Göbeklitepe

Şanlı Urfa uçak bileti alıp şehre geldiğiniz zaman tarihin sıfırlandığı noktaya hoş geldiniz yazan tabela ile tarih hakkında tüm bildiklerinizi unutacaksınız. Göbeklitepe beldesine gitmek için Şanlı Urfa’dan çıkıp Mardin ipek yolu üzerinde ilerlerken sol tarafınızda kalacak olan Göbeklitepe tabelasını takip ederek içeri doğru ilerleyerek ulaşabilirsiniz.

Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe

Göbeklitepe ŞanlıurfaGöbeklitepe keşfedilinceye kadar tarım arazisi olarak bilinip o şekilde kullanılıyormuş. Tarlasını süren bir çiftçinin sürüm yaparken bulduğu taşı müzeye götürmesi ile büyük bir keşfi de başlatmış olmuş. Şanlı Urfa’ya 18 km uzaklıkta bulunan Örencik Köyü Göbeklitepe hala daha süregelen kazılar ile tarihte bildiğimiz bütün doğruları alt üst etmiş durumda. Göbeklitepe beldesinde tam 120 asır önce inşa edilmiş insan tarihinin ilk tapınağına ulaşılmış.

Dini amaç güdülerek yapıldığı bilinen tapınaktan toplamda 20 tane olan ama sadece 6 tanesi yeryüzüne çıkarılmış. Yerleşik amaçlı kurulu değiller. Tapınakların en önemli özellikleri hepsi de T biçimli sütunlar ile çevrelenmiş ve tam merkezde karşılıklı olarak 2 tane T biçimli sütunun yer almasıdır. Göbeklitepe’de ilk olarak ilgimi çeken boyları 3 ve 6 metre arasında olan T biçimindeki bloklar oldu. Blokların üzerinde ise o zamanlarda görüldüğü düşünülen hayvan ve insan figürleri yer alıyor. Sayıları neredeyse elliyi bulan sütunlar kabul edilen görüşe göre insan şekli anımsatılarak yapılmışlar. Yan yana sıralanarak büyük bir daire oluşturuyor. En dikkat çekici figür ise başı aşağı bakan aslan kabartması.

Uygarlığa Atılan İlk Adım Ve Bölge İnsanlarının Ziyaret Dediği Yer: Göbeklitepe

Göbeklitepe NeredeGöbeklitepe çok geçmiş zamanlarda olimpik buluşma yeri olarak kullanılmış. Bölgedeki birbirleri ile bağlantılı olan 12 tapınak bulunuyor. Peygamberler şehri olarak bilinen Urfa’da bu tapınağın olması ne kadar da manidar.

Bölgede yapılan araştırmalar o kadar şaşırtıcı ve ilginç ki insanı hayretler içinde bırakıyor. Mesela ilk insanların avcılık, hayvancılık ve sanatla ilgilendiği düşünülürdü. Ama yapılan kazılar sırasında yapılmış olan DNA testlerinde buradan çıkmış olan zirai başak tanelerine rastlanmış. Bu insanların ilk zamanlarında kullanılan zirai başak tanesi ile günümüzde kullanılan başak tanesi aynı genetik yapıya sahip çıkmış.

Tarihin yeniden yazılmaya başlandığı Göbeklitepe beldesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Daha birçok şaşırtıcı gerçeklerle de karşılaşabilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti