Sivas

İç Anadolu Bölgemizin en eski kentlerinden, geniş çaplı kültür zenginliğine sahip, Orta Anadolu’nun en büyük Arkeoloji müzesini içerisinde bulunduran, Osmanlı tarihinden bir çok yapı ve eser bulunduran, Cumhuriyetimizin dönüm noktalarından olan Sivas Kongresi’nin ev sahibi şehrimiz, Sivas.

İç Anadolu Bölgesi’nin hem eski hem de bir o kadar önemli kentlerinden biri olan bu eşsiz şehirde, 384 bin civarında kişi yaşıyor. İlçelerinin Doğu Anadolu Bölgesine ve Doğu Karadeniz Bölgesine komşu olmasından dolayı kültür zenginliği içerisinde olduklarını belirtelim. Kışları soğuk ve sert geçen Sivas’a kışın gitmeyi düşünüyorsanız sıkı sıkı giyinmenizi öneririz. Biz kışın gitmeyi tercih ettik ve İzmirli olarak soğuktan bir hayli etkilendik. Şehrin takımı olan Sivasspor takımına da büyük ilgi gösterildiğini de söylemeliyiz. Sivas Ucuz Uçak Bileti hazır ve seyahatimiz devam etsin!

Sivas Gezilecek Yerler

Sivas Gezilecek YerlerSivas Kongresi’nin yapıldığı bina olan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ni mutlaka görmenizi istiyoruz. Mülki İdadi ismiyle 1892 yılında hizmet vermeye başlayan bu tarihi binanın zemin katı Etnografya Bölümü olarak düzenlenmiş. Tarihi eserleri burada görebilmek mümkün. Üst katta ise kongre hazırlığı ile ilgili bildirilerin sergilendiği salon bulunuyor. Burayı anlatmak değil, yaşamanız gerekiyor.

Orta Anadolu’nun en büyük Arkeoloji Müzesi Sivas’ta. Bu müze Sivas Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde yer alıyor. 2500’e yakın arkeolojik eserin ve 6000’e yakın sikkenin bulunduğu söyleniyor. Kronolojik sıraya göre sergilenen bu eserlerin yanı sıra bir de Osman Gazi büstü bulunuyor.

Selçuklu Parkı içerisinde, çifte minareli medrese olarak adlandırılan medresenin hemen karşısında yer alan Şifaiye Medresesi’ni de görmelisiniz. I. İzzettin Keykavus tarafından inşa ettirilen bu medrese; Anadolu Selçuklu Devleti’nin hastanelerinin ve tıp okullarının en eskisi ve en büyüğü. Tuğla ve taş malzemeler binada karışık olarak kullanılmış. Zarif motiflerle kaplı olan bu medresede gerçekten tarihi koklayacaksınız.

Sivas Peskütan ÇorbasıGeldik İç Anadolu’nun en güzel şehrine ve kalelerini görmeden gitmek olmaz. Aşağı ve yukarı kale olmak üzere iki kısımdan meydana geliyor Sivas Kalesi. Kale Park olarak adlandırılan Yukarı Kale de, cami, iki kapı, sur duvarları, zahire ambarları ve sarnıç bulunuyor. Aşağı Kale de ise kesme taştan inşa edilen sur duvarlar ve çeşitli şehirlere giden demir kapılar bulunuyor.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu tarihi ve eşsiz şehirde yöresel çorbalar ağızlarımızı lezzetlendiriyor. Tandır ekmeğinin kokusu ise tüm şehri kaplamış. Bu ekmeğin ve tandır çöreğinin tadına kesinlikle bakın. Sivas Kebabı ve içli köfteyi yemeden de asla dönmeyin. Kış çorbaları arasında en önde yer alan Peskütan adlı çorbayı tadabilir ve üzerine fırın katmerini de tadabilirsiniz.

Bu güzel şehirde buraya özgü hediyelik eşya bulamadığımızı söylemeliyim. Atatürk ve İstasyon Caddelerinden bir şeyler bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra Selçuklu Parkı, Buruciye ve Şifaiye gibi başlıca alışveriş yerlerinden de bir şeyler bakabilirsiniz.

Sivas Yol Haritası

Trenle, otobüsle ya da kendi şahsi aracınızla bu güzel şehre gelebilirsiniz. Fakat biz İzmir gibi uzak bir yerden geldiğimiz için havayolunu tercih ettik. Sivas Uçak Bileti fiyatlarının açıkçası cebimizi yakacağını düşünüyorduk. Kampanyaları takip ederek uygun fiyata seyahatimizi gerçekleştirdik.

 • Sivas Panoramik
  Sivas 360 Panoramik
 • Sivas Nerede?
  Sivas için Konum
 • Sivas Hakkında
  Sivas Detaylı Bilgi
 • Sivas Galeri
  Sivas Fotoğrafları
 • Sivas için Yorumlar
  Sivas için Değerlendirmeler

Tarihçe

Eski adı (Latince: Sebastia, Yunanca: Σεβάστεια) Sebastea, Sebasteia veya Samassia olan Sivas, Anadolu’nun en eski ve önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Kazı ve araştırmalarda ele geçen buluntular, yörede ilk yerleşimin Neolitik Çağ’a (MÖ 8000-5500) uzandığını göstermektedir. Kent M.Ö. 2000’lerde değişik yerleşmelere sahne olmuştur. Coğrafya olarak İç Anadoluda bulunmasına rağmen Şebinkarahisarın 1933 senesine kadar kazaları olan Suşehri, Akıncılar, Gölova ve Koyulhisar ilçeleri Doğu Karadeniz bölgesi ve kültür alanında yer almaktadır. Sivas’ın ilçelerini Karadenizdeki Suşehri ovasına Geminbeli geçidi bağlar. Divriği ve Gürün ilçeleri de Doğu Anadolu bölgesinde yer alırken, Doğanşar ile Zaranın kuzeyi de Karadeniz bölgesinde yer alır.

Kentteki anıtların en önemlileri 13. yüzyılın ikinci yarısındaki İlhanlılar döneminde yapıldı. Sivas, Kayseri ile birlikte İlhanlılar’ın Anadolu’ya gönderdikleri valiler tarafından merkez olarak kullanıldı. 14. yüzyılın ilk yarısında Sivas’a gelen İbn-i Batuta, burayı İlhanlılar’ın Anadoluda’ki en büyük şehri olarak tanımlar. İlhanlı valilerinden Alaeddin Eratna Bey, 1345’te bağımsızlığını ilan ederek, önce devletine merkez olarak Sivas’ı seçti. Eratna’nın 1353’te ölümünden sonra Kadı Burhanettin onun yerini aldı, ancak Akkoyunlu beyi Karayülük Osman ile yaptığı bir savaşta öldü (1398). Bunun üzerine Sivaslılar topraklarını Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıd’a teslim ettiler. 1400 yazında Timur Sivas’ı ele geçirdi, şehri savunan askerleri öldürttü, halkı kılıçtan geçirtti, şehri yağmalattı ve surları yıktırttı. Timur istilasından sonra şehir bir süre Kadı Burhaneddin’in damadı Mezid Bey’in elinde kaldı. 1403-1408 arasında yeniden Osmanlı hakimiyetine geçti ve bir eyalet merkezi oldu.

Sivas’ın Milli Mücadele’nin kazanılmasında önemli bir yeri vardır. Bu mücadelenin hazırlık döneminde Mustafa Kemal Paşa önce, 27 Haziran 1919’da Samsun’dan Erzurum Kongresi’ni takiben burda 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’ni topladı ve 18 Aralık 1919’da Ankara’ya gitmek üzere şehirden ayrıldı. Cumhuriyet tarihinin de ilk vagon ve lokomotif fabrikası ve Cer atelyesi TÜDEMSAŞ Sivas’ta 1939’da Sivasta kuruldu.TÜDEMSAŞ kurulduğun da dünyanın en ileri tesislerinden biriydi.2003 yılında, Irak Savaşı’nın başlarında TÜDEMSAŞ Saddam yönetiminin başında bulunduğu Irak’a 300 vagonluk ihracat yaptı. Bugün hala dünyanın değişik yerlerinden TÜDEMSAŞ’a gelen siparişler değerlendirilmektedir ve ihracatlar devam etmektedir. Tüdemsaş Sivas’ın geçim kaynagı ve bel kemiğidir.

Coğrafya

Üç vadi arasındadır. Sivas halkının büyük çoğunluğu çeşitli zamanlarda bölgeye yerleşmiş Türkmenlerdir. İlde Kafkasya göçmenleri de mevcuttur. Kızılırmak Havzası; kenti İç Anadolu iklimine, Yeşilırmak; Karadeniz, Fırat Havzası ise Doğu Anadolu iklimine bağlamaktadır. Bu üç su, üç yol, üç farklı kültür demektir. Kuzeyden Kelkit vadisi, doğuda Köse Dağları’nın uzantısı olan Kuruçay vadisi ve Yaman Dağı, güneyde Kulmaç Dağı, Tahtalı Dağları’nın uzantılarıyla, Hezanlı Dağı, batıda Karababa, Akdağlar ve İncebel Dağları gibi yükseklikler çizer kentin doğal sınırlarını.

35 derece-50 dakika ve 38 derece-14 dakika doğu boylamlarıyla, 38 derece-32 dakika ve 40 derece-16 dakika kuzey enlemleri arasında kalan il, 28,488 km2 lik yüzölçümü ile Türkiye’nin toprak bakımından ikinci büyük ili olan Sivas’ın il topraklarının büyük bölümü Kızılırmak, bir bölümü de Yeşilırmak ve Fırat havzalarına girer. İl alanı kuzeyden Kelkit Vadisi, doğudan Köse Dağları’nın uzantıları, Kuruçay Vadisi ve Yama Dağı, güney­den Kulmaç Dağları, Tahtalı Dağları’nın uzantıları ve Hezanlı Dağı, batıdan Karababa, Akdağlar ve incebel Dağları gibi doğal sınırlarla çevrilidir. Kızılırmak, Kelkit Çayı, Tozanlı Çayı, Yıldız Irmağı, Çallı Çayı ve Tohma Çayı en önemli akarsularıdır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti