Kapadokya

60 milyon yıl önce yanardağların püskürttüğü lav ve küllerden oluşup, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr yardımıyla aşınarak ortaya çıkan esrarengiz ve eşsiz bir manzara. Her mevsimin ayrı ayrı yaşanılması gerekli olan doğa ve tarihin bütünleştiği mekân.

Kapadokya Peribacaları BalonAslında Cennetten Bir yer olan Kapadokya da gezilecek çok fazla yer var. İşte o muhteşem yerler sırasıyla;

Uç Hisar Kalesi

Bu kale, Nevşehir-Ürgüp arasında yer alıyor ve Kapadokya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacası burası. Kalenin zirvesinden Kapadokya’yı kuş bakışı izlemek harika.

Panorama Tepesi

Uç hisar kalesinden sonra bölgeyi panoramik olarak görebileceğiniz bir tepe burası. Buradan hem vadileri hemde Göreme’yi çok rahat seyretmek mümkün. Eğer şansınıza balonlarda havadaysa tam bir görsel şölene katılabilirsiniz.

Paşa Bağ Vadisi

Bu vadi Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunuyor. Vadi şapkalı peri bacalarının küçüklü, büyüklü çok enteresan örneklerinin bulunduğu bir yer. Paşabağ Vadisinde Peribacası oluşumunu ve gelişimini en iyi gözleyebileceğiniz yerler arasında. Ayrıca yürüyüş parkurları peribacalarının arasında olduğundan yürüyüş yapmakta oldukça keyifli ve zevkli.

Peribacaları Nevsehir

Avanos

Kızılırmak’ın kıyısında bulunuyor. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan bu ilçede oldukça fazla hediyelik eşya bulmak mümkün.

Zelve Vadisi

Bölgenin en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri bu vadi. Hıristiyanlığın bölgede ilk yayılmaya başladığı yer olduğu da söyleniyor. İçerisinde bulunan 3 vadide manastırlar, kiliseler ve yerleşim yerleri bulunuyor.

Ürgüp

Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerinden birisi. Volkanik orijinli jeolojik bir yapıya sahip olan Ürgüp ilçesi, yağmur ve rüzgâr erozyonunun oluşturduğu ve peri bacası olarak tanımlanan ilginç doğal oluşumların sıkça ve tipik örneklerinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgeye kurulmuş.

Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri

Bölgede yaklaşık 200 tane yeraltı şehri olduğu söylense de, bu şehirlerin hepsi birbiri ile bağlantılı olduğu söyleniyor. Yeraltı şehirleri, sadece Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumlarına özgü yapılar ve bu sebeple başka hiçbir yerde benzeri bulunmuyor. Kaymaklı Yeraltı Şehri, hepsi ortaya çıkmadığı halde, keşfedilen bölümlerinin zenginliği sebebiyle Kapadokya’nın en geniş ve en çok nüfus barındıran yeraltı şehirlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Ihlara Vadisi

Burası, Hasan dağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan 14 kilometre uzunluğunda bir vadi. Vadi Ihlara’dan başlayıp Selime’de son buluyor. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler yer alıyor.

Mustafa Paşa

Ürgüp’ten 5km uzaklıkta yer alıyor. Eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliği ve freskolar ile kaplı bir cennet. Mustafa paşa da kilise ve manastırların yanında bir de Osmanlı Dönemi’nden kalma taş ve ağaç işçiliği gösteren bir kervansaray bulunuyor.

Balon Turları

Balona bindiğiniz yer belli ama ineceğiniz yer hiçte belli değil. Yaklaşık 1500 metre ye kadar çıkma izinleri var. Ben yaklaşık 700 metre ’ye kadar çıktım. Havalandıktan sonra artık rüzgârın götürdüğü yere gidiyorsunuz. Ya peri bacalarının dibine, ya bir köyün tepesine veya Kızılırmak üzerine uçmak mümkün.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti