Frankfurt

Kalabalık caddeleri, yüksek binaları ile tam bir megakentin ortasındayken bir dakika sonra uçsuz bucaksız milli parkları ile doğanın içerisinde hissedebilirsiniz. Geçmişten günümüze barındırdığı bir çok eser ve yıllara meydan okuyan tarihi yapıları ile Almanya’nın dolu dolu kenti, Frankfurt.

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt Gezilecek YerlerFrankfurt turuma, hemen tren garının karşısındaki Kaiserstrasse’den, Yani Kaiser Caddesi’nden başladım. Kafelerin olduğu, bol ağaçlı bir cadde. Dilediğiniz kadar kafe bulmak mümkün. Kaiserstrasse’den Neue Mainzer Strasse’ye yürürken, yolda kocaman bir Euro heykelinin bulunduğu, arkasında gökdelenlerin yükseldiği bir meydana çıkacaksınız. Meydanın adı Willy-Brandt-Platz. Burası aynı zamanda Bankenviertel denilen, şehrin finansal merkezi. Dev Euro heykelinin burada bulunmasının asıl nedeniyse, Avrupa Merkez Bankası’nın bulunduğu 40 katlı Euro Tower’ın tam olarak burada bulunması. Kaiserstrasse’den Neue Mainzer Strasse’ye döndüğümde, kendimi yüksek binaların yoğunluğundan dolayı Amerika’da gibi hissettim. Buraya aynı zamanda gökdelenler sebebiyle Mainhattan da diyorlarmış. Mainzer Strasse’ye gelmişken, 5 € ödeyerek, 200 metre yüksekliğinde, 56 katlı Main Tower’ın tepesine çıkıp, Frankfurt’u tepeden izleyebilirsiniz.
Neue Mainzer’den Junghofstrasse’ye döndüğünüzde, kocaman bir park göreceksiniz. Adı Taunusanglage. Bu parka Frankfurt’un Central Park’ı diyorlarmış. Parkın her yerinde heykeller var. Kafa dinlemek için çok ideal bir park. Opera meydanına açılan upuzun, araç trafiğine kapalı bir alışveriş caddesi var. Bana yürürken tek bir cadde gibi geldi ama aslında cadde ilerledikçe farklı farklı adlar alıyormuş. Cadde boyunca güzel kafeler, restoranlar ve uluslararası markaların mağazaları yer alıyor.
Hauptawache, alışveriş caddesinin adının Biebergasse’den Zeil’a dönüştüğü noktada bulunan küçük bir meydan. Ben es geçtim ama şehrin merkezleri arasında sayılıyor. Liebfreunberg’den devam edince, ahşap cepheli, sivri çatılı, kafamdaki tipik Alman mimarisine uygun tarihi binaların olduğu bir meydana ulaştım. Burası şehrin tarihi merkeziymiş. Hause Wertheym’den 1 dakika kadar yürüyüp nehir kenarına çıktığınızda, demirden yapılmış bu köprüyü göreceksiniz. Eiserner Köprüsü, şehrin harika siluetini görmek ve Frankfurt manzaralı resim çektirmek için iyi bir tercih. Ön tarafta tarihi binalar olup, arka planda gökdelenler yer almakta.

Ne Yenir, Ne Alınır

SauerkrautKentin kozmopolit yapısını yemek kültürüne de yansımış. Frankfurt’ta yer alan binlerce restoranda bütün dünyanın farklı tatlarını bulabilirsiniz. Almanların Fressgass olarak da isimlendirdiği Grosse Bockenheimer Strasse üzerinde yer alan restoranlarda, şehre özel bir tat olan bira katılarak yapılan Sauerkraut, Handkase denilen ekşi süt peyniri, elma şarabı, Frankfurter Kranz gibi lezzetleri denemenizi öneririm.

Frankfurt’ta alışveriş konusunda aradığınız her şeyi bulabileceksiniz. Elektronik eşyalar, sportif malzemeler, parfümeri ve kozmetik ürünleri, giyim ürünleri, Avrupa’nın en iyi şarapları, peynirleri ve çeşitli soslar kentten satın alınabilir. Kentin en iyi alışveriş ve gezi caddesi Zeil olup, en büyük alışveriş mağazalarının yer aldığı yerde burasıdır. Goethestrasse, Kaiserstrasse, Hanauer Landstrasse, Berger Strasse ve Leipziger Strasse gibi caddeler de şehrin diğer önemli caddeleri arasında yer almaktadır.

Frankfurt Yol Haritası

İstanbul’dan Frankfurt’a uçuş süresi yaklaşık 3 saat 20 dakikadır. Frankfurt havaalanın üçlü kodu ”FRA” olup, havaalanından şehir merkezine uzaklığı 15 km dir. Şehir merkezinde taksi, bisiklet yada yaya olmayı tercih edebilirsiniz.

 • Frankfurt Panoramik
  Frankfurt 360 Panoramik
 • Frankfurt Nerede?
  Frankfurt için Konum
 • Frankfurt Hakkında
  Frankfurt Detaylı Bilgi
 • Frankfurt Galeri
  Frankfurt Fotoğrafları
 • Frankfurt için Yorumlar
  Frankfurt için Değerlendirmeler

Tarihçe

Frankfurt am Main (anlamı: “Main üzerindeki Frankfurt”), Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000’den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın beşinci büyük şehridir. Ortaçağ’dan beri Frankfurt, Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olmuştur. 794 yılında ilk kez belgelerde değinilen Yüksek Ortaçağ’dan itibaren bağımsız bir imparator şehridir ve 1806’ya kadar seçim ve 1562’den beri Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu’nun taçlandırma şehridir. 1816’dan 1866’ya kadar Alman Birliği’ne ve 1848-1849 yılları arasında ilk bağımsız seçilmiş Alman Parlamentosu’na ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde Frankfurt sadece Almanya değil, Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar ve de hizmet merkezidir ve Alpha World Cities olarak adlandırılan tek Alman büyükşehridir.

Coğrafya

Şehir Aşağı Main’ın her iki yakası ile Taunus’un güneyinde, orta Almanya’nın güney batısında en önemli ekonomi merkezidir. Şehrin güneyinde şehir ormanları vardır. En yüksek noktası Berger tepesinde kurulu Seckbach semtidir (deniz seviyesinden 212 metre yükseklikte). Şehir Basel’den Yukarı Ren düzlüğüne kadar yayılmış Ren nehri havzasının en kuzeyindeki noktada kurulmuştur. Kuzeyinde ünlü Kronberg ile Königstein derebeylik kentleri, batısında Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden ve Rheinland-Pfalz eyaletinin başkenti Mainz, güneyinde ise üniversite şehri Darmstadt vardır. Frankfurt, Hessen eyaletinin en büyük şehiridir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti