İslamabad

Pakistan’ın başkenti olan İslamabad denize uzak ve çevresi dağlara çevrilidir. Birçok devlete ev olan İslamabad birçok evliye ve âlim yetişmiş ülkenin en önemli yerlerini oluşturuyor. Yeni şehir temiz çevresi ve düzenli mimarisi ile turistlerin ilgi odağı oluyor. Bu şehre gitmek için İslamabad uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

İslamabad Gezilecek Yerler

Faysal Camii İslamabadFaysal Cami: Mimarı eski Ankara belediye başkanı Vedat Dalokar’dır. Bu cami çok güzel ve etkileyici bir görünümün var camiye girdiğinde içine huzur ve ferahlık doluyor. Ziya’ül Hak’ın kabri bu caminin hemen yanında bulunuyor. Bu şahıs 10 yıl ülkeyi yönetmiş ve bir uçuş sırasında uçağını düşürmüşler, inanca göre başkanın cesedinin parçaları buraya düşmüştür. İslamabad şehrine boş bir mezar yaptırmışlar ve ziyaret etmişlerdir. Bu caminin avlusuna girerken bile ayakkabılarımızı çıkarmamız gerek.

Vezir Han Cami: Cihan Şah’ın doktoru olan hekim İlm-ud-Din Ansari tarafından 1967 inşa edilmiştir. Bu cami geniş ve görkemli yapısı ile dikkat çekiyor. Geniş bahçe kapı, görkemli 4 tane sekizgen minaresi ve benzersiz mozaik süslemeleri il dönemin ihtişamını anlatıyor.

Lahor Kalesi: 1556 yıllında Ekber tarafından temelleri atılmış oğlu Cihan tarafından tamamlanan bir kaledir. Eski kale diye bilinen bu yapı kırmızı taş kumundan yapılmış. Şah cihan kale içerinsin de mermerden birçok anıt diktirmiştir. Yapı içerisinde uyku odası, hamamlar kadınlara özel bahçeler yapılmıştır. Bu kale çok özel işlemeler ve oymalar kullanılmıştır.

İslamabad Bahçeleri: Bu arada çok güzel bahçeler yürüyüş yapmak fotoğraf çekebilirsiniz. Bahçelerde maymunları görebilirsiniz, maymunlar saldırabilir deseler de bence gayet sevimlilerdi. Buralarda bol ağaçlıklar ve çiçek türleri bulunmakta.

Quaid-I-Azam Türbesi: Hindistan ve bütün İslam birliği mücadele etmiş ve Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’a ait bir türbedir.

Ne Yenir, Ne Alınır

İslamabad Ne Yenirİslamabad mutfak kültürü acı ve acılı soslara dayanıyor, acı sevenle bu ülkede rahatça yemek yiyebilir. Biryani; Kuzu veya tavuk etti ve, pirinç unla yapılan ünlü bir yemektir. Bu tat bence çok ilginizi çekecektir. Sag Gosht; Ispanak ve kuzu eti ile yapılan harika bir yemektir bunu her yerde bulabilirsiniz.

Büyük dev alışveriş merkezleri var eğer alış veriş yapmak istiyorsanız burada istediğinizi bulabilirsiniz. Ayrıca akşama doğru açılan pazarlara giderek halılar, kilimler, tepsiler, bambudan yapılar süs eşyaları bulabilirsiniz.

İslamabad Yol Haritası

İslamabad’ta gün boyunca uçuşlar düzenleyen havaları sizler hizmet vermektedir. Direk ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır bu şehre gitmek için İslamabad Ucuz Uçak Bileti bulabilir kolaylık yolculuk yapabilirsiniz uçuş 5 saat sürmektedir.

 • İslamabad Panoramik
  İslamabad 360 Panoramik
 • İslamabad Nerede?
  İslamabad için Konum
 • İslamabad Hakkında
  İslamabad Detaylı Bilgi
 • İslamabad Galeri
  İslamabad Fotoğrafları
 • İslamabad için Yorumlar
  İslamabad için Değerlendirmeler

Şehir, 1960’lı yıllarda Karaçi’nin yerine başkent olması için inşa edilmiştir. Şehrin inşa edilmesinin birkaç nedeni vardır: Ülkenin gelişimi Karaçi’nin gelişimi ile doğru orantılıydı ve bu yüzden Başkan Eyüb Han bunu eşit şekilde dağıtmak istiyordu. Aynı zamanda, Hindistan’la yapılabilecek bir savaşta Karaçi, denizden gelecek saldırılara karşı zayıf bir noktadaydı. İslamabad ise tersine dağlarla çevrili olduğundan, güvenli bir konumdaydı. Ayrıca, İslamabad’da iklim, Karaçi’ye oranla daha iyiydi.

İslamabad, Pakistan’daki diğer şehirlere kıyasla çok daha temiz ve modern bir şehirdir. Şehir, değişik bölgelere ayrılarak çok düzenli bir yer halindedir. İslamabad’da sekiz tane bölge bulunur: diplomasi bölgesi, ticaret bölgesi, eğitim bölgesi, endüstri bölgesi vb. Her bölgenin kendine ait alışveriş dükkânları ve parkları bulunur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti