Trabzon

Karadeniz denilince akla gelen ilk isim, dört mevsim doğanın en güzel halini görebileceğiniz, denizi, gölleri, ormanları, manastırları, tarihi eserleri, insanları anlatmakla bitirilemeyecek değerlere sahip şehrimiz, Trabzon.

Geçtiğimiz günlerde Karadeniz’in en güzide şehirlerinden biri olan Trabzon’u ziyaret etme fırsatı yakaladık. Şehir, İran’ın ve Kafkasların transit yolunun başlangıcında yer alıyor. Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan şehir, tarihi ve doğa güzellikleriyle dört mevsim ziyaret edebileceğiniz turizm cenneti. Doğu – Batı yönünde 100 kilometre uzunluğa ve 46 kilometre genişliğe sahip yörenin arazisi tamamen volkanik ve dağlık. Dağların denizin hemen kıyısında birden yükseldiğini gördük, kısa sürede 400-500 metre yükseklikteki dağlara ulaşmak mümkün. Şehrin; Yomra, Vakfıkebir, Tonya, Şalpazarı, Sürmene, Of, Maçka, Köprübaşı, Hayrat, Düzköy, Dernekpazarı, Çaykara, Çarşıbaşı, Beşikdüzü, Arsin, Araklı, Akçaabat gibi ilçeleri bulunuyor.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Sümela ManastırıTrabzon Uçak Bileti alarak buraya geldik. Tarihi eserlerden gezimize başlayalım dedik. Manastırların ve kiliselerin çok yaygın olduğu bir bölge. Tamamını gezmek için pek vaktimiz olmadı. Boztepe yamacında bulunan Kızlar Manastırı, yine Boztepe civarında bulunan Kaymak Manastırı ve Maçka yakınlarında bulunan Vazelon Manastırı gezme imkânı bulduğumuz manastırlar arasında bulunuyor. Santa Maria Kilisesi, Küçük Ayvasıl Kilisesi, Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi, Orta Hisar Evleri diğer görebileceğiniz tarihi mekânlar arasında bulunuyor. Merkezde bulunan Trabzon Kalesi’ni de görmeden gitmeyin.

İl merkezine 99 kilometre uzaklıkta bulunan Uzungöl, ilde görebileceğiniz en mükemmel doğal güzellikler arasında yer alıyor. Çakır Göl, Sera Gölü ve Balıklı Göl diğer ziyaret edebileceğiniz göller. Düzköy ilçesinin 5 kilometre güneyinde bulunan Çalköy Mağarası da bir başka doğa harikası. Karadeniz denince akla yaylalar, şenlikler gelir. Şolma Yaylası, Mavura Yaylası, Kiraz Yaylası, Çakırköy Yaylası Maçka’da bulunan yaylalar. Sultan Yaylası, Karadağ Yaylası, Kadırga Yaylası, Mızraklı Su, Düzköy Yaylası, Çatma Obası Yaylası yöredeki diğer önemli yaylalar.

Trabzon Hamsi Tava

Ne Yenir, Ne Alınır

Hamsinin başkentine geldiğiniz zaman hamsiyle yapılan çeşitli yemekleri yemeden gitmek olmaz. Hamsi Tava, Hamsi Buğlama, Hamsi Çorbası, Hamsi Diblesi, Hamsi Dolması, Hamsi Kuşu, Hamsi Kuşu, Hamsi Mücevher ve Sebzeli Hamsi yöreye özgü Hamsili yemeklerin başında geliyor. Muhlama, fasulye turşusu, kete, mısır ekmeği, papa ise tadabileceğiniz diğer lezzetler. Böylesine lezzetleri daha önce tatmadığımızı da belirtmek istiyoruz.

Hamsi diyarından; kemençe, beton helva, telkâri işlemeler, mısır ekmeği, keşan, peştamal, kuşak ve yöresel elbiseler, şal, sürmene çakısı, kapaklı sahanlar, maşrapalar, hamsi tavalar, süt tasları, güğümler ve ibrikler alabilirsiniz.

Trabzon Yol Haritası

Yakın bir ilde oturuyorsanız, karayolları ile hamsinin başkentine gidebilirsiniz. Otogar kent merkezine 1,5 kilometre uzaklıkta. Denizyoluyla da bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Liman’ın merkeze uzaklığı ise 1 kilometre. Bizim gibi uzak bir yerden bu eşsiz güzelliklerin bulunduğu şehre gelecekseniz havayolunu tercih edebilirsiniz. Trabzon Ucuz Uçak Bileti alarak tarihi güzellikleri yerinde görebilir, mükemmel lezzetleri yerinde tadabilirsiniz.

 • Trabzon Panoramik
  Trabzon 360 Panoramik
 • Trabzon Nerede?
  Trabzon için Konum
 • Trabzon Hakkında
  Trabzon Detaylı Bilgi
 • Trabzon Galeri
  Trabzon Fotoğrafları
 • Trabzon için Yorumlar
  Trabzon için Değerlendirmeler

Tarihçe

Bölgede çeşitli dönemlerde yapılan arkeolojik kazı ve yüzey taramalarında Yontma Taş (Alt Paleolitik dönem) Çağı’na ait Achelleen ve Mousterien tipi (el baltaları, kazıyıcılar, yonga aletler), Mezolitik Orta Çağ’a ait mağaralar Kalkolitik Çağ’a ait yerleşim izlerine rastlanmıştır. Bronz Çağı’nda Karadeniz kıyısında Kaşkalar adlı domuz besleyen ve kendir eken savaşçı bir halkın varlığı Hitit kaynaklarında bildirilmektedir.

Antik Çağ

Eusebius’a göre şehrin kuruluş tarihini MÖ 756 olmakla birlikte bu iddia Trabzon’u İstanbul, Roma hatta, genel kanıya göre Trabzon ve diğer Doğu Karadeniz kolonizasyonunu gerçekleştiren Sinop’tan daha eski bir kent yapmaktadır. Bu durum gerçekse Sinoplular varolan bir kenti MÖ 630 tarihinden sonra yeniden kolonize etmiş olmalıdırlar. Anabasis’te geçen “Pontos Euksenios kıyısındaki bu şehir Sinope’nin Lazların ataları olan Kolhis ülkesindeki kolonisidir” ifadesi daha sonra Arrian ve Peripleus tarafından da onaylanmıştır.

Trabzon İmparatorluğu

Komnenos (Kuman) Hanedanından VII. Michael Latin işgali nedeniyle Trabzon’a gelerek teyzesi Gürcü Kraliçesi Tamar’nın da desteğiyle kendini Roma İmparatoru ilan etmişse de Batı özellikle Vatikan Trabzon İmparatorunu küçümseyerek “Laz hükümdarı” olarak tanımlamıştır [17]. Trabzon imparatorları başlangıçta diğer Bizans (Doğu Roma) imparatorları gibi çift başlı (aetos) figürünü sembol olarak kullanmışlarsa da Latin işgalinin sona ermesi ve Konstantinapolis’de yeniden yasal yönetimin iktidarı ele geçirmesiyle, bir çatışmaya sebebiyet vermemek için bugün Trabzon Ayasofya müzesinin giriş kapısının üzerinde rölyefi bulunan tek başlı kartal sembolü tercih etmişlerdir. Cenevizliler ile Venedikliler, Moğollar ile Osmanlılar hatta çeşitli Türkmen (Akkoyunlu kabile federasyonuna mensup) klanları ile denge politikası sürdürerek, varlığını sürdürebilen bu zengin liman kenti, İstanbul’un fethinden sekiz yıl sonra (1461) Fatih Sultan Mehmet tarafından Karadeniz’deki çeşitli beylikler, İtalyan kolonileri ve Kırım’la birlikte ele geçirilerek İpek yolunun stratejik anahtarının Osmanlı hakimiyetine girmesi sağlanmıştır.

Coğrafya

Dar bir sahil şeridinin ardında denize dikey uzanan dağlık bir araziye sahip olan ilin merkezi Boztepe (antik Minthrion tepesi) üzerine kurulmuştur. İl topraklarının % 22,4 yayla, % 77,6’sı ise tepelerden oluşmaktadır. Karadeniz’e özgü ılıman iklime sahip kentte hava sıcaklığı yıl boyunca 10 – 20 °C arasında değişirken yaz ortalaması 27 °C, kışın en soğuk zamanı (Kalandar zamanı)ise 5 °C civarındadır. Trabzon’da yerel il meteroloji istasyonlarınca bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık —7,4 °C (9 Şubat 1929), en yüksek sıcaklık ise 38,2 °C’dir(25 Mayıs 1941 ve 29 Ağustos 1947) olmuştur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti