Garipçe Köyü

Garipçe köyü Karadeniz bölgesine komşu olup, Sarıyer’e 6 km uzaklıkta bulunuyor. Karadeniz iklimini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Garipçe köyünde harika bir oksijen atmosferi var. İstanbul’un hemen yanı başında bulunan bu küçük ama oksijen deposu balıkçı köyünde hafta sonu harika bir zaman geçirebilirsiniz.

Minyatür Karadeniz: Garipçe Köyü

Garipçe KöyüGaripçe köyü öyle boylu boyunca uzun bir sahil kasabası gibi hayal etmeyin. Bu küçük ama masal gibi köy, küçük ama mütevazı restoran ve kafelerin denizin dibinde konumlandırılması ile oluşmuş küçük ama şirin bir alandan ibaret. Ailecek gidilip çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ya da kalabalık şehirden bıkıp kafa dinlemek için kaçılabilecek harika bir doğa atmosferi. Eğer planlarınız arasında İstanbul Uçak Bileti alıp, biraz tatil yapmak varsa bu köye uğrayıp mutlaka kahvaltıyı burada yapmanızı öneririm. Denizin bitişiğindeki mütevazı kafe de kahvaltı yaparken bir yandan denizin kokusunu içinize çekerken, bir diğer yandan da balıkçıların tatlı telaşını izleyebilirsiniz. Kimi balıkçı ağlarındaki balıkları ayıklamaya çalışırken, kimi balıkçılar ise yırtılan ağlarını onarmaya çalışıyor. Manzara tam anlamı ile tabloluk. Erdal özyağcılar’ın evi de bu köydeki bir tepe üzerinde bulunuyor. Erdal Özyağcılar’ın evinin ön kısmından ilerleyerek orman yoluna doğru çıkabilirsiniz. Burası öyle şirin bir köy ki ineklerini otlatan teyzeye rastlayabilirsiniz. Ama dikkat edin eğer fotoğraf çekmeyi sevenlerden iseniz teyzenin uyarıları var. İneklerinin fotoğrafını çekmenize izin vermiyor. Nazara inanıyormuş. İneklerin sütünün eksilmesinden şikâyet ediyor.

Tarihi Esintileri İle Garipçe

Garipçe Köyü Nerede Yavaş yavaş yürümeye devam ederken tepeye ulaşabilirsiniz. Tepeye ulaştığınızda Ceneviz yapımı kaleyi göreceksiniz. Karşınızda Beykoz-Poyrazköy manzarası diğer yandan ise Anadolukavağı manzaralarını izleyebilirsiniz. Denizin tam orta yerinde yunusların dans ederek sundukları gösteri ise gerçekten izlenmeye değer. Dönüş yolundan yokuş aşağı inip köyün meydanına inebilirsiniz. Meydanın sol kısmında kalan neredeyse 6 asırlık kaleyi mutlaka gezmelisiniz. Kaleye ilerleyebilmek için önce her 2 tarafı da taş duvar ile örülmüş geçitten geçmeniz gerekiyor. Geçidin sonunda sizi demir kapı karşılıyor. Demir kapıdan geçip mahzenlere giden basamakları, tabyaları ve taş duvarları ile bakımsızlıktan neredeyse yok olmak üzere olan antik yapı ile karşı karşıya geliyorsunuz. Kaleden aşağıya doğru inerken kalenin dibinde bulunan adını da kalenin dibinde olması ile oradan alan kaledibi kafede oturup biraz dinlenip kahve keyfi harika bir mola. Waffle’ın ise ayrı bir lezzeti var. Dinlendikten sonra meydan da turlamaya devam ederken küçücük meydan da kurulu tereyağı, köy yumurtası, mısır, bal, erişte, peynir ve taptaze meyve ve sebze satılan köy pazarına rastlayacaksınız. Şehirde pek rastlanmayan bu küçük ama oldukça doğal köy pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Doğayla İç İçe Aktivite Merkezi Garipçe

Garipçe köyün de ayrıca at çiftliği bulunmaktadır. Dilerseniz ata binip stres atabilirsiniz. Ayrıca hamakta sallanarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Eğer yaz aylarında bu köyü tercih ederseniz kumsalını mutlaka değerlendirmelisiniz. Doğayı dinlemek ve oksijen ile bütün vücudunuzu yenilemek için bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti