Şanlıurfa

Peygamberler şehri olarak anılan, dünyanın dört bir yanından turistlerin görmek için geldiği balıklı gölü, yıllara meydan okuyan tarihi yapıları ve camileri, gündüzleri kavuran sıcaklarından akşamları serin havası ve sıra geceleri ile eşsiz şehrimiz, Şanlıurfa.

Urfa’nın o eşsiz sıra gecelerine katılmak, balıklı gölünde bol bol özçekim yapmak için çıktık yollara. Şanlıurfa Uçak Bileti kampanyaları hakkında ilk olarak kısa bir araştırma yaptık ve daha sonra havayolunu kullanarak bu tarihi şehre geldik. Merkez’de bir otelde konakladık. Reklam yapmaya gerek yok, otelimiz son derece şık ve konforluydu. Doğu geleneği ile süslenmiş bir otel olduğunu söyleyebiliriz. İlçeleriyle birlikte toplam nüfusu 1 milyon 800 bin civarında olan bu şehir gerçekten harika. Yazları kavrulan, kışları ise serin geçen bu şehirde nereleri mi gezdik?

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Turistik YerlerPeygamberler şehrinde ilk olarak merkezde bulunan meşhur Balıklı Göl’ü gezdik. Rızvaniye Camii önünde bulunan bu eşsiz gölün genişliği 30 metre, uzunluğu ise 150 metre. Balıklı Göl’ün hikayesini orada bulunan yerli halktan öğrendik, bu hikayeyi sizler arama motorlarına yazarak öğrenebilirsiniz. Göl’ün kuzey kenarında yer alan camii 1717 senesin inşa edilmiş. Camiinin en etkileyici kısmı ise giriş kapısında yer alan kündekari tekniği ile yapılan süslemeler.

Balıklı Göl’ü ve Cami’yi inceledikten sonra civarlarda Şazeli Ali Dede Türbesi’ni de gördük. Burayı ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazla. Yine civarda yer alan Mevlid-i Halil Mağarası da, Hz. İbrahim’in doğduğu yer olarak inanılıyor. Mağaradan akan suyun da zemzem suyundan sonra en şifalı olduğu su söyleniyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde geçen Halil-ür Rahman Camii, halk arasında Makam Camii veya Döşeme Camii olarak biliniyor. 1211-1212 yıllarında yaptırılmış bu camii. Bölgede gezebileceğiniz bir diğer camii ise 15. yüzyılda yaptırılan Hasan Paşa Camii.

Şanlıurfa, Urfa KebapMeşhur Şanlıurfa Kalesi de dikkatlerden kaçmıyor. Kalenin üç tarafı da derin hendeklerle çevrili. Balıklı Göl heykeli de buradan çıkartılmış ve Urfa Müzesi’nde sergileniyor. Peygamberler şehrinde görmeniz gereken yerlerden biri de, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi. Bu müzede 74.000 eser sergileniyor ve Türkiye’nin 5. büyük müzesi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Tarih kokan bu müzeyi gezmeden dönmeyin. Bunun yanı sıra 1903 yılında inşa edilen Mahmud Nedim Konağı da gezilebilecek bir diğer yer. Konak şu an da Şanlıurfa Kurtuluş Müzesi olarak hizmet veriyor. Oniki Havari Kilisesi, Selahaddin Eyyubi Camii, Ulu Camii, Nimetullah Camii, Mevlevihane Camii ve Edessa Kenti de şehirde gezilebilecek diğer önemli yerler.

Ne Yenir, Ne Alınır

Yöreye özgü ayran, fındık lahmacun, Urfa kebabı ve içli köfteyi tatmadan dönmeyin ha… Patlıcanlı, domatesli kebap, kazan kebabı, boranı, tırşik ve zingil gibi yöreye özgü yemekleri de mutlaka tadın.

Bu eşsiz tarihi ve dini şehirden ne mi alacağız? Elbette ki kırmızı pul biber alacağız. Mırra, şamfıstığı ve el yapımı bakır ürünleri de alabilirsiniz. Özellikle bakır ürünler çok hoşumuza gitti, arkadaşlarımıza ve akrabalarımıza hediye etmek için aldık.

Şanlıurfa Yol Haritası

Şanlıurfa Ucuz Uçak Bileti bulmak çok da zor olmadı. İnternet sitelerini araştırıyorduk, bir de baktık ki uygun fiyatlı biletler var. Kampanyaları takip ederek Urfa biletimizi uygun fiyata getirdik. Biz uzak yerden gittiğimiz için zamandan tasarruf etmek amacıyla havayolunu tercih ettik.

 • Şanlıurfa Panoramik
  Şanlıurfa 360 Panoramik
 • Şanlıurfa Nerede?
  Şanlıurfa için Konum
 • Şanlıurfa Hakkında
  Şanlıurfa Detaylı Bilgi
 • Şanlıurfa Galeri
  Şanlıurfa Fotoğrafları
 • Şanlıurfa için Yorumlar
  Şanlıurfa için Değerlendirmeler

Tarihçe

Urfa ve civarında Cilalı Taş Devri’nden beri yerleşilmektedir. Göbeklitepe Höyüğü, MÖ 11000 yıllarında kullanılan Dünya’nın bilinen en eski mabetinin bulunduğu yerdir. Urfa Kur’an, İncil ve Tonah (Eski ahit/Tevrat)’ta geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına Camii de bulunmaktadır. Ayrıca Peygamber Eyüp’ün de (İncil ve Eski ahitte Job) doğum yeri olarak kabul edilir. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl’ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500’e Çanak-Çömleksiz Neolitik Döneme kadar uzandığı görülmüştür.

Urfa, 1094 yılında Büyük Selçuklu hâkimiyetine girmiştir. 1098’de Haçlı Edessa Kontluğu, daha sonra sırasıyla Eyyubiler, Memluklular, Karakoyunlular, Timurlular Devleti, Akkoyunlular, Safeviler ve en son da 1516’da Yavuz Sultan Selim’in memlükleri mercidâbık savaşında yenmesiyle Osmanlı sınırları içine katılmıştır. Önceleri Rakka Eyaleti sınırları içerisinde yer alan Urfa, 1876’da Halep Vilayetine bağlanmış, 1916’da ise bağımsız bir sancak olmuştur.

Cumhuriyet Dönemi

I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlıların elinde olan Urfa, 1919 yılında önce İngilizler, daha sonra da Fransızlar işgal edilen şehir, 11 Nisan 1920’de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924’te il olmuştur. 2010 yılında ise seçim öncesinde Şanlıurfa’nın büyükşehir belediye haline getirilmesi planlanmış ve 2012’nin son çeyreğinde diğer 13 il gibi Büyükşehir belediyesi haline gelmiştir.

2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Şanlıurfa’da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti