Samsun

Kurtuluş Savaşı'nın simgesi kentimiz, tüm ulaşım imkanlarının kullanılabildiği, Türkiye Cumhuriyeti adına bir çok eser ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Bandırma Vapur'unu barındıran, tüm bunların yanı sıra eşsiz doğal güzelliklere sahip şehrimiz, Samsun.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun BandırmaSamsun halkının temel geçim kaynağını tarım oluştursa da hayvancılık, sanayi ve turizmin de önemli bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geniş potansiyel limanıyla ihracat ve ithalat da güzel şehirde mümkün. Hoş şehirden yaş sebze ve meyve, kuru gıda maddesi, konsantre bakır ve polipropilen çuval başlıca ihraç edilen ürünler arasında yer almakta. Güzel şehire gelmeden önce edindiğim bilgiler bu yönde, Samsun Ucuz Uçak Bileti ile hoş şehire geldim. Sıra geldi gezebileceğiniz yerlere.

Samsun’a adımımı attığımda ilk gezmek istediğim yer Bandırma Vapuru Müzesi’ydi. Hayallerimi gerçekleştirdim. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurmaylarıyla İstanbul’dan Samsun’a getirdiği ve Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı vapuru gezerken tüylerim diken diken oldu. 2005 yılında alınan kararla, Bandırma Vapuru’nun işletmeciliği ve kullanım hakkı Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş. Vapur da restore edilmiş ve turizme müze olarak kazandırılmış.

Samsun uçak bileti ile harika şehire geldim. Samsun gibi mükemmel bir yerde tek bir yeri gezmek olmazdı. Kızılırmak Deltası’ndaki çeşitli Balık Göllerini de ziyaret ettim. Birbirinden güzel balıkları seyretmek gerçekten çok hoşuma gitti. Ladik Hamamayağı Kaplıcaları, Onur Anıtı, Amisos Hazineleri, Ladik Gölü gibi yerlere de uğramayı unutmadım.

Samsun Tatlı

Ne Yenir, Ne Alınır

Hoş şehirde daha çok kuru fasulye, lahana ve mısır ön planda. Hamurlu, pirinçli ve etli yiyecekler de bir hayli fazla. Ördek, tavuk ve kaz gibi kümes hayvanlarının da yoğun bir şekilde tüketildiğini gördüm. Güzel şehire özgü olan nünük, madımak, kaldırayak, kırçan, lorgon gibi bitkilerden kavurma ve çorba yapıldığına şahit oldum. Birkaç tanesini tattım, hepsi de birbirinden lezzetliydi. Kocakarı Gerdanı, Hamsili Pilav, Hamsili Ekmek, Karalahana Çorbası, Keşkek, Mercimekli Bulgur Pilavı, Yoğurtlu Çorba, Mısır Çorbası, Yer Pancarı ve Tir hoş şehire özgü yemekler arasında yer alıyor. Bunların tamamını az az tatma imkânı buldum, beğenmediğim olmadı.

Samsun ucuz uçak bileti alarak Samsun’a havayoluyla geldim. Buradan dönerken ne alabilirim diye düşündüm. Örtü bezi, dış giyimlik, orak gömleği ve keten bezler alınabilecek eşyaların başında geliyor. Dağ köylerine giderseniz de yünlü dokumalardan alabilirsiniz.

Samsun Yol Haritası

Ben İstanbul’dan Samsun’a gideceğim için havayolunu tercih ettim, erken tarihten biletimi sudan ucuza aldım. Eğer uzak bir yerden geliyorsanız havayolunu öneriyorum. Bu arada Samsun Uçak Bileti ile yola koyulduktan sonra, Samsun Havalimanı şehir merkezine 19 km. Servis araçlarını kullanarak şehir merkezine gidebilirsiniz.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti