Heybeliada

İstanbul şehrinin en nadide adalarından birisi de Heybeliada’dır. Burası adından da anlaşılacağı gibi oldukça görkemli ve gösterişli bir adadır. Prens adaları arasında ziyaret trafiğinin en fazla olduğu ada burasıdır. Ayrıca nüfusu da oldukça kalabalık bir ada burası. Yemyeşil alanları ile piknik yapmak içinde çok ideal bir ada.

Heybeliada Diğer Bir Adı İle Prens Adalarının En Nadidesi

HeybeliadaAma son zamanlarda sürekli olarak duyduğunuz gibi Heybeliada’da sürekli yangın çıkıyor. Sebebi ise yeşilliğe kendini kaptırıp pikniğin tadını çıkarmak isteyen kişilerin istemeden de olsa söndürmedikleri ateş. Önemle dikkat etmenizi isterim ki yangınların az da olsa azalması için. Heybeliada’ ya ulaşım oldukça kolay. Neredeyse bütün vapur iskelelerinden vapur ve motorları kullanarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ise istediğiniz yerden deniz taksiyi de kullanabilirsiniz. Burgazada’yı geçerek Heybeliada’ya ulaştığınız zaman iskeleden çıkıp sol tarafınıza doğru yöneldiğiniz zaman Deniz Lisesini göreceksiniz. Denizcilik eğitimi almak için aslında harika bir mekân. Sol tarafınızda kalan yolu takip etmeye devam ederseniz hem Heybeliada’nın hem de ülkemizin en şahane koylarından birisi olan Çam Limanını görebilirsiniz. Limanda birçok tekne demir atıyor. Harika bir görsele sahip. Ayrıca Çam Limanında ücretsiz olarak halk plajına girebilirsiniz. Ayrıca Çam Limanında denizle iç içe çam ağaçlarının altında piknik de yapabilirsiniz.

Başlangıç noktanıza yani iskeleye tekrar döndüğünüz zaman bu sefer de sağ tarafınıza bakabilirsiniz. Sağ tarafta meyhane, kafe, kahvehane ve restorandan oluşan işletmeler sıralanmış durumda. Deniz kenarında yürüyüş yapmak isterseniz bu kısımdan başlayarak yürüyebilirsiniz. Hem çok eğlenceli hem de acıkırsanız ya da soluklanmak isterseniz kafe ve restoranın bulunduğu taraf burasıdır. Ayrıca bu yolun devamı piknik alanlarına çıkıyor.

Bambaşka Bir Yönden Heybeliada

Heybeliada EvleriHeybeliada da yapılacak aktiviteler bunlarla da sınırlı değil tabii ki. Bisiklet kiralayarak adayı turlamak hem çok eğlenceli hem de 1,5 saat civarı adanın her yerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca Çam Limanı yakınlarındaki dik yokuşlarda faytonlar sizi bekliyor. Dilerseniz adayı bir faytonla da dolanabilirsiniz. Heybeliada’nın bambaşka yönlerini keşfetmek için İstanbul Uçak Bileti almanız yeterli. O kadar çok değişik yönleri var ki. Mesela bir başka değişik yönü ise önceden ve de şimdiki zamanda Rum kökenli vatandaşlarımız da yaşadığı için birçok manastıra rastlamak mümkün. Bu manastırlar arasında en ünlü ve en bilinen Aya Yorgi Manastırı’dır. Adanın tepesinde ise Rum Ortodoks Ruhban Okulu yer alıyor. Ayrıca adada birçok otel ve pansiyon bulunuyor. Eşiniz veya sevgiliniz ile romantik bir gece geçirmek için bu ada mükemmel bir seçim olabilir.

Şehrin gürültüsünden uzak kalmak için yaz aylarında hafta içi günlerde ve ya sonbahar ve kış aylarında birkaç günlüğüne kaçamak yapmak iyi gelecektir. Ancak yaz aylarının hafta sonu akın akın insan geldiği için pek de sakin olduğu söylenemez.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti