Sinop

Ülkemizin en kuzey noktası, Karadenizin cömert davrandığı kıyıları ile balıkçılık, verimli toprakları ile tarım üzerine gelişen, sahip olduğu uzun geçmişi ile tarihi eserler ve yapılar bulunduran şehrimiz, Sinop.

Batı Karadeniz Bölümü’nün en doğusunda yer alan Sinop, ülkemizin en kuzeyinde bulunan ili. 1923’lü yıllarda Kastamonu’nun bir ilçesi olan bu güzel il, sonradan il statüsüne kavuşmuş. Yöre halkının başlıca geçim kaynağının tarım ve balıkçılık olduğunu öğrendik. Turizm mevsimi kısa sürdüğü için turizmden pek fazla verim elde edilemediği de bir gerçek. Turizm bakımından en önemli noktalar; Sarıkum, tarihi merkezler, Karakum, Sülük Gölü ve Akliman’dır. İl merkezinde en çok bilinen tarihi yapı ise Sinop Cezaevi. Cezaevi’nin hemen yanında Alaattin Camii, Serapis Tapınağı, Balatlar Kilisesi, Paşa Tabyaları ve Pervane Medresesi ilin diğer tarihi merkezleri arasında bulunuyor.

Sinop Gezilecek Yerler

Sinop Gezilecek YerlerBu güzel şehri korumak amacıyla yarımadanın üzerine kurulan Sinop Kalesi ilk durak noktamız oldu. Günümüzde bir kısmı hala ihtişamını korumakta, 3 metre genişliğe, 25 metre yüksekliğe ve 2050 metre uzunluğa sahip bir kale.

Roma döneminde hamam ya da tiyatro olarak kullanıldığı düşünülen Balatlar Kilsesi, Bizanslılar tarafından kilise olarak kullanılmış. Mülkiyeti özel şahsa ait olan bir arazi üzerinde yer alan bu yapı ise ikinci durak noktamız oldu.

Boyabat Kalesi, Alaadin Cami, Süleyman Pervane Medresesi ve Paşa Tabayası diğer gezebileceğiniz tarihi güzellikler. Bu tarihi güzelliklerin yanı sıra harika bir görsel şölen sunan Hamsilos Koyu’nu görmeden gitmeyin! Denizin bir nehir gibi kara içerisine girdiği ve yemyeşil ormanıyla mükemmel görüntü oluşturan bu koy, merkeze 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bir diğer doğal güzellik ise Akliman. Şehrin batısında bulunan Akliman, şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 15 – 20 metre genişliğinde uzanan kumsalı bulunan bu güzel yer yakınında piknik alanları da bulunuyor. Deniz ve ormanın iç içe olduğu bu bölgede piknik yapmak inanılmaz keyif veriyor. Size de mutlaka öneriyoruz.

Sinop Mısır ÇorbasıBizim gezebildiğimiz doğal güzellikler sadece yukarıdakilerle sınırlı olsa da; Sarıkum, İnce Burun, Efelek Tatlıca Şelaleleri, İnaltı Mağarası, Akgöl ve Karakum gibi diğer doğa harikalarını da gezebilirsiniz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Sinop uçak bileti alarak bu güzel şehre geldiğimizde acıktığımızı hissettik. Yöreye özgü olan Mısır Çorbası ile içimizi ısıttıktan sonra; İçi Etli Hamur, İçli Tava ve Nokul gibi yemekleri de tattık. Hepsinin birbirinden mükemmel olduğunu söyleyebiliriz.

Yörede el sanatlarıyla yapılan ürünlerin yaygın olduğunu, özellikle Ayancık ilçesinde keten dokumacılığı yapıldığını söyleyebiliriz. Durağan ve Mahrama Bezi de Durağan ilçesinde dokunuyor. Merkezde ise gemi modelciliği yaygın. Model gemilerden hatıra olarak ya da sevdiklerinize hediye etmek amacıyla alabilirsiniz.

Sinop Yol Haritası

Sinop havalimanı merkeze 8 kilometre kadar uzakta bulunuyor. Biz Antalya’dan bu güzel şehre geldiğimiz ve karayoluyla vakit kaybı yaşayacağımız için havayoluyla gelmeyi tercih ettik. Sinop Ucuz Uçak Bileti hakkında bilgi edindik ve uygun fiyata Karadeniz’in bu güzide şehrine geldik. Bölgeye yakın bir yerde oturuyorsanız karayoluyla gitmeniz mantıklı olacaktır. Uzak yerden gitmeyi düşünenler ise belirttiğimiz siteyi inceleyebilirler.

 • Sinop Panoramik
  Sinop 360 Panoramik
 • Sinop Nerede?
  Sinop için Konum
 • Sinop Hakkında
  Sinop Detaylı Bilgi
 • Sinop Galeri
  Sinop Fotoğrafları
 • Sinop için Yorumlar
  Sinop için Değerlendirmeler

Tarihçe

Sinop tarihi açıdan önemli bir yerdir. Antik çağdan beri parlak ve yoğun bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, bu niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı yönetimlerinde de sürdürmüş, ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur. Bu durumunu Sinop Baskını’ndan sonra kaybetmeye başlayan kent, sur dışına güneydoğu yönde azınlık yerleşmeleri ile batıya doğru ise yönetim ve eğitim gibi kamu hizmetleri yerleşmesiyle çıkmıştır.

Osmanlı yönetimi altında Sinop, bir süre barış içinde yaşadı. Ancak patlak veren Celali ve Suhte ayaklanmaları sırasında büyük sıkıntılar çekti. 1558’de Kanuni’nin oğulları Selim ve Beyazıd arasında çıkan saltanat kavgasından sonra Anadolu’da karışıklar giderek arttı. İran’a sığınan Beyazid geri dönmesi kaygısıyla Rumeli askerinin Amasya-Tokat arasında bekletilmesine karşın, yöredeki olaylar azalmadı. Sinop, Bafra ve Ladik’te suhteler halkın can, mal ve namusuna saldırıyorlardı.Devlet görevlilerinden ve halktan bazı kişiler’de, suhtelere yardımcı oluyorlardı. Kastamonu Sancakbeyi Süleyman Bey’de İstanbul’a gönderdiği mektupta Boyabat, Sinop, Durağan kadılıklarına zekat, sadaka ve benzer adlarla zorla para toplayan suhtelerden ve rüşvet karşılığı bunlara yardım eden hazine tahsildarlarından yakınıyordu. 1567-1568’de olaylarıin daha da artmış olduğu; Sinop Kadısı’nın İstanbul’a gönderdiği mektupta anlaşılmaktadır. Bolu’da soygunlar düzenleyen iki suhte topluluğu, devlet giriştiği hareket sırasında Sinop’a çekildiler. Sinop’daki eylemleri yakınma konusu olunca devlet, Bursa Sancakbeyine suhteri cezalandırma görevi verdi. 200 kadar sipahi seferden alıkonularak suhteler üzerine gönderildi. Ancak sipahiler suhtelerle çarpışmaya yanaşmadılar. Boyabatlı Söyleme ve Kara Hüseyin adındaki suhtelerin başkanlığında hareket eden gruplar, yöredeki tüm kasabaları haraça bağladığı gibi, Sinop Kadısı’nın yolunu kesip bir adamı öldürdüler.

Coğrafya

Sinop; Anadolu’nun kuzey yönde uç noktası olan İnceburun’a doğu yönde bağlanan Boztepe Burnu berzahında bir kale-şehir olarak kurulmuş ve tarih boyunca doğu yönde gelişmiştir. Tarih boyunca kale dışına pek taşmayan şehir bir liman kenti özelliği taşır. Berzahın kuzeydoğusundaki dış liman fırtınalara açık olduğu ve denizcilik bakımından kullanışlı sayılmadığı halde, Antikçağ ‘da daha çok bu limanın kullanıldığı bilinir. Zamanla kum dolan ve kullanılamaz hale gelen bu limanı berzanın güney-doğusundaki iç limana aynı dönemde bir kanal bağlardı. Bu kanal, Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde kapatılmıştır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti