Uşak

Ege ile Anadolu Bölgemizin köprüsü, Tunç Çağı’ndan günümüze tüm medeniyetlere ev sahipliği yapmış, binlerce eser ve tarihi yapı bulunduran, volkanik dağlara komşu, kültür mirası şehrimiz, Uşak.

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek YerlerAfyon, Kütahya gibi illere komşu olan Uşak, Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasındaki geçiş bölümünde yer alıyor. Murat Dağı kuzeydoğusunda, Bulkaz Dağı güneydoğusunda, Şaphane ise kuzeyinde yer alıyor. Murat Dağı’nın volkanik yapılı olduğunu ve eteğinde birçok kaplıcanın bulunduğunu da söylemekte fayda var. Uşak Uçak Bileti kaptık ve şehre indik. Hava nasıl diyecek olursanız, karasal iklimin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Biz Şubat ayında gittik, şehir merkezinde kar yoktu fakat ciddi derecede soğuk vardı. Kış aylarında giderken kalın kıyafetler almayı ihmal etmeyin. Tunç Çağı’na kadar yerleşimin var olduğu bilinen bu şehirde; Bizans Osmanlı, Selçuklu, Doğu Roma, Pers, Lidya ve Frigya egemenliği hüküm sürmüştür. Bu tarihi eserler şehrin turizm potansiyelini oluşturuyor. Bu kadar ipucu yeterli, şimdi gelin nereleri gezdiğimizi ve nereleri gezebileceğinizi görün. Selcikler(Sebaste) şehri, Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuş. Dönemin en önemli 12 şehrinden biriymiş. Milattan sonra 9. yüzyılda yakın çevresindeki kentlerin piskoposluk merkezi olmuş. Kentte küçük ve büyük olmak üzere 2 de kilise bulunuyor. Ulubey ilçesi Sülümenli köyü yakınlarında yer alan Sülümenli, yani Blaundus Büyük İskender döneminde kurulmuş. Kaya mezarlar, stadyum, tiyatro, tapınaklar ve kale dikkat çekiyor.

Uşak Köpük Helva Dünyaca ünlü Karun Hazineleri’ni görmeden gitmek ayıp olur. 1960’lı yılların ortalarında Güre Köyü yakınlarında gerçekleştirilen kaçak kazılarda ortaya çıkan eserler, Amerika’ya götürülmüştür. 1993 yılında mahkeme yoluyla geri alınan bu eserler, milattan önce 6. yüzyıl Lidya dönemine ait. 450 parçadan oluşan bu eşsiz hazine, 1996 senesinde beri Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte. Burma Cami, Ulu Cami, Cılandaras Köprüsü, Göletler ve Ulubey Kanyonları diğer görebileceğiniz eşsiz güzelliklerden birkaçı.

Ne Yenir, Ne Alınır

Yöreye özgü yemekler arasında Tarhana Çorbasını ilk olarak tattık. Daha sonra Yumurta Sızdırması, Arap Aşı, Döndürme, Ciğerli Bulgur, Alaca Tene gibi yemeklerden çok az tattık. Tatlı olarak Köpük Helva, Tahin Helva ve Höşmerim muazzam.

Deri giyim mamuller, pelüş battaniyeler, pamuklu dokumalar ve kökboyasından üretilen eşme kilimler hem size hem de arkadaşlarınıza göre. Kendi ihtiyaçlarınız için alabileceğiniz gibi hediye amaçlı da alabilirsiniz.

Uşak Yol Haritası

Buraya yakın bir yerde oturuyorsanız, özel aracınızla ya da otobüsle hiç zorlanmadan gelebilirsiniz. Biz Erzurum’dan yola çıktığımız için havayolunu tercih etme gereği duyduk. Uşak Ucuz Uçak Bileti fiyatlarını listeledik ve biletimizi son derece uygun fiyata temin ettik. Biletimizi çok önceden aldığımız için otobüs fiyatına uçakla seyahat ettiğimizi söyleyebiliriz.

 • Uşak Panoramik
  Uşak 360 Panoramik
 • Uşak Nerede?
  Uşak için Konum
 • Uşak Hakkında
  Uşak Detaylı Bilgi
 • Uşak Galeri
  Uşak Fotoğrafları
 • Uşak için Yorumlar
  Uşak için Değerlendirmeler

Tarihçe

Uşak yöresi tarihin bilinen dönemlerinden beri bir yerleşim bölgesidir. Kentin bilinen en eski adı Temenothytiadır.[kaynak belirtilmeli] Kent bu adı Heraklilerden Aristomakhosun oğlu Temenostan almıştır. Temenos, Roma İmparatorluğu dönemi sikkeleri üstündeki Temenos Oikistes (Kurucu Temenos) ya da Ktistes yazıtları ve Temenos tasvirleriyle bilinmektedir.

Temenothyria, Flavuslardan sonra Flaviopolis adını almıştır. İl merkezi Uşak’ın eski adı Uşşak’tır. Uşşak kelimesi iki anlama gelmektedir. Uşşak kelimesi Aşıklar Diyarı anlamına gelmektedir. Evliya Çelebi ünlü Seyahatname’sinde bu adı Aşıklar Diyarı olarak yorumlamıştır. Bunun yanı sıra “Anadolu’daki tarihi yer adları” kitabında Uşak isminin buradaki “Obsekion” kentinin isminden türediği yazılmaktadır.

Coğrafya

Uşak ili komşu iller olan Kütahya ve Afyonkarahisar gibi Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçit oluşturan İç Batı Anadolu Bölümü üzerinde yer alır. Genel olarak ilin kuzey, kuzeydoğu ve doğu kesimleri dağlarla ve güneybatısı yüksekliği 1000 metrenin altında olan ovalarla kaplıdır.

İl kuzeyden Kütahya’nın Dumlupınar, Gediz ve Şaphane; doğudan Afyonkarahisar’ın Sincanlı ve Hocalar; güneyden Denizli’nin Çivril, Bekilli, Çal, Güney ve Buldan; batıdan Manisa’nın Sarıgöl, Alaşehir, Kula ve Selendi ilçeleriyle çevrilidir.

Murat Dağı, Bulkaz Dağı ve Ahır Dağı ilin kuzey, kuzeydoğu ve doğudaki doğal sınırını oluşturur. Bu dağlar il topraklarını Kütahya ve Afyonkarahisar’dan ayırır. İl topraklarında ağırlıklı yeri platolar tutar.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti