Karmylassos Antik Kenti

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan eski adı ile Karmylassos günümüzdeki ismi ile ise Kaya Köy antik kenti yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edilesi yerlerdendir.

Karmylassos Antik Kenti İnsanın İçini Ürperten Adıyla Hayalet Şehir

Muğla KayaköyMuğla iline bağlı olan Fethiye en eski çağlardan beri hep önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Antik dönemde bu kenti Likyalılar sahiplenmişler. O dönemden sonra burada Bizans imparatorluğu en son olarak Osmanlı imparatorluğu ele geçirmiş. Sürekli el değiştirip birçok imparatorlukların elinden geçmesi ile de hali ile birçok tarihi özellik kazanmış. Bunlardan arasında en harika yerlerinden bir tanesi ise Karmylassos antik kentidir. Bu antik kent Fethiye’ye yaklaşık olarak 8 km güneyinde yer almış olup, geçmişi nerede ise MÖ 3000’li yıllara kadar dayanıyor.

Bu antik kentin günümüzde bu kadar popüler bir yer olmasının en büyük sebebi ise kurtuluş savaşından sonra Yunanistan ülkesi ile yapılan değiş tokuş sonucunda boşaltılan bir yerleşim yeri olmasıdır. Karmylassos antik kenti günümüzdeki ismi ile ise Kara Köy terk edilen bir hayalet şehir görüntüsünde olduğu için isimlerinden biri olan hayalet şehir buradan geliyor. Burası şu an bir Rum şehriydi Lozan barış antlaşması ile yunanlar ve Türkler arasındaki sözleşme ve protokol gözden geçirilip Türkiye’de bulunan Rum ve Ortodokslar ile Yunanistan da yer alan Türklerin büyük bir kısmı karşılıklı olarak yer değiştirmişler.

Kara Köy bölgesinde yaşayan 12.000 Rum sadece 6 hafta gibi kısa bir sürede burayı terk edip Yunanistan’a gönderilmişlerdir. Ancak Yunanistan’dan tekraren ülkemiz sınırları içine giren Türkler tarım işi ile uğraştıkları için ovaya yerleşmişler. Durum böyle olunca Kara Köy Hayalet Şehir olarak anılıyor.

Karmylassos Antik Kentin Yorgun Yüzünü Yakından Görmelisiniz

Muğla Hayalet ŞehirO dönemlerde yaşamış olan insanların Levissi adını verdiği Kara Köy antik kenti mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Çok mistik bir hava yakalayacağınızın garantisini verebilirim. Ama ben o mistik havayı yakalayamadım diyorsanız o dönemde ülkemizde yaşayan Rumların nasıl bir hayat sürdüğünün kalıntılarını gözlemleyebilirsiniz. Ancak geziden önce mutlaka bir rehber edinmelisiniz.

Şehre hayalet görüntüsü veren sebeplerden bir tanesi de günümüze kadar tek bir tane bile çivi çakılamamasıdır. Boylu boyunca sıralanmış olan evlerin çatıları ve ahşap olan bölümleri zamanın hızla akıp gitmesine karşı yıllara yenik düşmek zorunda kalarak boyun eğmiş. Bazı evlerin ise pencereler hala yerli yerince durmakta olsa da bazı evlerin pencereleri harabe durumunda.

Antik kent gezilirken insanın gözünde çok eski zamanlar canlanıp sanki o yıllarda yaşamışçasına bir duygu hissettirerek insanın içini ürpertiyor. Muğla uçak bileti ile bu hayalet şehre ulaşmak çok kolay. Mutlaka uğrayıp bu antik kentte kısa da olsa tura çıkmanızı tavsiye ederim. Gerçekten buraya uğrayıp zaman harcadığınıza fazlası ile değiyor.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti