Gence

Ülkemize kendini en yakın hisseden, kardeş topraklar Azerbaycan’dan tarihiyle, halkıyla sevgi dolu Gence şehri. Yüz yıllara meydan okuyan tarihi camileri, Milli parkları görme fırsatı bulurken aynı zamanda botanik bahçelerinde huzur dolu saatler geçirmek için hemen sizde en uygun fiyatlarla Gence uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırın.

Gence Gezilecek Yerler

Gence Gezilecek YerlerGence şehri, Azerbaycan’ın en önemli tarihi geçmişe sahip, ikinci büyük şehri olarak bilinir. Ülkenin batısında yer almakta olan bu şehir 350 bine yakın nüfusa sahiptir. Halkın büyük çoğunluğu Şii mezhebine sahiptir. Şimdiki zamanlarda bölgenin cazibe merkezi olmayı başaran Gence, geçmişte de Gence Hanlığı’nın başkenti olmuştur. Bu güzel şehri ziyaret için sizde Gence uçak bileti almalısınız.

Gence Hanlığı, Nadir Şah’ın öldürülmesinin ardından kurulan hanlıklardan bir tanesi olup, diğer hanlıklara göre daha önemli bir yere sahiptir. Bölgenin anahtarı olarak nitelendirilen bu hanlık 19. asırda Kafkaslara inmeye başlayan Rusların Gence Hanı Cevad Han’ı öldürülmesi ile son bulmuştur. Daha sonra şehrin ismini Çar’ın hanımına izafeten Yelizavetpol olarak değiştirmişlerdir.

Yelizavetpol, 1918 yılında eski ismine kavuşan Gence, 1918 – 1920 yılları arasında var olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’ne bir süre başkentliği yapmıştır. Parlamentonun toplandığı bina, şimdilerde Azerbaycan Devlet Aqrar olarak faaliyet göstermektedir. Ne yazık ki Azerbaycan tarihi için önem taşıyan bu bina müze yapılmamış ve şu anki idare Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’ni de, Mehmet Emin Resul zade’yi de unutturmaya çalışmaktadır.

Ne Yenir, Ne Alınır

Gence Ne YenirHavalimanından Gence şehir merkezine gelirken yolun sağında Ramada Hotel yer alıyor. Yeni açılan bu otel Gence’nin en lüks ve konforlu otelidir. Fiyatının bütçenizi aşması konusunda bir şey söyleyemeyeceğiz çünkü 80-100 manat gibi ücretler konuşuluyor.

Bunun dışında de Şah İsmail Hatai Caddesi üzerinde Şehir İcra Hakimiyeti’nin karşısında Gence Hotel var ki odalar 40-50 manattan başladığını söylüyorlar. Daha uygun bir bütçe ile konaklamak isterseniz Kepez Mehmanxanası oteli var ki fiyatları 15 ila 25 manat arasında değişiyor. Şimdilerde makul fiyatlarla hizmet veren bu otel 1980 yıllarında açılmış ve o zamanlar şehrin en gözde en lüks oteliymiş. Zaman içerisinde bakılmayınca biraz bakımsız bir yer haline dönüşmüş. Ama yine de uygun fiyatlı olduğu için az bütçe ile konaklama için uygun bir yerdir.

Gence şehrinde yeme içme denince akla Gence mutfağındaki firni, baklava, zilviye, nazik gibi tatlı türleri gelir. Bu tatlılar yalnız bu bölge de değil ülke genelinde önemli yere sahiptir. Gence baklavası Azerbaycan’ın değişik şehir ve ilçelerinde genellikle Nevruz öncesi, nişan ve düğün gibi özel günlerde hazırlanıyor. Gence’ye özgü baklava; ölçüsüne ve kullanılan baharata göre diğer bölgelerde pişirilen baklavalardan biraz farklılık gösteriyor. Bu baklava çoğu zaman bakır tepside, köz üzerinde pişiriliyor ve büyük ölçüde, eşkenar dörtgen biçimde kesilerek servis ediliyor.

Gence Yol Haritası

Gence şehrini dolaşmak için aslında araca ihtiyacınız yok, şehir yürüyerek gezilebilir. Şehir içi ulaşımda tercih ederseniz marşrut adı verilen minibüslerden yararlanabilirsiniz. Taksi kullanmak isterseniz bilginiz olsun taksilerde taksimetre yok, Ayrıca Gence arabasının üzerine “taksi” yazan herkes taksici oluyor; algısı, vergisi, plakası gibi teferruatlar yok. Havaalanından şehir merkezine taksiyle 5 manat gibi uygun bir fiyata gelebilirsiniz. Gence Ucuz Uçak Bileti için gidiş tarihinden neredeyse iki ay önce satın almalısınız.

 • Gence Panoramik
  Gence 360 Panoramik
 • Gence Nerede?
  Gence için Konum
 • Gence Hakkında
  Gence Detaylı Bilgi
 • Gence Galeri
  Gence Fotoğrafları
 • Gence için Yorumlar
  Gence için Değerlendirmeler

Tarihçe

Gence (Azerice: Gəncə) – Azerbaycan’ın ikinci büyük şehridir. Eski bir yerleşim yeri olan Gence Rusya İmparatorluğu döneminde Çar’ın hanımına izafeten şehrin ismini ruslar Elizavetpol olarak değiştirmişler (1804-1918), 1920 – 1935 arasında Gence, 1935 – 1991 arasında Kirovabad adlanmış, şehir 1989’da tekrar asıl ismine kavuşmuştur.

Bakû’nun 360 km batısında, Gence Çayı’nın iki yakasında yer alıyor. 1139-cu ilde Gence’de baş vermiş deprem sonucu Kapaz Dağı yerle bir olmuş ve dört bir tarafı Küçük Kafkas Sıradağları ile çevrili olan büyük dağ gölü Göygöl Gölü oluşmuştur. 1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı sırasında 1578’de Osmanlı’nın eline geçen şehir, 3 Temmuz 1606’da Şah I. Abbas tarafından geri alınmıştır.

Gence 1700’lerde Gence Hanlığının merkezi olmuş, 1804 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından alınmış, 1826-1828 yılları arasında Rusya’nın elinden alındıysa da 1828 yılında kesin olarak Rusya İmparatorluğu topraklarına ilhak edilmiştir.

1918 yılında ise, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. 1991’de Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ülkenin ikinci büyük şehridir. Gence bölgesi Gence’nin batı yarısını ve Kuşkara,Sevinj ve Yeni Gence köylerini içine alır. Doğu-güneydoğu yarısı Köygöl Rayonu’nda yer alır. Kuzey-kuzey doğusu ise Samukh Rayonu’na aitti

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti