Eskişehir

Türkiye'nin öğrenci şehri! Genç nüfusu, hareketli sokakları ile her daim genç kalan, Afyon'dan Ankara'ya İç Anadolu'nun büyük taşlarına komşu, yüzlerce tarihi yapı ve eser barındıran gelişimin en büyük örneği şehrimiz Eskişehir.

İç Anadolu’nun en önemli şehirlerinden birisi, Anadolu ve Osmangazi Üniversiteleri ile öğrenci kenti, kuzeyinde Sarıcakaya ve Mihalgazi, güneyinde Afyon, Mahmudiye ve Seyitgazi, doğusunda da Ankara ve Alpu’yu bulunduran Eskişehir, mezun olduktan sonra tekrar görmek istediğim tek yerdi. İnternette gezinirken Eskişehir Ucuz Uçak Bileti kampanyası buldum ve biletimi aldım.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Trakya Üniversitesi Eskişehir’i her gördüğümde bir başka güzel oluyor derdim ve gene beni şaşırtmadı. Şehir her geçen gün gelişiyor ve sürekli olarak yenileniyor. Zaten bu durumda onu bir kültür şehri yapıyor. Neyse yani Eskişehir’i görmek istiyorsanız, görecekleriniz karşısında heyecanınızı gizleyemeyeceksiniz. Eskişehir’e geldikten sonra önce biraz dinlendim. Zira yolculuklar beni bayağı bir yoruyor. Kendi kendime de “Birde otobüsle gelseydim ne olacaktı” diye düşündüm. Neyse biraz dinlendikten sonra hemen şehrin ne kadar değiştiğini görmek için gezmeye başladım. Ne kadar değiştiğini merak ediyordum çünkü Eskişehir’e gelmeyeli epey olmuştu.

Şehrin merkezine iner inmez hemen Porsuk Çayını görmeye gittim. Hala tertemizdi ve oldukça da yenilenmişti. Daha sonra sırasıyla Adalar, Şelale Park, Odunpazarı Evleri, Kentpark, Atlıhan Çarşısı, Lületaşı Müzesi, İki Eylül Caddesi ve Hamamyolu Caddesini gezdim. Fakat Eskişehir’de gezilecek çok yer var. Eti Arkeoloji Müzesi, Japon Bahçesi, Şehr-i AşkAdası, Esnaf Sarayı, Midas Anıtı, Barlar Sokağı, Doktorlor Caddesi de bunlardan birkaçı.

Eskişehir Toyga Çorbası

Ne Yenir, Ne Alınır

O kadar gezince tabi yoruldum, biraz da acıktım. Hemen bildiğim güzel bir restorana gittim ve o güzel yöresel yemeklerden yedim. Detaya inecek olursak Eskişehir’de Kafkas, Balkan ve Kırım tatarları bulunuyor. Tatarların pek çok yemek kültürü de artık şehrin yerli halkına geçmiş. Toyga çorbası, Sütlü Ovmaç Çorbası, Göceli Tarhana ve Düğü Köftesi Çorbası en ünlü çorbaları arasında yer alıyor. Ben şahsen Toyga çorbasını çok seviyorum. O yüzden ziyaretimde toyga içtim. Ana yemek olarak ise Kelem Dolması yedim. Fakat şehrin asıl meşhur yemeği ise Çibörek’tir. Zaten tek ısırıkta bile ne kadar lezzetli olduğunu anlayacaksınız. Bunun yanında tatlı olarak da meşhur Met Helvasından tadabilirsiniz.

Şehrin merkezinde hem hediyelik eşya alabileceğiniz hem de ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerler bulunuyor. ESPARK AVM, Kanatlı AVM, Özdilek AVM, Migros gibi büyük alışveriş merkezlerini şehir merkezinde bulabilirsiniz. Buralarda birçok ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz.

Eskişehir Yol Haritası

Eskişehir’e gelmek için benim gibi havayolunu tercih ettiyseniz, şehir merkezine varmak için taksiyi tercih edebilirsiniz. Eskişehir Uçak Bileti sunan firmalardan temin edeceğiniz biletler sayesinde, hiçbir sorun yaşamadan merkeze gelebilirsiniz. Çünkü havaalanı merkeze 8 km uzaklıkta ve yaklaşık olarak 15-20 TL kadar bir ücret ödedim. Şehir merkezine geldikten sonra ise tramvay, otobüs ya da dolmuşla şehrin önemli yerleri olan Yenibağlar, Vişnelik, Büyükdere, Eskibağlar, Bahçelievler, SSK, Devlet Hastanesi gibi yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti