anıtı, Barlar Sokağı, Doktorlor Caddesi de bunlardan birkaçı.

Eskişehir Toyga Çorbası

Ne Yenir, Ne Alınır

O kadar gezince tabi yoruldum, biraz da acıktım. Hemen bildiğim güzel bir restorana gittim ve o güzel yöresel yemeklerden yedim. Detaya inecek olursak Eskişehir’de Kafkas, Balkan ve Kırım tatarları bulunuyor. Tatarların pek çok yemek kültürü de artık şehrin yerli halkına geçmiş. Toyga çorbası, Sütlü Ovmaç Çorbası, Göceli Tarhana ve Düğü Köftesi Çorbası en ünlü çorbaları arasında yer alıyor. Ben şahsen Toyga çorbasını çok seviyorum. O yüzden ziyaretimde toyga içtim. Ana yemek olarak ise Kelem Dolması yedim. Fakat şehrin asıl meşhur yemeği ise Çibörek’tir. Zaten tek ısırıkta bile ne kadar lezzetli olduğunu anlayacaksınız. Bunun yanında tatlı olarak da meşhur Met Helvasından tadabilirsiniz.

Şehrin merkezinde hem hediyelik eşya alabileceğiniz hem de ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerler bulunuyor. ESPARK AVM, Kanatlı AVM, Özdilek AVM, Migros gibi büyük alışveriş merkezlerini şehir merkezinde bulabilirsiniz. Buralarda birçok ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz.

Eskişehir Yol Haritası

Eskişehir’e gelmek için benim gibi havayolunu tercih ettiyseniz, şehir merkezine varmak için taksiyi tercih edebilirsiniz. Eskişehir Uçak Bileti sunan firmalardan temin edeceğiniz biletler sayesinde, hiçbir sorun yaşamadan merkeze gelebilirsiniz. Çünkü havaalanı merkeze 8 km uzaklıkta ve yaklaşık olarak 15-20 TL kadar bir ücret ödedim. Şehir merkezine geldikten sonra ise tramvay, otobüs ya da dolmuşla şehrin önemli yerleri olan Yenibağlar, Vişnelik, Büyükdere, Eskibağlar, Bahçelievler, SSK, Devlet Hastanesi gibi yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 • Eskişehir Panoramik
  Eskişehir 360 Panoramik
 • Eskişehir Nerede?
  Eskişehir için Konum
 • Eskişehir Hakkında
  Eskişehir Detaylı Bilgi
 • Eskişehir Galeri
  Eskişehir Fotoğrafları
 • Eskişehir için Yorumlar
  Eskişehir için Değerlendirmeler

Tarihçe

M.Ö. 14. yüzyılda Hititler Eskişehir merkezli büyük bir devlet kurmuşlardır. Eskişehir‘in önemi ve yeri dolayısıyla Hititler döneminde Eti‘lik (Beylik) olduğu görülmektedir.[8] M.Ö. 12. yüzyılda Anadolu’ya giren Frigler Anadolu’ya yayılmış ve Dorylaion adı ile bölgeye yerleşmiştir. Friglerden sonra bölgeye Lidyalılar daha sonrada Persler hakimiyeti altına almıştır. M.Ö. 4.yy’da Makedon kral İskender’in eline geçen Eskişehir, İskender’ in ölüm tarihi olan M.Ö. 323 yılına kadar İskender’in İmparatorluğu altında kalmıştır. M.Ö. 2. yy’da Roma İmparatorluğu kontrolüne geçen bölge, Roma’nın ikiye ayrılmasına kadar Roma İmparatorluğu’nun ayrıldıktan sonra da Bizans hakimiyetinde kalmıştır.

Cumhuriyet Dönemi

Atatürk’ün 15 Ocak 1923’te Eskişehir hakkındaki sözü;
“Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Millî Mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün bir cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok geniş yardımlarda bulunmuşlardır. Gördüğüme göre halk aydın ve faaldir. Toprak verimlidir. Az zamanda zayiatı telafi ve fedakârlıklarıyla iftahar edecektir.

Mustafa Kemal Atatürk, 15 Ocak 1923’te Hükümet Konağı’nda yaptığı konuşmada vurguladığı gibi Eskişehir, savaşın kazanılmasında büyük katkı yapmıştır. Mustafa Kemal Paşa, bu nedenle kentin imarıyla yakından ilgilenmiştir. Cumhuriyet döneminde yapılan yatırımlarla kısa zamanda modern bir kent yaratılmaya çalışılmıştır.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra Eskişehir 1925 yılında il olmuştur. 1926 yılında Eskişehir’in, Sivrihisar, Mihalıçcık ve Seyitgazi olmak üzere üç ilçesi bulunmaktaydı. 1954 yılında çıkarılan kanunla Çifteler ve Mahmudiye, 1957 yılında çıkarılan diğer bir kanunla da Sarıcakaya ilçe hâline getirilmiş ve ilçe sayısı 6’ya çıkmıştır.

Coğrafya

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. İl merkezi kuzeyinde Mihalgazi ve Sarıcakaya doğusunda Alpu ve Ankara güneyinde Mahmudiye, Seyitgazi ve Afyon, batısında ise İnönü ve Kütahya sınırları ile çevrilidir.

İç Anadolu stepleri, Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu ormanları şehrin bitki örtüsünü oluşturur. Sündiken Dağları’nın güney yamaçlarında 1000 metreden sonra meşe çalılıkları, daha yükseklerde bodur meşeler görülür. 1300 metreden sonra yer yer kara çamlar bulunur. Bazı bölgelerde karaçamların arasında, kızılçamlar da görülür. Eskişehir’in güneyindeki platolarda orman bulunmamakta fakat bölgesel step bitkileri vardır. Porsuk ve Keskin Dereleri’nin kenarlarında söğütler, kavaklar, karaağaçlar ve koruluklardan oluşan bitki örtüsü bulunur.

Eskişehir’den geçen iki önemli akarsudan ilki Sakarya Nehri ikincisi ise Porsuk Çayı’dır. Bu akarsuların il sınırları içerisinde kalan arazisinde 2 adet baraj bulunmaktadır. Porsuk Çayı üzerinde Porsuk Barajı, Sakarya Nehri üzerinde ise Gökçekaya Barajı bulunmaktadır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti