Fly Geyser

Black Rock Çölü kenarında bu uzaylı görünümlü Şofben aslında bir insanın inşasıyla yapılmış. Yani kaza ile yapılmış olan bir adam. Bu merak uyandırıcı yapıyı buyrun beraber inceleyelim!

Green Fly Geyse

Green Fly GeyserAslında mülkiyet dairesi içinde iki geysers yani şofben var. İlk tarım yılları sırasında, çölün bir parçasını kullanılabilir hale getirmek için büyük bir çaba ile yaklaşık olarak 100 yıl önce kurulmuş. Bu insan icadı olan şofbenin jeotermal kaynar suyu neredeyse 200 dereceye kadar çıkıyor. Açıkçası sulama suyu için pekte uygun değil ve bu Şofben yalnız kaldığı için, 10 ila 12 metrelik kalsiyum karbonat koni oluşmuş durumda.

1964 yılında bir jeotermik enerji şirketi aynı sitede bir test kuyusu deldirmiş. Ve bu şirketin aynı alana yakın yerde deldirdiği test kuyusundan, aynı 200 derecelik ısıda şu çıkmış. Sıcak, ama jeotermik enerji şirketinin amaçları için, yeterince sıcak değil. Kuyu sözde yeniden kapatılmış ama görünüşe göre tutmamış. Yeni Şofben yani 2. Şofben, orijinal şofbenin, bir kaç yüz fit kuzeyinde yerini almış oldu. İlk su basıncı için şu koyulmuş ve ne yazık ki koniyi kuru bırakmış.

Green Fly Geyse, özel mülkiyet üzerinde ve izinsiz yasa dışı bir tesis. Eğer Gerlach isimli komşu kasabaya uğrayıp, Bruno’nun restorana giderseniz termal şofbenlerin sahipleri ile temasa geçebilirsiniz. Ancak uyarmam gerektiğini düşündüğüm bir konu var ki mevsimsel fiyatlandırma sebebiyle, baharda günlük turlar yapmak daha ekonomik.

Fly Şofben, Nevada sakinleri tarafından bile çok az bilinen bir turistik mekan. Sağ Fly Reservoir kenarında bulunan Şofben tamamen doğal bir fenomen değil ve yanlışlıkla bir kuyunun sondajı sırasında 1916 yılında kurulmuş. Kuyunun normalde onlarca görevi var, ama sonradan 1960’larda jeotermal ısıtmalı su duvarında zayıf bir noktada bulunup, yüzeye kaçarak başladığı da söyleniyor.

Gizli Turistik Yer: Fly Ranch

Fly Şofben halen Todd Jaksick ait özel Fly Ranch üzerinde bulunuyor ve sadece küçük bir özel toprak yol ile ulaşılabiliyor. Gayzer yüksek bir çit ve üstüne çeşitli metal jantlar ve kilitli bir kapı ile trespassers korunuyor. Ama bubi tuzaklarına rağmen, birçok insan hala daha iyi bir görünüm elde etmek için çit atlamayi tercih ediyor. Birçok organizasyonlarla korunması için, arazi satın almak ve halka açık yapmaya çalışılmış ama reddedilmiş.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti