Siirt

Yılın her döneminde, dört mevsimi bizlere tam tadında yaşatan kentimiz, bereketli toprakları ile bir çok meyve ve sebze üretimini karşılayan, tarihi açıdan uzun bir geçmişe sahip, bir çok tarihi eser ve yapı barındıran, bir çok evliya'ya ev sahipliği yapmış şehrimiz, Siirt.

Güneydoğu Anadolu gezi listemde Siirt yer alıyor. Güzel şehirde karasal iklim kendini göstermekte. Kuzey ve doğu bölgelerinde kışlar daha yağışlı ve sert geçiyormuş. Güney ve güneybatı da ise ılık. Dört mevsimin en güzel şeklinin yaşandığı Siirt’te, her türlü sebze ve meyve yetiştirilebiliyor. Bereketli topraklarının yanı sıra el emeği göz nuru olarak adlandırabileceğimiz kilimleri ve battaniyeleri oldukça meşhur. Tarihi eserleri ve birçok evliyaya ev sahipliği yapan hoş şehirin görülmeye değer birçok yanı var.

Siirt Gezilecek Yerler

Siirt KalesiKaleler, Köprüler, tarihi camiler, türbeler, kaplıcalar hoş şehirin tarihi ve turistik değerleri arasında büyük bir öneme sahip olduğunu söylemeliyim. Gezilecek yerlere geçmeden önce, Siirt Uçak Bileti alarak güzel şehire geldiğimi belirtmek istiyorum.

Siirt’te gezilecek yerlerin sayısı çok ama çok fazla değil. Diyarbakır – Bitlis yolu üzerinde yer alan ve hoş şehire yaklaşık 40 km. uzaklıkta olan Veysel Karani Türbesi ilk ziyaret ettiğim yerlerden biri. Yöreye özgü “cas” harcıyla 1901 yılında yapılmış, kubbeyle örtülmüş. 1967’de ise yıktırılmış. Yıkılan türbenin yerine yeni türbe yaptırılmış. Her yıl 16-17 Mayıs’ta Veysel Karani’yi anma günü olarak kutlanıyormuş. Özellik Mayıs ayında çok kalabalık olduğu söylendi. Pervari ilçesinde bulunan Çemikari Yaylası da yöre halkının ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor. Yaz ve kış aylarında bol bol yağış alan bu platolar, zengin çayırlarla kaplı. Yöre halkı yaz aylarında bu yaylaları tercih ediyormuş, yerel spor kulüpler tarafından da bu yaylalar ilgi görüyormuş.

5. yüzyılda Bizanslılardan korunmak amacıyla Sasaniler tarafından yaptırılan Şirvan Kalesi, moloz ve kesme taşlardan yapılmış. Günümüzde harap durumda olduğu için kalede yeterli bir araştırma yapılmamış. Siirt Ucuz Uçak Bileti alarak geldiğimiz bu şehirde gezdiğim yerler bu şekilde.

Siirt Perde Pilavı

Ne Yenir, Ne Alınır

Güzel şehirde Büryan et yemeği ve fes şeklinde tencerede pişirilen perde pilav meşhurdur. İstanbul’da yediğim pilavlarla karşılaştırdığım bariz bir lezzet farkının olduğunu söyleyebilirim.

Güzel şehirde fıstık ve meyan kökü meşhur. Yiyecek yerine daha anlamlı hediyeler almak istiyorsanız; jirkan kilimi, Siirt battaniyesi ve bıttım sabunu önerebileceğim hediyeler arasında yer alıyor.

Siirt Yol Haritası

Ben uzak yerden, yani İstanbul’dan Siirt’e gittiğim için havayolunu tercih ettim. Sizlere de öneriyorum. Karayolunu kullanarak Siirt’e varmak istiyorsanız, doğu-batı uzantılı olan Diyarbakır-Siirt yolunu kullanabilirsiniz. Otobüs firmalarıyla gelecek olanlar için otogarın kent merkezine 1 km. uzaklıkta olduğunu belirtelim. Karayoluna paralel bir şekilde gelen Diyarbakır ve Batman üzerinden gelen demiryolu Kurtalan’da sona erer. Tren istasyonunun Siirt merkezine uzaklığı yaklaşık 30 km.

  • Yorumlar
    Konu Değerlendirmesi
Yorumlar

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti