Kefken

Doğa ve denizle baş başa, metropol yoğunluğundan kurtulabileceğiniz ve kısa süreli hafta sonu gezileriniz için mutlaka adresleriniz arasında olması gereken saklı cennet Kefken’i gelin birlikte gezelim.

Karadeniz’de Üzerinde Hayat Olan Tek Ada: Kefken

Kocaeli Kefkenİstanbul şehrinin dibinde muhteşem denizle baş başa, adeta bir tatil köyü kefken adası. Kefken adasına Pazar günleri adada halk pazarı kuruluyor. Bu Pazar sadece kefken adasına özgü. Başka pazarlarda bulamayacağınız birçok değişik sebze bulmanız mümkün. Bu adanın en büyük özelliği Karadeniz bölgesinde insan yaşamının olduğu tek ada olmasıdır. Cebeci sahilinin karşısında yer alıyor. Eğer sizde su sporlarını seviyorsanız bu ada tam olarak size göre. Su altı dalgıçları, zıpkın ile avcılık yapmak isteyenlerin yoğun olarak tercih ettiği ada özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Su sporlarına katılmak için işe İstanbul Uçak Bileti alarak başlayabilirsiniz. Kefken adasından yürüyerek 5 dakika mesafede, Kerpe adasına ise 10 dakika uzaklıkta bir koy bulunuyor. Kumcağız koyunda 1,5 kilometre boyunca uzanan ışıl ışıl bir de plajı yer alıyor. Plajın tam ortasından ise plajı ortadan ikiye ayıran minik şirin bir dere geçiyor. Bu dere ortadan ikiye ayırdığı plajın adını almış kumcağız deresi olarak biliniyor. Eğer balık tutmayı sevenlerden iseniz bu dereye oltanızla gelmenizi öneririm. Çünkü derenin plajın arkasında kalan kısmında balık tutmayı sevenler büyük bir keyifle oltalarını sallıyorlar.

Büyüleyici Görsel: Pembe Kayaları İle Kefken Adası

Kefken Pembe KayalarKefken adasında en dikkat çekici ve orijinal yönü pembe kayalarıdır. Bu pembe kayaların rengi kesinlikle orijinal olup hiçbir müdahalede bulunulmamış. Kayaların birde ilginç özelliği var. Kaya parçaları suyun içinde aşırı yumuşak iken sudan çıkarılıp, bir süre bekletildikten sonra aşırı sert bir kayaya dönüşüyorlar. Bu özellikleri sebebi ile Osmanlı zamanında bu kayalar deniz yolu ile İstanbul merkezine götürülüp bazı cami inşaatlarında kullanılmış. Bu kayalıklara özellikle akşamüzeri gün batımında gitmenizi öneririm. Tam gün batımında kayaların renkleri bambaşka. Tam anlamı ile renk karnavalı yaşatıyor. Bir de tepe bulunuyor bu küçük adada. Çok eski dönemlerde yaşamış olan başbakan Nihat Erim Tepesi. Kefken adasını uzaktan her yerini izlemek isterseniz bu tepeye mutlaka çıkmalısınız. Bu tepe Kefken adasındaki bütün noktalara hâkim ve aynı zamanda bu yükseklikten denizi izlemek çok güzel. Özellikle gece bu tepeden yıldızları seyretmenizi öneririm. Bambaşka bir görsel sanki elinizi uzatsanız yıldızlara dokunacakmışsınız gibi hissedeceksiniz.

Bu ada ile ilgili olarak sit ada olduğu da söyleniyor. Günübirlik ziyaretler için adaya çıkılışa izin verilmiyor. Kefken adası tertemiz havası ve doğal güzellikleri ile gezilip görülebilecek enfes yerlerden birisidir. Hem ruhunuzu hem de vücudunuzu dinlendirebileceğiniz harika bir ada.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti