Buddha

Budizm dininin kurucusu ve öncüsü olan Buda, tahmini olarak MÖ. 563 ile 483 yılları arasında yaşamış. Asıl adı Gautema. Çok sonraları, Sanskritçe dilinde “aydınlanmış” anlamına gelen “Buda” ismiyle tanınmış. Kurduğu din ve felsefe sistemi ise “Budizm” diye tanımlanıyor.

Hong Kong BuddhaKarısını ve oğlunu bırakıp inzivaya çekilen buda bir ağacın altında ışıkla dolmuş. Bu yaşadıklarını insanlarla yaymak, başkalarına da duyurmak için ülkeyi dolaşmaya başlamış. Kurucusu olduğu buda dininin öncülüğünü de yapmış. 80 yaşındayken Kuzey Hindistan’ın Kusingagara şehrindeki Ud kasabasında öldü.

Budizm dininin öncüsü ve kurucusu olan buda ile ilgili olarak günümüze kadar ulasan bilgilerin, ölümünden 200 yıl kadar sonra yazıldığı söyleniyor. Kesinlikle doğru olduğu bilinen onun yolundan yürüyenlerin, öğrencilerinin, ölümünden sonra Buda’nın fikirlerini, sözlerini, öğretisini yaymış oldukları doğrultusunda. Barışçı bir adam olan Buda, inancında “4 temel ilke” yi esas tutmuş:

Hayatın örgüsü acılarla dokunmuş ve zevk, safa, eğlence boş hayaller. Acıların kaynağı, doyumsuz yaşama isteği ve sınırsız, tükenmeyen, tutkulu isteklerden ibaret. Bu isteklerin öldürülmesi, en büyük düşman olan “ben” ve “bencillik” hislerinin yenilmesi esas. Yaşama tutkusunu, kör isteklerini yenilgiye uğratan kimse Nirvana’ya, yani mutluluk ve ebedi huzura kavuşur.

Kısacası buda’yi temsili olarak yapılan, Bamiyan Budaları tandis-ha-ye buda dar bamiyaan olarak da bilinen, Orta Afganistan`da, Kabil`in 230 km kuzey batısında, Bamyan vadisinde Bulunan sarp kayalıklara oyularak yapılmış, Devasa on iki adet heykel. 2500 metre yüksekliğindeki Yunan stilindeki heykellerin inşası 6.yüzyılda tamamlanabilmiş. Ana organları doğrudan kesim edilmesinden itibaren kumtaşı uçurumlar, sıva ayrıntılar, saman ile karıştırılmış çamur ile modellendirilip, yine aynı saman ve çamur karışımı ile kaplanmış. Uzun zaman önce yapılmış olduğu icin zaman içinde hemen hemen hepsi aşınmış. Daha sonra bu kaplama, yüz, eller ve elbise kıvrımları ifadelerini geliştirmek için boyanmış. Daha büyük biri boyalı carmine kırmızı ve daha küçük biri birden çok renk boyalı ahşap armatürler desteklenen ise statues kolların alt kısımları, aynı çamur saman karışımından inşa edilmiş. Bu 12 heykelin yüzlerinin, üst kısımları büyük bir ahşap maskesi veya atmalarını yapılmış olduğu düşünülüyormuş. Heykeller üzerindeki, delik sıraları ise dış sıvayı stabilize etmek için yapılmış.

Restorasyon Vadileri

İki büyük Buda figürleri neredeyse tamamen tahrip olmasına rağmen, heykellerin ana hatları ve bazı özellikleri hala girintiler içinde tanınabiliyor. Ziyaretçiler için monks` mağaraları ve bunları bağlayan pasajları keşfetme imkânları hala var. Taliban savaşından sonra Afganistan’ın yeniden inşası için uluslararası çabaların bir parçası olarak, Japonya Hükümeti ve diğer bazı örgütler, Afganistan Bubendorf, İsviçre Enstitüsü boyunca aralarında ETH Zürih’in de bulunduğu heyet, en büyük iki Buda heykelini yeniden kendileri islediler ve anastylosis kabul edilen bir teknik uyguladılar. Hong Kong Budalar yapımı ve tarihiyle gezilip görülmeye değer.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti