Katalan Stadı Nou Camp

Dünyanın tanınmış futbol takımlarına karşı sempatiniz varsa onların stadlarını gezmek, görmek ve o muhteşem atmosferde futbol heyecanını yaşamak bir futbolsever için en büyük hayaller arasında gelir. Sıradaki adresimiz Nou Camp!

Nou Camp StadıFutbol merakı olanlar, futbol kulüplerini yakından tanımak için caba sarfeder, futblol belgesellerine ilgi duyarlar. Dünya futbolunda adından söz ettirmiş, başarılarıyla tanınan, yetiştirdiği ve yıldızlaştırdığı onlarca isimle hafızalarda yer etmiş kulüpler bir elin parmaklarını geçmez. Futbol sevdalıları için olmazsa olmaz ise görseli güzel olan her maçı seyretmektir. Hiç bitmesin dilekleriyle geçirilen heyecanlı bir doksan dakika, kim bilir bu uğurda neler feda edilir.

Dünyanın tanınmış futbol takımlarına karşı sempatiniz varsa onların stadlarını gezmek, görmek ve o muhteşem atmosferde futbol heyecanını yaşamak bir futbolsever için en büyük hayaller arasında gelir. Ateşli taraftarları içerisinde, bitmeyen bir enerji ile doksan dakika ayakta takımını destekleyenleri seyretmek bu adrenalini damarlarında hissetmek muhteşem bir duygu olsa gerek. Peki, bu takım Barcelona ise? Kalbinizin ritminin değiştiğini duyar gibiyim. Nasıl değişmesin ki, dünya futbol tarihinin en köklü en prestijli en başarılı kulüplerinden birinden bahsediyoruz. Bünyesinde barındırdığı onlarca yıldız futbolcusu, markalaşmış değeri ve hiç şüphesiz rakiplerinin korkulu rüyası Nou Camp futbol stadı. Öyle bir futbol stadı ki, daha maç başlamadan rakip takım oyuncularının psikolojikmen geride başlamasına neden olan ateşli bir atmosfer.

Avrupa’yı geziyorsanız uğramanız gereken ülkelerden biri İspanya ve bu ülkenin katalonya bölgesinde bulunan Barselona şehridir. Tabi ki dünyaca ünlü futbol takımı Barcelona’nın muhteşem stadı Nou Campı da gezmelisiniz. Stadın gerçek ismi ise Estadi del Futbol Club Barcelona ‘dır. Avrpa’nın en büyük futbol stadını yakından görmek sizin için muhteşem bir deneyim olacaktır. Yüz bin taraftar kapasiteli bu efsanevi stad sizi adeta büyüleyecektir. Boş olduğu durumda bile gözlerinizi alamayacağınız bu stadı bir de doluyken hayal etmeyi deneyin, bir de o tribünlerde oturduğunuzu!

İspanya ligi olan La Liga da mücadele eden Barcelona iç saha maçlarını Nou Camp’ta yapar, tabi ki şampiyonlar ligindeki iç saha maçlarını da burada oynamaktadır. Ateşli bir taraftar kitlesi mevcuttur ,tüm maçlarını neredeyse tam kapasite ile seyredilir. Stad ayrıca Katalonya Milli takımının stadı olarakta kullanılmaktadır. Nou Camp stadının yanında sekiz bin beş yüz kişilik kapalı spor salonu Palau Blaugrana, onun yanında da Barcelona B futbol takımının maçlarını oynadığı Mini Estadi stadı bulunmaktadır. 1957 yılında eski stadın kapasitesinin yükseltilememesi nedeniyle inşa edilen Nou Camp, tarihinde bir çok önemli ana tanıklık etmiştir.

1982 Fifa Dünya Kupası için kapasitesi yüz yirmi beş bin taraftar kapasitesine yükseltilmiş ancak daha sonra UEFA’nın kuralları gereği yüz bin kapasiteye indirilmiş ve stadın üzeri kapatılmıştır. Stadın kapasitesinin on beş bin arttırılması hedeflenmektedir. Böylece Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu ünvanını Avrupa’nın en büyük stadı olarak değiştirebilecektir. Kapasitesinin yükseltilmesi başarılırsa dünyanın en büyük üçüncü stadyumu ünvanına da kavuşacaktır.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti