İstanbul Van

Gölüyle, ovalarıyla, kedileriyle, tarihi birikimiyle, ezgileriyle, dağlarıyla ve tadına doyulmaz kahvaltısıyla Van. Ziyaret etmeyenlerin çok şey kaçırdığı bu nadide şehrimize ulaşmak için bir İstanbul Van uçak bileti ayırtmanız yeterli.

Dağların Arasında Saklı Benzersiz Şehir; Van

İstanbul Van Uçak BiletiDoğu Anadolu’da, sınırları bölgenin en ihtişamlı dağlarıyla çevrili kent, önümüzdeki tatil ve seyahat döneminizde keşfedeceğiniz bambaşka güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Coğrafyanın getirdiği doğal güzellikler, harika bir doğa turu yapma şansı sunarken, medeniyetin çağlar öncesinde başlangıç yaptığı topraklarda, buram buram tarih kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Van şehri her dönemde insanların ilgi gösterdiği ve görmek için farklı noktalardan yola çıkıp, buluştukları bir şehir olmaya devam ediyor. Son yıllarda artış gösteren yerli turizmin gözdesi kentlerden biri sayılan Van’da, nasıl vakit geçirebileceğinizi, nereleri görmeniz gerektiğini ve bir Van seyahatinin tüm inceliklerini size aktaralım istedik.

Van denilince kuşkusuz aklımıza ilk gelen yerlerden biri, ünlü Van Gölü ve çevresidir. Ülkemizin en büyük ve güzel gölü etrafında yürüyüş yapmak, mis gibi havayı içinize çekmek ve etrafındaki lezzet noktalarında keyifli bir mola vermek, bu şehirde yapılacak şeylerin başında geliyor. Etrafını çevreleyen muhteşem doğasını yakından görmeli ve çevresindeki güzel yöreyi keşfetmelisiniz.

Van Gölü bölgesinde gezerken her şeyden önce ünlü Akdamar Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde bulunan tarihi kalıntılar ve Van şehrine başka bir yerden bakma fırsatı kaçırılmamalı. Kente yaz aylarında gittiyseniz, biraz serinlemek ve ferahlamak için Muradiye Şelalesi’ne bir gezi yapabilirsiniz. Diğer bir dinlence bölgesi, Van Göl’ünden 35 kilometre uzaklıkta bulunan Erçek Gölü ve çevresidir.

Van’ın Tarihi Zenginlikleri

VanVan şehri çok eski çağlara uzanan zengin bir tarihi birikime sahip bir kenttir. Kent içerisinde ve çevresinde sayısız güzellikte tarihi eser ve yapıyı ziyaret edebilir, unutulmaz bir tarih turu yapabilirsiniz. Etkileyici kentler, binalar, köprüler ve kaleler sizi bir zaman yolculuğu yapıyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Dolu dolu vakit geçireceğiniz gezilerinizden güzel resimler çekerek dönebilirsiniz.

Van’ın ziyaret etmeniz gereken tarihi yapılarının başında; Van Kalesi, Anzaf Kalesi, Hoşap Kalesi, Hurkan Köprüsü, Çatak Köprüsü, Ulu Camii, Hüsrev Paşa Camii, Hamurkesen Camii, Kızıl Minareli Cami, St. Bartholomeus Kilisesi, Adır Kilisesi, Yedi Kilisesi, Akdamar Kilisesi, Süleyman Bey Kümbeti ve Kadem Paşa Hatun Kümbeti geliyor.

Başkale ilçesinde Peribacalarını ziyaret edebilir, Vanadokya tarihi antik şehri yakından görebilirsiniz. Eğer kaplıcaları görmek ve vakit geçirmek istiyorsanız, Başkale Kelegom Kaplıcası ve Başkale Dereiçi Kaplıcası, uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor.

Van’ın Enfes Yöre Mutfağı

Van’ın doğal ve tarihi güzelliklerini yanında çok özel ve lezzetli bir yöre mutfağı bulunuyor. Tatmanız gerekenlerin başında, ciğer köftesi, Van baklavası, çömlek yahnisi, bulgur şilesi, kade, gavut ve işbabyan geliyor.
Van’ın sayısız güzelliklerini tanıma yolunda ilerlerken, öncelikle nasıl ulaşım sağlayacağımıza gelin bir göz atalım.

İstanbul – Van Uçak Bileti ile Tarihi Sokaklara Ulaşım

Van İstanbul’dan kente ulaşım için karayolu ve havayolu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Şehirler arası otobüs ile ortalama 25 saatte kente varabilirsiniz. Eğer daha hızlı ulaşım sağlamak istiyorsanız uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. İstanbul Van Uçak Bileti rezervasyonu yaptıran siz yolcularımızı, ortalama 1 saat 20 dakikalık keyifli bir uçak yolculuğu bekliyor. Çok kısa sürede ve konforlu bir şekilde kente ulaşabilir, merkez lezzet duraklarından birinde lezzetli Van yemeklerinden yiyerek seyahatinize güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Van şehrine yaz ve bahar aylarında yoğun ilgi oluşabildiğinden, biletinizi yola çıkmadan birkaç hafta öncesinde ayırtmanızı tavsiye ediyoruz.

İstanbul Van Ucuz Uçak Bileti Fiyatları yılın farklı dönemlerine, uçuş saatlerine, tercih ettiğiniz firmanın kampanyalarına ve yolculuk tercihinize göre çeşitlilik gösteriyor. Uygun bilet fiyatlarına ve kampanyalara nasıl ulaşabileceğinizi yazımızın devamında bulabileceksiniz. Kendinize uygun seyahat ve konaklama şartlarını belirledikten sonra harika şehir Van’a adım atabilir, kendinizi şehrin alışveriş mekanlarında dolaşırken ve otlu peynirinden, ünlü halı ve kilimlerinden alırken bulabilirsiniz.

İstanbul’daki Havalimanları

Sabiha Gökçen Havalimanıİstanbul’un uçuşların yoğun olarak yapıldığı iki havalimanı, Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. Atatürk Havalimanı ağırlıkla Avrupa Yakasındaki yolcuları ağırlamaktadır. Yeşilköy’de bulunan havalimanı ülkenin en büyük havalimanı olma özelliğine sahiptir. Her yıl yüzbinlerce turistin seyahatleri için tercih ettiği buluşma noktasıdır. Genel olarak Anadolu Yakasından yola çıkacaklar ise, Pendik’te bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih etmekteler. Buradan ülkenin şehirlerine ve dünyanın her yerine uçuş imkanı sağlanmaktadır.

Sabiha Gökçen Havalimanı

Pendik’te kurulmuş havalimanımızdır. Adını 1913 yılında doğan ve ilk kadın savaş pilotumuz olan Sabiha Gökçen’den almıştır. Geniş otopark sahasına, Otel hizmetine, seçkin restoran ve kafe zincirlerine ve dinlenme alanlarına sahip olan havalimanı, her yıl milyonlarca yolcuya kaliteli ve konforlu bir hizmet sunmaktadır. Mimarisi ve konforlu hizmetiyle dikkat çeken havalimanı, dünyanın sayılı teknolojik hizmet kullanan havalimanları arasındadır.

Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar ve Dış Hatlar

İç hatları terminalinde yapılan yenilemelerin ardından genişletilmiş köprü ve bagaj alanlarına, seçkin restoran ve kafe seçeneklerine kavuşmuştur. Her yıl yurtiçi uçuş yapan yüzbinlerce yolcuya hizmet sunmaktadır. Dinlenme alanlarına, restoranlara, yiyecek ve içecek servislerine ve daha birçok hizmet yapısına sahip olan Dış hatlar terminali, yurtdışı uçuşlarına benzersiz bir hizmet sunmaktadır.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Ulaşırız?

Marmaray: 2014 yılında hizmete giren ve her iki yakayı çok hızlı bir yolla birleştirmeyi sağlayan Marmaray ile “Ayrılıkçeşme” durağına geçebilir, Metroya aktarma yaparak, Kartal’dan “KM – 22” sefer numaralı Otobüs ile havalimanına rahatlıkla varabilirsiniz.

Akmis Servisleri: Yalova, Gemlik, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Karamürsel ve Gebze noktalarından servis hizmeti veren Akmis Seyahat ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havaş Servisleri: Kadıköy’den kalkan Havaş servislerini kullanarak, kolay ve konforlu bir şekilde havalimanına ulaşabilirsiniz.

Metrobüs Seferleri: İstanbul’un her iki yakasını birbirine bağlayacak şekilde karayolu seferleri düzenleyen Metrobüs ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kadıköy – Kartal metro güzergahına geçiş yapıp, “KM – 22” sefer numaralı otobüse binebilirsiniz.

Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı Ulaşım

Yeşilköy’de bulunan havalimanımızdır. Atatürk Havalimanı, 1953 yılında uluslararası uçuşlara açılmış ve çeşitli geliştirme çalışmalarının sonunda modern ve geniş kapsamlı bir havalimanı olma özelliği kazanmıştır. Atatürk Havalimanı’nda Restoran çeşitleri, kafeler, kahve zincirleri ve geniş otopark alanları gibi birçok yapı bulunmaktadır. Alışveriş mekanları seçenekleri ve ulaşım zenginliği ile dünyanın en kaliteli havalimanları arasında önemli bir yere sahiptir.

Atatürk Havalimanı İç Hatlar ve Dış Hatlar

Yüzbinlerce yolcunun her yıl yurt içi seyahatlerinin uğrak noktası alan, köprüleri, bagaj bantlarını, kontrol noktalarını, restoran, kafe ve kahve zincirlerini barındırmaktadır. Geniş kapasiteye sahip terminaller 2000 yılından bu yana hizmet vermektedir. Dış Hatlar bölümünde, köprüler, eczane, mescit gibi pek çok yapı bir arada bulunmaktadır.

Atatürk Havalimanı’na Nasıl Ulaşırız?

Havaş Servisleri: Taksim bölgesinde kalkan Havaş servisleri ile Atatürk Havalimanı’na kolay ve rahat bir ulaşım sağlamanız mümkün. Anadolu yakasından geçiş sağlamak isteyen yolcular, aktarmalı otobüsleri, vapur bağlantılarını veya Metrobüs seferlerini tercih ederek Taksim’e ulaşabilirler.

Deniz Otobüsü Seferleri: Deniz otobüsü bulunan ilçelerden düzenlenen deniz otobüsü seferleriyle havalimanına yakın bir ulaşım sağlamak mümkündür. Bostancı, Bakırköy ve Kadıköy seferleri kullanarak Atatürk Havalimanı’na yolculuk yapabilirsiniz.

Metro Hizmeti: İstanbul metro hizmeti şehir boyunca otobüs ve tramvay aktarma noktalarıyla birbirine bağlanmıştır. Aksaray-Yenikapı Metro hizmeti ve Taksim, Levent gibi noktalarla; otobüs ve tramvay duraklarına aktarma imkanı bulunan geniş Metro ağıyla Atatürk Havalimanı’nın içerisine kolayca ulaşabilirsiniz.

Metrobüs Seferleri: İstanbul’un her iki yakasını birbirine bağlayacak şekilde karayolu seferleri düzenleyen Metrobüs ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kadıköy – Kartal metro güzergahına geçiş yapıp, “KM – 22” sefer numaralı otobüse binebilirsiniz.

Büyükşehir Belediyesi Otobüs Seferleri: İstanbul’un her yerinde bulunan duraklarından otobüslerle ve aktarmalı otobüs seçenekleriyle havalimanına ulaşım gerçekleştirmeniz mümkündür. “TH-1” sefer numaralı otobüsler ile Atatürk Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Van Ferit Melen Havalimanı

Van’daki Havalimanları

Van şehrinde yurtiçi uçuşların yapıldığı havalimanı, Ferit Melen Havalimanı’dır.

Van Ferit Melen Havalimanı

İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve İzmir şehirleri ile karşılıklı uçuşların yapıldığı ve bölgede 2009 yılından beri geniş kapsamlı hizmet veren havalimanıdır.

Ferit Melen Havalimanı’na Nasıl Ulaşırız?

Başta halk otobüsleri olmak üzere, bölgede servis yapan minibüslerle ve ticari taksilerle havalimanına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.


Van’a Yılın Hangi Dönemlerinde Gidebiliriz?

Van Gidilecek YerlerVan şehri dört mevsim ayrı güzelliğin yaşandığı bir kenttir. Kış ve bahar aylarında yoğun yağılar görülmektedir.

Genel olarak ziyaretin yapıldığı zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında sert soğuklar ve yaz aylarında yüksek sıcaklıklar görülebilir.

Tarihi ve turistik yerlerini görmek için bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Kaplıcalar ve Kayak merkezleri için özellikle kış aylarını tercih edebilirsiniz.

Van’ın 3 Harika İlçesi: Erciş ilçesi, Edremit ilçesi, Çatak ilçesi. Ovaları, vadileri ve gelişmiş yapısıyla Erciş İlçesi; kalesiyle, şapeliyle ve tarihi önemiyle Edremit İlçesi; tarihi köprüleri, kayaları ve kilisesiyle Çatak İlçesi, Van’ın görülmesi gereken güzelliklerinden sadece bir kısmıdır.

Van’ın 3 Gözde Lezzet Durağı

Van nerede ne YenirAkdamar Restoran, Akdamar Adası: Özellikle bölgeyi ziyaret edenlerin mola verdiği, muhteşem bir Van manzarasına sahip bir mekan. Burada, Van’ın göl ve dağ manzarası eşliğinde tadabileceğiniz lezzetli balık, güveç ve kebap lezzetlerini bir arada bulabilirsiniz.

Aşiyan Ev Yemekleri Restoran, Merkez: Van’ın yöresel yemeklerini tatmak için uğrayabileceğiniz hoş bir mekan. Bulunduğu çevrede oldukça tanınan mekanda yöresel yemek lezzetlerini deneyebilir, kaliteli hizmet anlayışından memnun kalabilirsiniz. Mekanda, Van’ın güzel köftesinden, ayran aşından ve ünlü keleduş yemeğinden yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bak Hele Bak Van Kahvaltısı Restoran, Merkez: İsmi kadar renkli bir kahvaltı mekanı. Sabah gezinize başlamadan uğrayabileceğiniz ve Van kahvaltısının en lezzetli örneklerini tadabileceğiniz bir mekan olarak bölgede hizmet veriyor. Tadı damakta kalan lezzetli çömlek yumurtasını, taze çayını ve ekmeklerini tatmanızı öneriyoruz.

Van’ın Renkli 3 Eğlence Mekanı:Urartu Disco & Bar, Halay & Türkü Kafe & Bar, One Bar & Night Club. Van şehri tarihi yapılarıyla, eserleriyle, tadına doyulmaz lezzetleriyle, kayak merkezleriyle ve harika kaplıcalarıyla sayısız güzelliğin bir arada olduğu bir şehir. Bambaşka bir seyahat için kenti görmeyi düşünebilirsiniz. Her tür bütçeye hitap eden konaklama, lezzet ve eğlence mekanlarına sahip bir kent. Kısa bir araştırmadan sonra kendi bütçenize uygun bir tatil ve gezi fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Van seyahatinize başlamadan önce detaylı Van Şehir Rehberi sayfamıza göz atmayı unutmayın.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti