Şırnak

Tarihi ilk medeniyetlere dayanan, geçmişten günümüze kadar varlığını devam ettirmiş antik kentlere sahip ve bunların getirisi olarak bir çok tarihi eser ve yapılar bulunduran. Büyük Tufan, Nuh Gemisinin bulunduğuna inanılan Cudi Dağlarının sahibi şehrimiz, Şırnak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Irak ve Suriye sınırlarında yer alan ve Cudi Dağı mağarası ve antik kenti ile görülmeye değer şehirlerimizden biri de Şırnak. Güneydoğu’nun en doğusunda yer alan bu şehir; Beytüşşebap, Uludere gibi Hakkari yerleşimlerini; Cizre ve İdil gibi Mardin yerleşimlerini, Güçlükonak ve Şırnak gibi Siirt’in yerleşimlerini alarak il olabilen bu şehrin tam 19.800 yıllık geçmişi bulunuyor. Tufan olayı bu il sınırları içerisinde gerçekleşmiş olması şehri daha da anlamlı hale getiriyor. Hud Suresi’nin 44. ayetinde Tufan-Nuh Gemisi’nin Cudi Dağı’nda durduğu yazmaktadır. Hz. Nuh Peygamber’in türbesinin bu il sınırları içerisinde yer alması, Cizre surlarının da gemi şeklinde olması sebebiyle Şehri Nuh’tan türetilen bu şehir mutlaka görülmeli. Biz de Şırnak Uçak Bileti aldık ve bu tarihi yerinde görelim istedik.

Şırnak Gezilecek Yerler

Şırnak Gezilecek YerlerCizre ilçesinde bulunan Finik Ören Yeri ve Kalesi ilk durak noktamız oldu diyebiliriz. Milattan önce 4.000 yılından kalma ören yeri olarak bilinen bu alanda; kervansaraylar, saraylar ve mağaralara oyularak yapılan kadınlar, evler ve erkek kabartmaları dikkatimizi çekti.

Bir diğer ören yeri ise Bazebde Ören Yeri. Dicle Nehri’nin hemen kıyısında yer alan bu ören yeri ilk çağdan kalma olduğu söyleniyor. Bu yörede bulunan taş köprünün de boy boy fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin. Yine Cizre’de bulunan bir noktayı daha gezdiğimizi söyleyelim, Cizre Ulu Camii. Önceden kilise olan bu yer Hz. Ömer döneminde camiye dönüştürülmüş. Cami’de bulunan en önemli eserlerden biri de Ejderli Kapı Tokmağı. Selçuklu Dönemi’ne ait olan bu tokmak, İstanbul’da sergileniyormuş.

Şırnak Kutlık Girişte de bahsettiğimiz gibi, çeşitli tarihçilere ve Kur’an’a göre tufandan sonra Nuh Peygamber’in gemisi Cudi Dağı’na oturmuş ve yerleşim için bu bölge seçilmiş. Bu türbeyi mutlaka görmelisiniz. Yine Cizre’de Kırmızı Medrese adlı yeri gezdik. İnşa edilirken kırmızı renkli tuğlalar kullanılması buraya bu ismi vermiş. 15. yy. da yaptırılan medresede mezarlar, külliye, yemekhane, avlu ve dershane bulunuyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Şehre özgü içli köfte olan Kutlık’ı mutlaka tatmalısınız. Yarmanın ve ufak bulgurun yoğurularak karıştırılmasının ardından dış cephenin için kıymayla birlikte iç yapılır. Daha sonra yağda kızartılır ve afiyetle yenir. Sizler için tarifini de aldık yani.

Buğdaydan yapılan Serbidev, perde pilavı, kipe, hekehaşendi, şımşipe gibi yiyeceklerin de yöreye özgü olduğunu belirtelim. Yöreye özgü kilimler ve halılar hem kendiniz için hem de hediye amaçlı alınabilir. Biz kendimiz için kilim almayı tercih ettik.

Şırnak Yol Haritası

Şehirde bulunan Şerafettin Elçi Havaalanı ile şehre ulaşmak mümkün. Biz İzmir’den yola çıkacağımız için havayolu ile gelmeyi uygun gördük. Karayolu ile de yakın şehirlerden bu güzel şehre ulaşabilirsiniz. Şırnak Ucuz Uçak Bileti hakkında araştırma yaptık. Buradaki kampanyalardan yararlanarak seyahatimizi çok uygun fiyata getirdik.

 • Şırnak Panoramik
  Şırnak 360 Panoramik
 • Şırnak Nerede?
  Şırnak için Konum
 • Şırnak Hakkında
  Şırnak Detaylı Bilgi
 • Şırnak Galeri
  Şırnak Fotoğrafları
 • Şırnak için Yorumlar
  Şırnak için Değerlendirmeler

Tarihçe

Şırnak, tarihsel olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Şehrin geçmişi Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı ‘Seyahatname’ ve tarihi rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesine dayanır. Bu rivayetlere göre Cizre, tufandan sonra ikinci kez Nuh ve oğulları tarafından inşa edilirken Cizre’nin kızgın sıcağından korunmak için, Şırnak yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir.

Şırnak, Nuh’un gemisi kalıntılarının olduğu öne sürülen Cudi Dağı’nın kuzeyinde ‘Şehr-i Nuh’ adıyla kurulmuş, önceleri “Şerneh”, daha sonraki yıllarda ise “Kürdara Şırnak” adını almıştır. Şırnak, tarihte birçok önemli devletin başkentini kendi topraklarında barındırmıştır. Aynı zamanda Guti (Qurtie) imparatorluğunun başkenti olan “Bajarkard” Silopi ilçesi topraklarındadır. İl sınırları içinde bulunan Cudi dağının isminin Gutilerden geldiği düşünülmektedir.

Coğrafya

Şırnak ili 37°31 kuzey enlemleri ve 42°28 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Yüzölçümü 7.172 km², ortalama 1.400 metre rakımı ile deniz seviyesinden oldukça yüksek olan Şırnak ili Güney Doğu Anadolu Bölgesi içinde kalır. Ayrıca şehirdeki bazı aileler Irak Zaho şehriyle akrabadır. Sindi aşiretine mensup bazı köyler vardır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti