Helsinki

Helsinki Dünyanın en yaşanılır şehirleri sıralamasında 8. Seçilmiş. Yani, rahat ve yaşanılası bir şehir. Bu şık ve eski şehir “kuzeyin beyaz şehri” olarak anılmaya başlamış. Helsinki uçak bileti rezervasyonunuzu hemen yapıp bu yaşanabilir şehri tura başlayın.

Helsinki Gezilecek Yerler

Suomenlinna Kale KompleksiSoumenlinna Kale Kompleksi: Burası Finlandiya’nın en popüler yerlerinden birisi olup, Helsinki’den kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Finlandiya İsveç krallığının bir parçasıyken, burası adalar filosu için bir deniz üssü olarak inşa edilmiş. UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi ”ne dâhil edilerek koruma altına alınmış. Şehrin gürültüsünden kaçmak ve muhteşem bir okyanus manzarası izlemek için burayı ziyaret etmenizi öneririm. Soumenlinna üzerinde birçok kafe ve restoran bulunuyor. Yürüyerek gezilebilecek harika bir yer.

Linnanmaki Eğlence Parkı: Bu eğlence parkı, Helsinki Şehri içinde Tivolikuja denilen bölgede yer alıyor. Parka giriş ücretsiz. Ama bu park için bir gününüzü ayırıp oyuncaklardan yararlanmak isterseniz, bileklik satın almanız gerekiyor. Bileklik bir gün boyunca aktif. Her bileklik bir yolculuk için kullanılıyor. Eğlenceli zaman geçirmek için doğru seçim.

Oyuncak Müzesi: 19. yüzyılın başından itibaren çeşitli oyuncaklar sergilenen bu müzede dolaşmak çok zevkli. Koleksiyonda bulunan oyuncaklar, Finlandiya ve Fin oyunları ve sosyal tarihini yansıtıyor. Müzede aynı zamanda bir kafe ve müze dükkânı da var.

Kaivopuisto Observatorium: 30 metre yükseklikte olan tepe üzerine kurulmuş Kaivopuisto park. Helsinki şehrinin en sevdiği yeşil yerlerden birisi burası. Bu parkta gözlemevi bulunuyor ve liman ile denizin muhteşem manzarası izlenebiliyor. Ayrıca ziyaretçilerin kullanımı için 3 teleskop var. Üye olmayanlar, yıldızlı gökyüzüne bakmak için sonbahar ve ilkbahar akşamlarında gözlemevini ziyaret edebilir. Buradan muhteşem deniz manzarasını izlemek mümkündür.

Helsinki Hayvanat Bahçesi: Hayvanat bahçesi anakaradan bir köprüyle ulaşılabilen kayalıklı bir adada kurulmuş. Dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden birisiymiş. Burada 150 hayvana 1000 bitkiden oluşan doğal bir ortam oluşturulmuş. Bu biyoçeşitliliği korumak için hayvanat bahçesi nesli tükenmekte olan türleri koruma altına almış durumda.

Ne Yenir, Ne Alınır

Helsinki'de Ne YenirHelsinki Şehri için yemek kültürü pek gelişmemiş. Daha çok kızartmalar ve hazır yiyecekleri tercih ediyorlar. Ama fırında “geyik eti” kızartmasını mutlaka denemelisiniz. Helsinkililerin alkole aşırı düşkün olduklarını söylemeliyim. Alkolün her türlüsünü teneke kutular içindeki benzerleri marketlerde satılıyor.

Helsinki’de hayat biraz pahalı. Zaten İskandinav ülkelerinin diğerlerinde olduğu gibi, buraya da kısıtlı bütçe ile gidiyorsanız, kesinlikle alışveriş yapmamanızı öneririm. Çünkü her şey en az 2 katı oranında pahalı. Zaten bu ülkede, bu şehirde buraya has hediyelik bir eşyaya rastlamadım. Ama belki hediyelik olarak buzdolabı magneti düşünebilirsiniz hepsi kadar.

Helsinki Yol Haritası

İstanbul-Helsinki arasındaki uçuş, tahmini 3.5 saat sürüyor. Uluslararası havaalanı Helsinki şehir merkezinin 15 km uzaklıkta. Helsinki Ucuz Uçak Bileti için yaz ayının ortaları çok uygun. Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım için en uygun yol, Finair denilen ve her 20 dakikada bir hareket eden otobüs.

 • Helsinki Panoramik
  Helsinki 360 Panoramik
 • Helsinki Nerede?
  Helsinki için Konum
 • Helsinki Hakkında
  Helsinki Detaylı Bilgi
 • Helsinki Galeri
  Helsinki Fotoğrafları
 • Helsinki için Yorumlar
  Helsinki için Değerlendirmeler

Finlandiya’nın nüfus bakımından en büyük şehri ve başkentidir. Şehir Finlandiya’nın güneyinde Finlandiya Körfezi’nin kıyısında 60°10′K 24°56′D Baltık Denizi’ndedir. Helsinki’nin nüfusu 31 Ağustos 2006 tarihiyle 564.643’tür. Helsinki kentinin komşu şehirleri Espoo, Vantaa ve Kauniainen olup buraya Başkent Bölgesi denmektedir. Bu bölgenin toplam nüfusu yaklaşık 997.291 kişidir. Başkent Bölgesi’nde daha çok komşu şehir bulundurmakla birlikte nüfus yaklaşık 1.293.093’tür, bu da her 4 Finlandiyalı’dan birinin Başkent Bölgesi’nde yaşadığı anlamına gelir.Fince ve İsveçce olmak üzere 2 resmi dili vardır.Helsinki nüfusunun %6.2 isveçce konuşan kişilerden oluşur

Helsinki Finlandiya’nın geçiş yoludur. Kent işletme, finans, moda, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin can damarıdır. Çok sayıda çeşitli müzeler, sergi sarayları, galeriler ve sahneler mevcuttur. Finlandiya ve diğer Kuzey ülkelerinin en çok abonesi olduğu gazete – Helsingin Sanomat günlük olarak Helsinki’de basılıyor. Helsinki Finlandiya’nın yüzde bakımından gerçek rakamlarla en fazla yabancı nüfusa sahip şehri. Helsinki’de 130’dan fazla ulusun insanı oturuyor. Bu grubun büyük bir çoğunluğunu Rusya, Estonya, İsveç, Somali, Sırbistan, Çin, Irak ve Almanya vatandaşları oluşturuyor. Finlandiya’nın 2006’da AB başkanlığı yapması ve 52. Geleneksel Eurovision Şarkı Yarışması’nın Mayıs 2007’de Helsinki’de düzenlenmesi şehri gözler önünde tuttu.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti