Kızılkule

Antalya şehrinin Alanya ilçe merkezinde bulunan kızıl kule tatil severler için harika duraklardan birisi. Planlarınız arasında Antalya turu varsa kızıl kuleyi görmeden dönmemenizi öneririm. Alanya ilçesinin simgesi olan Alanya kalesinin surlarının hemen dip kısmında Alaeddin Keykubat tarafından yapılmış olan bu kule Keykubat’ın denizlerdeki hakimiyetinin sembolü olması amacı ile yaptırılmış.

Tatil Severlerin Vazgeçilmez Duraklarından Biri: Kızıl Kule

Kızıl Kule AlanyaKızıl kulenin yapımı yaklaşık olarak 5 sene kadar sürmüş. Bu kule 8 köşeli olarak inşa edilip, 5 kat tamamlanmış. Kulenin dıştan görünümü çok heybetli ve çok yüksek. Alanya limanının yakınlarında yapılmış olan bu kulenin giriş kapısı o kadar küçük ki neredeyse bir kişi sığacak şekilde. Yetişkin insanların maalesef kafalarını eğerek geçmeleri gerekli. Kulenin daracık kapısından girip ortasına doğru ilerlerken kulenin tam ortasında bulunan sarnıç dikkat çekiyor. Bu sarnıç askerlerin su ihtiyaçlarını giderebilmek adına kulenin tam ortasına yerleştirilmiş.
Kulenin merdivenleri çok dik ve basamak sayısı çok fazla. Kulenin her katı içerisinde ışıklandırma yapılmış. Bu ışıklandırmalar sayesinde katlarda değişik sergiler insanlara sunulmuş. Kulenin en üst katında Alanya’yı her yönü ile seyretme imkânınız bulunuyor. TAMI TAMINA 360 DERECELİK BİR AÇI İLE Alanya ayaklarınızın altında gibi hissedeceğinize eminim. Ayrıca bu katta fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Özellikle de selfie çekimi çok eğlenceli ve harika pozlar yakalamanız garantili. Bir tarafta Alanya bir tarafta masmavi deniz ile arka profil çok büyüleyici. Kızıl kulenin hemen bitişiğinde ise bir tane tersane ile bir tane tophane yer alıyor. Kızıl kulenin bir de kitabesi bulunuyor. Kızıl Kule Kitabesi Selçuklu sülüsü ile yazılmış. Eğer yolunuz düşer de kızıl kuleyi ziyaret ederseniz mutlaka bu kitabeye de zaman ayırın. Çünkü Türkçeye çevrildiği zaman kitabe de yazılanlar çok etkileyici ve de manidar. Ama kızıl kule için yazılan bazı kitabeler günümüzde maalesef görünmüyor.

Kızıl Kuleye Adını Veren Taşlar

Kızıl Kule NeredeAlâeddin Keykubat tarafından yaptırılan kule de çok ağır olan taşlar kullanılarak hem sağlam hem de dayanıklı olması hedeflenmiş. Ancak zirveye doğru ağır olan taşlar yerine daha hafif ve dayanıklı olan kızıl taşlar kullanılmış. Kullanılan kızıl taşlar sebebi ile kule kızıl renkte görülüyor. Bu taşlardan adını alan kule o tarihten beri kızıl kule olarak isimlendiriliyor.

Kızıl kulenin çevresinde çok sayıda kafe ve eğlence mekânları bulmanız mümkün. Kızıl kulenin hemen karşı kısmında ise deniz feneri yer alıyor. Eşiniz ve ya sevgiliniz ile iskeleden yürüyerek deniz fenerine kadar romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu kule Alanya merkezinden yürüyüş mesafesi kadar uzaklıkta yer alıyor. Kızıl kuleye giriş için ufak bir ücret isteniyor. Ama hem sergileri görmek hem de 360 derece ile Alanya’yı izlemek için bu ücreti ödediğinize fazlası ile değiyor.

Eğer araba ile gitmek isterseniz merak etmeyin kulenin otoparkı mevcut. Tarihte yaşıyormuşçasına bir deneyim için geç kalmadan Antalya uçak bileti araştırmalarına başlamanızı öneririm.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti