Tunceli

Katolik Çağdan günümüze varlığını sürdüren ve bu süreç içerisinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bir çok tarihi eser ve yapı bulunduran, dağları, ırmakları, gölleri ile Doğu Anadolu’muzun güzel şehri, Tunceli.

Bu seferki durak noktamız ise Doğu’nun en hoş şehirlerinden biri. Kaptık Tunceli Uçak Bileti ve geldik mükemmel şehre. Doğu Anadolu’nun en güzide mekânlarından biri olan Tunceli’ye Katolik Çağda yerleşildiği düşünülüyormuş. 1970’li yıllarda gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan bulgular bu bilgileri veriyor. Kazı, Keban Baraj Gölü’nün altında bulunan Pulur Höyüğünde yapılmış. Buradaki kazılarda ortaya çıkarılan tunçtan yapılmış kazma ve iğne gibi çeşitli maden eşyalarını, hayvan resimlerini, kale görünümlü evleri, dibekleri, öğütme araçlarını görmeyi ihmal etmeyin. Munzur Dağları, Karasu Irmağı, Keban Barajı Gölü gibi birçok güzelliğiyle etrafı çevrili olan bu eşsiz şehrin merkezinde 55 bine yakın kişi yaşıyor. Bu sayı gerçekten az geldi bize, fakat şehir sakin ve sessiz olmasını buna borçlu.

Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli Munzur VadisiMerkezde tadabileceğiniz yöresel lezzetlerin dışında burada pek fazla gezebileceğiniz yer yok, bu noktada ilçeler daha ön plana çıkıyor. İlk olarak gezimize Çeşmigezek ilçesinden başladık. Ziyaretçilerini hiç bilinmeyen dönemlere götüren Sivdin Köprüsü hakkında pek fazla bilgi yok. 12. ya da 13. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen köprüdeki korkuluk duvarları moloz taştan inşa edilmiş. Karar Deresi üstünde bulunan ve tek bir kemerden oluşan bu köprüyü görmeniz emin olun size bir şey kaybettirmeyecektir.

Yine aynı ilçede bulunan Çeşmigezek Kalesine uğrayabilirsiniz. Kalenin yalnızca duvarından küçük bir kısmı kalmış. Kim tarafından, hangi tarihte yapıldığı ise bilinmiyor. Tahar Çayı kenarındaki bir tepede yer alan kalenin yapımı sırasında kesme taşlar ve molozlar kullanılmış. Yine Tahar Çayı üzerinde yer alan ve 1807 yılında yaptırılan Tahar Köprüsü’ne de uğramayı ihmal etmeyin.

Göktepe Köyü’nün 500 metre güneyinde yer alan ve köyle aynı ismi taşıyan höyükte geniş bir inceleme ve araştırma yapılmamış. Toprak yoldan höyüğe gittik; bu höyüğün yanı sıra Mazgir Kalesi, Bağın Kalesi ve Til Höyüğü gibi diğer yerleri de gördük. Vaktiniz varsa siz de atabilirsiniz. Ha son olarak Pertek ilçesinde bulunan Mahsume Hatun Türbesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Tunceli Dut Tatlısı

Ne Yenir, Ne Alınır

Yemek olarak tadabileceğiniz o kadar çok şey var ki, biz sadece tadabildiklerimizden bahsedeceğiz. Zerefet, Nahna Köftesi, Dut Tatlısı, Döğme Pilavı, Gulik Yemeği ve Sirepati. Yemeklerin gerçekten lezzetli olduklarının altını çizelim. Özellikle Gulik Yemeği harika.

Yerli kızlar tarafından üretilen, yöreye özgü çanta ve cicim olarak kullanabilecek heybe gibi hediyelik eşyaları şehir merkezindeki dükkanlarda bulabilirsiniz. Meşhur Şavak Peynirini de alabilirsiniz. Ovacık Sarımsağı ve katkısız, doğal olan meşhur Pülümür Balı da hediye edilebilir.

Tunceli Yol Haritası

İzmir’den buraya geleceğimiz ve zamanımız da bir hayli değerli olduğu için havayolunu tercih ettik. İlk başta, Tunceli Ucuz Uçak Bileti hakkında bir ön araştırma yaptık. Fiyatların kampanyalar sayesinde çok uygun olduğunu gördük. Biz de uygun fiyata bilet bulduğumuz için hemen kaptık biletleri. Yakın yerlerde oturanlar karayolunu kullanarak da buraya gelebilir, biz uzaktan geldiğimiz için havayolunu tercih ettik.

 • Tunceli Panoramik
  Tunceli 360 Panoramik
 • Tunceli Nerede?
  Tunceli için Konum
 • Tunceli Hakkında
  Tunceli Detaylı Bilgi
 • Tunceli Galeri
  Tunceli Fotoğrafları
 • Tunceli için Yorumlar
  Tunceli için Değerlendirmeler

Tarihçe

Tunceli’ de yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre yöreye Kalkolitik Çağda (M.Ö. 5500-3500) yerleşilmiştir. İşuva (Hurri-Mitanni) adıyla anılan bölgede yazılı tarih M.Ö. 2200’lerde Subarrularla başlamaktadır. M.Ö. 2200’lerde bölge, Hurrilerin eline geçmiştir. İşuva adı ilk kez III. Tuthaliya döneminde, Hitit kaynaklarında geçmektedir. Anadolu’da büyük bir devlet kuran Hititler M.Ö. 1375-1335 yıllarında Tunceli’ye kadar gelmişlerdir. Hitit Devleti yıkıldıktan sonra bölgeye, M.Ö. 12. yüzyılda Urartular egemen olmuştur. Muşki adıyla tanımlanan kavmin yerleşim alanı olan yöre, M.Ö. 7. yüzyılda sırasıyla Medlerin ve Perslerin egemenliği altında kalmış ve daha sonra bölge, Büyük İskender tarafından fethedilerek Makedonyalıların egemenliği altına girmiştir. Makedonya Devleti yıkıldıktan sonra ise M.Ö. 17 yılında Romalıların egemenliğine giren yörede kısa bir süre Partlar etkinlik sağlamışlarsa da M.S. 2. yüzyılda Romalılar, Partlar’ın etkinliğini kırarak bölgeyi Kappadokia Eyaleti’ne bağlamışlardır.

Yöre, Osmanlı yönetiminde 1847 yılında, Hozat merkez olmak üzere “Dersim Livası” adıyla sancak yapılarak Erzurum’a bağlanmıştır. 1879 yılında da Farsça “Gümüş Kapı” anlamına gelen “Dersim” adıyla ayrı bir il olan Tunceli, 1892 yılında tekrar sancak yapılarak Mamurat-ül Aziz (Elazığ) iline bağlanmıştır. Dersim diye telaffuz edilen aslında bugünkü Tunceli’yi değil, o yörenin adını belirler. Bugünkü Tunceli merkezinin eski isimleri ise Mamiki veya Mameki (Kırmançça: Mamekiye), Kalan (Osmanlıca: قالان, Kırmançça: Qalan) idi. Dersim adı 25 Aralık 1935 tarihinde çıkarılan 2884 sayılı Tunceli Vilayeti’nin İdaresi Hakkında Kanun ile değiştirildi ve Mamiki köyünde yeni il merkezi oluşturuldu. Kalan kasabasının merkezi de Mamiki köyü idi. Mamiki ile eski bir köy olan Siğenk Tunceli’nin birer mahallesi haline dönüştürüldü.

Cumhuriyet Dönemi

İlin eski adı Dersim’dir. Dersim ili 26 Haziran 1926’da TBMM’de alınan kararla ilçeye dönüştürülerek Elazığ’a bağlandı. 25 Aralık 1935 tarihinde çıkarılan Tunceli Kanunu ile tekrar il oldu ve Dersim tarihsel yöresi içinde yer alan ve Munzur çevresini kapsayan bölgenin adı Tunceli olarak değiştirildi. Cumhuriyet döneminde Seyit Rıza önderliğinde Dersim İsyanı’na tanıklık eden Tunceli, 1937-38 yıllarında gerçekleşen Dersim tenkil harekatı sırasında büyük zarar gördü.

Coğrafya

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Havzasında yer alan Tunceli, 38 derece 19 dakika ve 40 derece 26 dakika Doğu Boylamları ile 39 derece 36 dakika ve 38 derece 46 dakika kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Tümüyle Fırat Havzası içerisinde kalan İl, doğal sınırlarla kuşatılmış yüksek bir bölgedir. Tunceli ili; doğuda Bingöl ve Elazığ, güneyde Elazığ, batı ve kuzeyde Erzincan illeriyle komşudur. Güneyden kuzeye ve batıdan doğuya doğru yükselen il topraklarının %70’ini dağlar, % 25’ini platolar, % 5’ini ise ovalar ve düzlükler oluşturmaktadır. İlin en yüksek noktası, Munzur Dağları’nın doğusunda 3463 metre yükseklikteki Akbaba Tepesi’dir. Munzur Dağlarının yüksek kesimleri, İlin kuzey ve kuzeybatısında doğal sınır oluşturur.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti