Van

Peribacaları, kaplıcaları, Hoşap Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Van Kalesi, Muradiye Şelaleleri, Van Kedi Evi, Akdamar Adası ve Van Gölü göreceğiniz güzelliklerden sadece birkaçı. Tarihi şehrimiz, Van’a hoşgeldiniz!

2014 yılı itibariyle 1 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Van’a bir ziyaret edelim dedik. Aylar öncesinden uygun fiyata Van Uçak Bileti aldık ve Adnan Menderes Havaalanı’ndan uçuşa başladık. 1 saat 30 dakika sonra Ferit Melen Havaalanı’na geldik. Burası şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Van Gezilecek Yerler

Van Muradiye Şelaleriİlk durak noktamı kedi evi oldu. Van Kedisi Evi, Van 100. Yıl Üniversitesi’nde yer alıyor. Kedilerin neslini korumak için kurulan muazzam eve 1 TL vererek giriş yapıyoruz. Şehrin simgesi olan bu kedilerin gözleri kehribar ya da mavi renkte veya gözlerinden biri mavi iken diğeri kehribar renginde olabilmektedir. Temizliğe düşkün ve çok iyi yüzücü olduklarını ise burada öğrendik. İçeride birçok oda var; erkek kedi odası, dişi kedi odası, yeni doğum yapan kedi odaları gibi.

Merkeze 5 kilometre uzaklıkta olan Van Kalesi ikinci durak noktamız oldu. Milattan önce 885’e uzanan tarihi yapısı ile Urartulardan kalan kalenin tepesine 10 dakikada tırmandık. Bir yanda Van Gölü, diğer yanda ise Van şehri… Manzara gerçekten mükemmel. Kalenin alt kısmında dinlenmek için kullanabileceğimiz bir çay bahçesi var, burada da bir çay içtik. Bu arada kaleye girerken 5 TL gibi bir ücret alınıyor, müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Van Gölü’ne halk deniz diyor, bunda haklı olduklarını da söyleyebiliriz. Çünkü gölün ucu bucağı gözükmüyor. Karayolu ile çevresi tam 430 kilometre! Ülkemizin en büyük gölü olduğunu zaten söylemimize gerek yok.

Merkeze 80 kilometre uzaklıkta bulunan Muradiye Şelaleleri ise muazzam. Buraya da giriş ücreti 1 TL. Piknik yapabileceğiniz alan da burada mevcut. Şelalenin kaynağı ise Tendürek Dağı. Ağaçlık, sessiz, sakin, huzur veren bir yer burası. İshakpaşa Sarayı, Çavuştepe Kalesi ve Akdamar Adası ziyaret ettiğimiz diğer mekânlar.

Van Otlu Peynir

Ne Yenir, Ne Alınır

Cacık ve Murtuğa gibi yiyecekler kahvaltılık olarak geçiyor ve yöreye özgü. Lezzetleri ise benden geçer not oldu. Senseger, Ekşili ve İlitme diğer yemekler. En bayıldığımız yiyecek ise Van Otlu Peyniri oldu. Kokusu da lezzeti de mükemmel. Gölden çıkarılan Van Balığı da kesinlikle tadılmalı.

Şehir merkezinde hatıra eşya alım satım yerleri mevcut. Buralardan dünyaca ünlü birkaç kilim aldık. Bunların yanı sıra Rus Pazarı’ndan da bir şeyler bakabilirsiniz, gerçekten hoş hediyelik eşyalar var.

Van Yol Haritası

Civar şehirlerde oturuyorsanız karayolunu tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra trenle de buraya ulaşmak mümkün. Tren istasyonu şehre 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Biz İzmir’den yola çıktığımız için ve iki il arasındaki mesafe bir hayli fazla olduğu için havayolunu tercih ettik. Van Ucuz Uçak Bileti sayesinde, seyahatimizi uygun fiyata gerçekleştirdik. Siz de havayoluyla bir yere gitmeyi düşünüyorsanız, aylar öncesinden biletinizi uygun fiyata alabilirsiniz.

 • Van Panoramik
  Van 360 Panoramik
 • Van Nerede?
  Van için Konum
 • Van Hakkında
  Van Detaylı Bilgi
 • Van Galeri
  Van Fotoğrafları
 • Van için Yorumlar
  Van için Değerlendirmeler

Tarihçe

Van’ın tarihi MÖ 7000 yıllarına kadar uzanır. Van Kalesinin 6 km güneyinde bulunan Tilki tepe ve Van Gölü’nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan kazılarda Kalkolitik, Bronz ve Demir devrine ait yerleşimler bulunmuştur. Van’ın medeni tarihi Urartularla başlar. Van, bugünkü Doğu Anadolu ve Ermenistan ile civarındaki toprakları kapsayan Urartu devletinin merkezi idi. İskit istilasının ardından zayıflayan Urartular, İran’dan gelen Medler tarafından yıkıldı. Daha sonra bölgeye Ahamenişlerler, Büyük İskender, Selevkoslar, Ermeniler[2], Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Doğu Romalılar(Rumlar) hakim olmuştur.

644 yılında Müslüman Araplar bu bölgeyi fethetmiş, daha sonra bölge yine Rumlara geçmiştir. Yöre, uzun süre Abbasilere veya Rumlara bağlı yerel Ermeni beyleriyle yönetilmiştir. 11. yüzyıldan itibaren Türkmenlerin yerleşmeye başladığı Van Gölü havzası,önce Selçuklulara, sonra da İlhanlılara, Celayirîlere, Karakoyunlulara ve Akkoyunlulara yurt olmuştur. 16. yüzyılda Safevilerin Doğu Anadolu’dan uzaklaştırılmasından sonra Van’da Osmanlı egemenliği başlamıştır. Van’da 20. yüzyıla kadar Ermeni, Türk, Kürt, Arap nüfus yaşamıştır. Gelenekleri Osmanlı ve İran etkisinde gelişmiştir. Van farklı kültürlerin ve toplulukların bir arada yaşayabildiği güzide bir coğrafyadır.

Coğrafya

Van, yüzölçümü açısından ülkemizin en büyük illerinden biridir. Büyük bölümü yüksek, engebeli ve dağlık alanlardan oluşan Van’da yerleşmeye elverişli alanlar sınırlıdır. Van ilini etkisi altında tutan sert iklim, başlıca ekonomik uğraş olan tarımsal üretimin çeşitlenip gelişmesine olanak tanımaz.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti