Tokat

Vadiler arasına kurulmuş dağ manzaralarına, bir çok göle ve ayrıca su sporları aktivitelerine ev sahipliği yapan Orta Karadeniz’in eşsiz güzelliğine sahip şehrimiz, Tokat.

Merhabalar, Tokat Ucuz Uçak Bileti bulduk ve şehre havayoluyla gittik. Şimdi sizlere gezimiz öncesinde yaptığımız araştırmalar ve gezerken edindiğimiz bilgiler doğrultusunda şehir hakkında bilgi vermek istiyoruz. Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan bu eşsiz güzelliğe sahip şehrin batısında Amasya, güneybatısında Yozgat, güneyinde Sivas, kuzeydoğusunda Ordu, kuzeyinde ise Samsun bulunuyor. Çamlıbel ve Akdağ dağlarının oluşturduğu vadiler arasında yer alan bu güzel şehirde; Canik, Dumanlı, Deveci gibi Dağlar mevcut. Sıradağlar şeklinde devam eden dağların, doğuya gidildikçe yükseklikleri artar ve birbirlerine çok yaklaşır. İl topraklarının %45’ini dağlık alanlar kaplıyor. Hem karasal iklim hem de Karadeniz iklimini Tokat’ta yaşamak mümkün. Cerasus İnkana adındaki kirazda yöreye özgü bir bitki, yani endemik. Çeşitli gölleriyle dikkat çeken şehirde kuş cenneti olarak adlandırılan Kaz Gölü en çok dikkat çeken göllerden biridir. Su sporları için ise Almus Baraj Gölü’ne uğrayabilirsiniz.

Tokat Gezilecek Yerler

Tokat Akbelen GölüŞehir merkezinde gezebileceğiniz çok fazla bir yer yok, o nedenle ilçelere daha çok gittik. Zile ilçesinde Masat Höyüğe uğradık mesela. Hititlere bağlı bir uç beyinin sarayının yer aldığı bu bölgede; cam eserler, pişmiş toprak ve Hitit Hiyeroglifini görmek mümkün.

Şehir merkezine 68 km uzaklıkta yer alan Sulusaray da bir diğer durak noktamız oldu. Yapılan kazılarda pişmiş toprak eserlere rastlanmış ve bu eserleri Tokat Müzesi’nde bulabilirsiniz. Yapılan kazı sonucunda hamam, sağlık merkezi, kilise gibi kalıntılara da ulaşılmış.

Tokat Etli Dolma Pazar ilçesinde yer alan 94 metre yüksekliğe ve 680 metre uzunluğa sahip Ballıca Mağara’sı, Dünya’nın en şaşalı mağaraları arasında yer alıyor. Gerçekten bu doğa harikası karşısında tüylerimiz diken diken oldu. Bunların yanı sıra yorgunluklarımızı kaplıcalarda attığımızın da altını çizmek istiyorum. Reşadiye ve Sulusaray Kaplıcalarında bir güzel dinlendik. Daha sonra da Çamiçi ve Topçam gibi yaylalara çıktık, Karadeniz’in o tertemiz havasını soluduk.

Ne Yenir, Ne Alınır

Bu Karadeniz şehrinin yemek kültürü hem iştah açıcı hem de zengin. Bat, Bezli Sucuk, Cevizli Çörek, Bacaklı Çorba, Gendüme Çorbası, Keşkek, Bakla Dolması, Etli Dolma ve Tokat Kebabı tadabildiklerimizden sadece birazı. Buraya özgü mahlep şarabından da bir yudum aldık, o da bir hayli lezzetliydi.

El sanatları yörede yoğun bir şekilde satılıyor. Çarıkçı, Zurnacı, Bakırcı ve Yazmacılar gibi çarşılarda bu ürünleri bulabilir, hediyelik olarak alabilirsiniz. En ünlüsü ne diye soracak olursanız; tahta baskı ile yapılan boyalı yazmalar.

Tokat Yol Haritası

Tokat’a karayoluyla gitmek elbette ki en kolayı. Biz zamandan tasarruf etmek amacıyla bu eşsiz şehre uçakla gelelim dedik. İlk başta eşim havayolunun maliyetli olacağını düşünerekten sıcak bakmıyordu. Tokat Uçak Bileti fiyatlarının son derece uygun olduğunu gördük ve kampanyadan yararlanarak hemen 2 adet alıverdik. Seyahatimizi hem ucuza hem de güvenli bir şekilde gerçekleştirdik.

 • Tokat Panoramik
  Tokat 360 Panoramik
 • Tokat Nerede?
  Tokat için Konum
 • Tokat Hakkında
  Tokat Detaylı Bilgi
 • Tokat Galeri
  Tokat Fotoğrafları
 • Tokat için Yorumlar
  Tokat için Değerlendirmeler

Tarihçe

İlk çağlarda Togayıtlar’ca kurulduğuna inanılan Tokat, Hititlerin, Asurluların, Hurriler ve Kimmerlerin egemenliğinde kaldıktan sonra sırasıyla Perslerin, Makedonyalıların (Büyük İskender Dönemi), Kappodokya Krallığının ve buraya “Comana Pontica” adını veren Pontos Krallığı’nın yönetimine geçti. MÖ 65’te Romalıların ve MS Bizans Devletinin egemenliğine girmiştir. Bizans-Sasani ve Bizans-Arap savaşlarında kritik öneme sahip olan Tokat Kalesi, Malazgirt Zaferinden sonra Danişmedlilerin yönetimine (1071) daha sonra ise Anadolu Selçuklularının (1150) eline geçmiştir.

Coğrafya

Deveci dağlarının orta kesiminin kuzey yamaçlarından doğarak soldan Yeşilırmak’a kavuşan bir akarsu vadisinin yamaçlarında kurulmuş olan kent, çok engebeli bir bölgede Orta Karadeniz kıyılarını ve İç ve Doğu Anadolu’ya bağlayan önemli yolların kavşağında eski bir yerleşmedir.

Tokat; kuzeyinde Samsun, kuzeydoğusunda Ordu, güneyinde Sivas, güneybatısında Yozgat, batısında: Amasya ili ile çevrilidir. İlin toplam yüzölçümü: 10.071 km²’dır. Kapladığı alan açısından Türkiye topraklarının % 1.3’ünü kapsar. Denizden yükseltisi 623 metredir. Coğrafi Koordinatları: 39° 51′ – 40° 55′ kuzey enlemleri ile 35° 27′- 37° 39′ Doğu boylamları arasındadır.

Tokat, 1923 senesinde il olmuş, Erbaa, Niksar, Reşadiye, Zile ilçeleri bağlanmış, 1943 yılında Taşova, 1944’te Artova ve Turhal, 1954 yılında Almus, 1987 yılında Pazar ve Yeşilyurt, 1990 yılında Sulusaray ve Başçiftlik ilçeleri kurulmuştur. Tokat’a bağlı Taşova ilçesi, 1953 senesinde Amasya’ya bağlanmıştır. Merkez ilçe dahil 12 ilçenin yanında 77 belde ve 609 köy mevcuttur. Merkeze bağlı 41 mahalle, 103 köy ve 9 belde bulunmaktadır. Yüzölçümü bakımından Tokat’ın en büyük ilçesi Zile’dir. En yüksek nüfusa sahip ilçe ise Erbaa’dır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti