Hong Kong

Dağlık bir bölge üzerine kurulu olmasına rağmen bu duruma ters orantı ile aynı zamanda dünyanın ticaret merkezi Hong Kong şehri, göz alıcı ışıkları ile liman şehri Hong Kong ucuz uçak bileti fiyatları ile sizleri bekliyor.

Çin halk Cumhuriyeti’nin güney kısımda bulunan bir liman şehridir. Eskiden Brintanya krallığına bağlı bir sömürge adası olurken şimdilerde Çin’e bağlı özerk yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong şehri bulunduğu adalar dağlıktır burada düzlük bir yer görmek pek mümkün değildir. Nüfusun hepsi Çinli ve Budist dinine mensuplardır. Hong Kong sömürgeden sonra gelişen nadir şehirlerden biridir, ticaret anlamında dünyanın merkezi olarak biliniyor. Bu dağlık bölgeyi görmek için Hong Kong Uçak Bileti alabilirsiniz hem Hong Kong Türkler vizede istemiyorlar.

Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong Gezilecek YerlerVictoria Zirvesi: 554 yüksekliğindeki bu zirve Hong Kong en yüksek bölgesidir ve her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir zirvedir. Hong Kong şehrinin manzarasını bu zirveden izleyebilirsiniz. Gecesi ve gündüzü ayrı ayrı çok güzel ve büyüleyicidir. Bu zirveye ünlü 1888 yılında yapılmış Peak tramvayı ile ulaşım yapılmakta. Victoria zirvesinde en çok ilgi çeken gölge Peak Tower (tepe kulesi). Peak kulesi sıra dışı görünümü ile şehrin simgesi olmuştur. Buraya sırf resim çekmek için gelen birçok insan var bence de rüya gibi bir görünüm şehre inmek istemedim.

Man Mo Tapınağı: Edebiyat ve savaş tanrısı olan iki figür kutsallaştırılmıştır. Bu tapınak Hong kong en seki tapınağıdır. Bu kutsanan iki tanrının hayatını anlatan figürlere doludur, bu tanrılar için dua edilir ve dilekler dilenir. İçeri girdiğinizde tütsü kokuları ile sizi karşılarlar.

Vang tai Sin Tapınağı: 1921 yılında inşa edilen bu tapınak nikâh hizmeti sunun tek tapınaktır. Ayrıca bu tapınakta falcılar büyücü ünlüdür. Buraya gelerek falınız baktırabilir ve eğlenebilirsiniz.

Avenue Of Stars: Victoria körfezi yanında bulunan bu yürüyüş yolu Hong Kong şehrinin en güzel manzarasına sahiptir. 440 uzunluğunda olan bu yolun kenarların banklar ve dekorasyon çalışmalı yapmışlardır. Ayrıca kaldırımlarda ünlü Hong kong sanatçılarının el izleri ve imzaları vardır. Bu yürüyüş yolu harika dizayn edilmiş bir mimari yani yürüyüş yoluna bile o kadar uğraşmışlar ki tebrik etmek lazım.

Ne Yenir, Ne Alınır

Dimsun Hong KongHong Kong mutfağı farklı tatları aramak ve denemek için harika bir yerdir. Hong Kong’da Yemeklerden önce mutlaka soğuk mezeler ikram edilir bunlar genellikle ördek bacağı, tavuk bacağı ve denizanasından oluşur. Her yemekte ise soya yağı kullanırlar. Dim Sun: Çin usulü mantıya denir ama bizim mantımıza hiç benzemez. Buharda pişirir deniz mahsulleri ile servis edilir.

Çinler özgü birçok antika ürünleri bulabilirsiniz, sanat ürünler, Çin porselenleri, elektronik ürünler, takı, kozmetik ürünleri yani aradığınız her şeyi burada bularak ucuza alabilirsiniz.

Hong Kong Yol Haritası

İstanbul’dan Hong Kong’a gitmek için direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi ise 11 saat sürmektedir. Bu yolculuğunuz için erken rezervasyon seçeneklerini gözden geçirirseniz Hong Kong Ucuz Uçak Bileti bulabilirsiniz.

 • Hong Kong Panoramik
  Hong Kong 360 Panoramik
 • Hong Kong Nerede?
  Hong Kong için Konum
 • Hong Kong Hakkında
  Hong Kong Detaylı Bilgi
 • Hong Kong Galeri
  Hong Kong Fotoğrafları
 • Hong Kong için Yorumlar
  Hong Kong için Değerlendirmeler

Tarihçe

Hong-Kong, 1842 yılında Nanking Antlaşmasıyla Çinlilerden İngilizlere geçti. 1949’da Birleşik Krallık’ın Çin’i tanımasıyla ekonomik hayatı çok gelişti. II. Dünya Savaşı esnasında (24 Aralık 1941’de) Japonların eline geçen Hong-Kong, 1945’te yeniden Britanyalılar’a verilmiştir. Yapılan anlaşma neticesinde 1 Temmuz 1997’de Çin Halk Cumhuriyeti’ne geri verildi. Böylelikle, ülke yönetimindeki 135 yıllık İngiliz hakimiyeti sona erdi ve Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge haline geldi.

Coğrafya

Hong-Kong’un yayıldığı adalar grubu dağlıktır. Buralarda düzlüklere pek az rastlanır. Düzlükler denizin doldurulmasıyla elde edilmiştir. En yüksek yeri 551 m ile Victoria Zirvesidir. Hong-Kong’da tropikal muson iklimi hakimdir. Sıcaklık ortalaması yazın 28 °C, kışın ise 15 °C’dir. (Okyanus iklimi nedeniyle nem oranının yüksek oluşu hissedilen sıcaklığın bu sıcaklık değerlerinin çok üzerinde olmasına neden olmaktadır.) Ortalama yağış miktarı 2.159 milimetredir. Yağışlar genellikle haziran ve eylül ayları arasında görülür. Yaz aylarında çok büyük zararlar yapan tayfunlar olur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti