Kolezyum

Roma’nın sembolü haline gelmiş olan amfi tiyatrolarından en ünlüsü Kolezyum görülmeye ve o tarihi havayı solumaya değer bir turistlik mekandır. Dünyanın yedi harikasından biri olan kolezyum aynı zamanda tarihi bir arenadır.

Amfi Tiyatro Kolezyum

Kolezyum TarihiAsıl adı Flavium Amfitiyatrosu’dur. Kolezyum adını girişteki etkileyici ve büyük heykelden almıştır. Usta ve ünlü bir komutan olan Vespasianus tarafından M.S. 72-80 yılları arasında köleleler ve mahkumlar tarafından inşa edilmiştir.

İmparatorlar bu arenalarda Roma halkını eğlendirmek, aynı zamanda kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerlerdi. Ayrıca birçok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, sirk oyunları, araba yarışları, idamlar ve dramalar da olurdu. Daha sonra hristiyanlıgın gelmesiyle birlikte kalezyum çeşitli amaçlara hizmet etmiştir. Barınma yeri, iş dükkanları, dini kışlalar, taş ocağı gibi kullanıldı. Günümüzde halen paskalya öncesi Cuma günü papa burada fener alayı düzenler. Kolezyumun açılışı yüz gün görkemli törenle olup beşbinden fazla hayvan ve insan katledilmiştir. 450 yıldan fazla süren bu kanlı arenanın kemer altları ağıllar, ahırlar ve kaleler ile doldurulmuştur.

Gelelim Kolzeyum’un Mimarisine

Kolezyum Mimarisi Nasıl YapıldıBir rivayete göre Titus kendisinden sonra bir daha böyle ihtişamlı binalar yapmasın diye mimarını hayvanlara yem ettiği de söylenmektedir. Elli bin izleyici kapasiteli yapıt elips şeklindedir. Seksen kapılı bu devasa arenanın iç koridorları, içerideki insanların birkaç dakikada tahliye edilecek şekilde inşa edilmiştir. Oturma düzeni tarihte de hep rastlanıldığı üzere toplumsal sınıflara göre ayarlanmıştır. En önler soylulara en arkalarda köleler için ayrılmıştır fakat gösteriler başlamadan önce köleler soyluların yerlerine bir müddet oturak ısıtırlardı.

Kolezyumun inşaatında beton kullanılmış olması devrin mimaride ne kadar ileriye gittiğinin bir delilidir. Oysa ki beton iki bin yıl sonra 1900 yılların başında keşfedilmiştir. Günümüzde dış görünümünde oluşan büyük deliklerden, demirin pahalı oldugu zamanlarda oralardan demir eritilip silah yapımında kullanılmıştır. Kolezyum yapılmadan önce inşaat alanın bir göl olduğu belirtilir. Bu göl kurutularak inşaata başlanıyor. İçinde gemi savaşları yapılabilmesi için kanallar ile dışarıdan içi su ile doldurularak arena sahası bir göl haline getiriliyor.

Tekrar savaşların bitiminde gladyatör savaşları için aynı kanallardan su boşaltılıp kurutuluyor. Glatyatörlerin savaştıgı alan kumla kaplatılıyor ki ölen insan ve hayvanların kanının emilimi kolay olsun. Ayrıca güneşli havalarda keten perde ile üst kısımdan açılır kapanır bir sistem oluşturulmuştur. Glatyötörler köleleler ve mahkumlar tarafından olabileceği gibi özgür ve kendi istekleri ile katılanlardan da oluşmaktadır. Kolezyum bir çok tarihi olaya şahitlik etmiştir. Oraya gidenlerin çığlık ve sloganları hala işittiklerine rivayet edilir.. Roma imparatorluğuna dair en büyük kalıntı kolezyumdur. Günümüze kadar çeşitli olaylarla yüzde yirmisi yıkılsa da hala tarihe tanıklık etmektedir.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti