Maslenitsa Festivali

En güzel bahar karşılaması! Dünyanın en eski, renkli ve eğlenceli festivallerinden, çeşit çeşit yiyecekler, ziyaretçiler için hazırlanmış hediyelik eşyalar ile tam bir kermes havası. İçeriye gelin ve Maslenitsa festivalinin güzelliklerini kendiniz görün.

Maslenitsa FestivaliRusya ismini duyduğunuzda aklınıza soğuk iklimi, devasa toprakları, votkası ve tabi güzel kızları gelir. Türk insanı, Rus halkıyla turizm nedeniyle yakından tanışmaktadır. Nitekim kuzey kutbuna yakın bir coğrafya da yaşayan Ruslar, Türkiye gibi Akdeniz coğrafyasında bulunan sıcak iklimlere çok sayıda turist göndermektedir. Soğuk iklimin soğuk insanları gibi gözükseler de görüntü sizi yanıltmasın. İnsan ilişkileri ile sizi yanıltacaklarından şüpheniz olmasın.

Dünyanın en eski, renkli ve eğlenceli festivallerinden biri Rusya’nın başkenti olan Moskova’da düzenlenir. Moskova, dünya başkentleri arasında isminden söz ettiren şehirlerden bir tanesidir. Gezilecek görülecek mekânları oldukça fazladır. 200 Kilise ve 60’dan fazla müzenin bulunduğu Moskova, ünlü festivali Maslenista ile de adından söz ettirmektedir. Festivalin ismi “tereyağı” manasına gelmektedir. Her yıl geleneksel olarak kutlanan festival 6-12 Şubat tarihlerinde baharı karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Türk dünyasında kutlanan Nevruz gibi toplumsal bir gelenek halini almıştır. Kardan yeşile geçmenin verdiği heyecanı tüm Moskova da hissedebilirsiniz.

Ortadoks Festivalleri RusyaOrtodoks Kilisesinin büyük perhiz olarak isimlendirdiği “Lent” yani bir çeşit oruç öncesi kutlamalardır. Bu oruç da yumurta ve süt ürünlerinin kullanılmamasını amaçlayan süreçtir. Moskova haklıda bu orucu büyük coşku ve sevinçle karşılamaktadır. Bu sebeple festival sırasında süt ve yumurtalı krepler ve yiyecekler bolca tüketilmektedir. Türkiye deki hıdır ellez kutlamalarında olduğu gibi ateşler yakılıp çeşitli halk oyunları, yarışmalar konsey ve çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir.

Hıristiyanlık öncesi kültürün izlerini taşıyan şenlikler çerçevesinde Moskova’nın kızıl meydanı önünde kurulan büyük çadırla kent büyük bir karnaval havasına bürünür. Moskova halkı bu şenlik ve eğlencelere büyük ilgi göstermekte, doyasıya eğlenmektedirler. Rus halk müziği ve danslarının sergilenip oynandığı gösterilerde çocukları ile birlikte karnavala gelen ziyaretçilere bilinen adındaki krep, börek, çay, sıcak bal şerbeti, pamuklu şeker, horozlu şeker ve diğer yiyeceklerden bolca ikram edilir. Güneş sembolleri ve ayçiçekleri ile süslenmiş hediyelik eşyalar kuklalarda karnavalda sunulmaktadır. Üç binden fazla güvenlik görevlisinin görev aldığı festivale sadece Moskova’dan yüz binden fazla insanın katılımı ile gerçekleşmektedir

Maslenista Bayramı dünya ve Avrupa’nın en ünlü bayramları listesinde yer alıyor. Ruslar baharın gelmesi ve güneşin doğmasını hayatın yeniden başlaması olarak yorumluyor. Bu yüzden eski Ruslar güneşe benzeyen yuvarlak hamurlu yiyecekleri tüketirler. Rusların Hıristiyanlığı kabul etmesinin ardından Mastelista giderek bir Ortodoks bayramına dönüşmüştür. Maslenista kilise takvimine göre Rusların Velikiy Post dedikleri “Büyük Oruç” a bir hafta kala kutlanıldığından her yıl festivalin tarihi Büyük Orucun tarihine göre değişiyor. Moskova gezisi için bu tarihleri denk getirip gitmekle bütün güzellikleri ve imkânları bulacağınız kaçırılmaz bir fırsat olacaktır. Sadece Moskova halkının değil dört bir yanından gelen ziyaretçileri ile festival aynı zamanda kültür buluşması da ev sahipliği yapmış oluyor.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti