Jakarta

Jakarta Endonezya’nın başkenti olup Cava adasının kuzeybatısında yer almaktadır. Ülkenin en zengin ve en kalabalık şehri ve dünyanın 9. büyük şehridir. Modern ve şık mimarisi ile 24 saat anı yaşayabileceğiniz ismi zafer anlamına gelen şehri Jakarta uçak bileti alarak gezebilirsiniz.

Jakarta Gezilecek Yerler

İstiklal Cami Jakartaİstiklal Cami: 1978 yılında devlet başkanı Suharto tarafından yapılan bu caminin Arapça anlamı özgürlüktür. Güneydoğunun en büyük 4. camisi unvanında taşıyan bu cami esirlikten kurtulup bağımsızlığını ilan eden halkı simgelemektedir. Yapımı 17 yıl süren caminin mimarı hristiyan Frederich Sİlaban’dır. Modern görünüşlü bu ibadethane birçok yerden ziyaretçi çekmektedir. Özgürlük simgesi olduğu içinde halk başka seviyor bu camiyi.

Ancol Rüya Parkı: 1966 açılmış olan bu park Asya’nın en büyük tema parkı olmuştur. İçerisin de dev bir akvaryum bulunmaktadır ayrıca oteller, mağazalar, okyanus parkı ve marina bulunur. Bu parka özellik çocukları ile tatile gelmiş misafirler geliyor çünkü birbirinden güzel ve ilginç oyuncaklar var.

Endonezya Minyatür Parkı: 1967 yılında ve 100 hektarlık bir alana kurulmuştur. Bir şehrin küçük versiyonudur, Endonezya halkının kültürünü ve yaşam şeklini anlatmıştır. Gerçeğe bire bir uygun olarak yapılmış küçük evler, insanlar, parklar, dükkânlar çok şirin ve eğlenceli. Burada gezerken çok ilginç ve eğlenceli anılar biriktire bilirsiniz.

Jakarta Ulusal Müzesi: 1710 yılında inşa edilmiş ve bir zamanlar belediye binası olarak kullanılmıştır. Jakarta’nın Old Tow bölgesinde yer olan bu müze hem şehrin hem de ülkenin tarihi hakkında bilgi vermektedir. 1974 yılında ziyarete açılmış bu müzeye Tayland krallın bir bronz fil hediye edilmiştir buda ilgi çekicidir.

Jakarta Kukla Müzesi: 20. Yüzyılın başlarında açılan bu müze koloni döneminde Endonezya halkının el sanatlar ve kuklalarını sergilediği yerdir. Binlerce kukla var burada ayrıca bizde karagöz Hacivat’ın bir değişiği onlarda da var wayang kulit’dir.

Ne Yenir, Ne Alınır

Jakarta Ne YenirJakarta’nın en çok tükettiğin besin maddeleri pirinç, mısır, fındık, karanfil, tarçın ve baharattır. Geleneksel yemekleri ise biftek, yumurtalı nodle çorbası, limonlu soto. Kırmızı ve beyaz etle yapılan pepes yemeği.

Jakarta Yol Haritası

Türkiye’den Jakarta’ya direk ya da aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Uçuş süresi 12 buçuk saattir. İsteğe göre Endonezya da inip Jakarta’ya trenle ulaşabilirsiniz. Ayrıca planlı bir tatil yaparak Jakarta Ucuz Uçak Bileti ile ekonomik uçuş yapabilirsiniz.

 • Jakarta Panoramik
  Jakarta 360 Panoramik
 • Jakarta Nerede?
  Jakarta için Konum
 • Jakarta Hakkında
  Jakarta Detaylı Bilgi
 • Jakarta Galeri
  Jakarta Fotoğrafları
 • Jakarta için Yorumlar
  Jakarta için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bu alana ve modern Cakarta’nın çevresine 4. yüzyılda ortaya çıkan Sunda insanlarının yaşadığı Tarumanagara Krallığı hakimdi. Tarumanagara Endonezya’daki en eski Hindu krallıklarından biriydi. Tarumanagara krallığının giderek zayıflamasıyla birlikte onun topraklarında ve Cakarta’yı da kapsayan alanda yeni bir krallık olarak Sunda Krallığı ön plana çıktı. Bu krallıkla beraber 7. yüzyıldan 13. yüzyılın başlarına kadar Sunda Limanı’nı egemenliği altına alan Srivijaya Deniz İmparatorluğu da ön planda idi. 1200 yılı dolaylarında yazılı olan Çin kaynağı, Chu-fan-chi’ye göre Srivijaya İmparatorluğu Sumatra, Malay Yarımadası ve Batı Java (Sunda) topraklarında 13. yüzyılın başlarına kadar hüküm sürmüştür. Kaynak raporlarında Sunda Limanı’ndan gelen biberlerin Sunda’daki en kaliteli biber olduğu yönündedir. O dönemde yaşayan insanlar tarım alanlarında ve ahşap kazıklarla evler inşa ettikleri biliniyor. Bununla beraber eski Tarumanagara Krallığının başkenti olan Sunda Pura’ya, Sunda Krallığı döneminde o dönemin büyük limanlarından olan Sunda Kelapa limanını inşa etmişlerdir.

İlk Avrupa filosu, 1513’te Portekizlerin yeni bir baharat yolu arayışı yüzünden Malakka’dan gelen gemilerdi. Bu ilk karşılaşmadan sonra Sunda Krallığı bölgede yükselen güç olmaya başlayan Demak Sultanlığı için 1522 yılında Portekizliler ile ittifak kurup Portekizlilerin Sunda’da bir liman kurmalarına göz yummuştur. Bu antlaşma ile birlikte 1527 yılında Portekizlilere ait olan Fatahillah Savaş Gemisine, Demaklı bir Cava generali saldırdı ve Sunda Kelapa’yı fethetti. Bu taarruzla beraber Portekiz gücü Endonezya’dan çekilmiştir. Bundan sonra Sunda Kelapa, Jayakarta adını aldı ve Banten Sultanlığı Beyliğinin altında Güneydoğu Asya’nın ticaret merkezi oldu.

Prens Jayawikarta’nın ilişkileri sayesinde 1596 yılında Hollanda gemileri Banten Sultanlığının egemenliğinde olan Jayakarta’ya geldi. Hollandalılardan sonra 1602 yılında Sir James Lancaster komutasındaki İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin ilk Aceh yolculuğuna ve Bantende bir ticaret sitesinin kurulmasına izin verildi. Kurulan ticaret sitesi 1682 yılına kadar İngilizlerin Endonezya’daki ticaret merkezi haline geldi.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti