Yozgat

Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri arasında geçiş alanı özelliğe sahip, topraklarında zengin yaban hayatı bulunan, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden, Alişar Höyüğünde 5000 yıl öncesine ait eserler bulunmuş, Anadolu’da tarih devrinin başlangıcı kabul edilen güzide şehrimiz, Yozgat.

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Gezilecek YerlerŞehir, uygarlık tarihi boyunca sürekli el değiştirmiştir. Cumhuriyet Dönemi’nde sancaklara il denilince bu şehir de il olmuştur. Aylar öncesinden Yozgat Uçak Bileti fırsatları hakkında araştırma yaparak biletimizi uygun fiyata aldık. Gezecek yerlere merkezden başlıyoruz. Yöre ev mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Karslıoğlu Konağı, 1883 yılında inşa edilmiştir. Atatürk, ikinci kez Yozgat’a geldiğinde burada konaklamıştır. Dikdörtgen şeklinde inşa edilen konak, iki kattan oluşmaktadır. Üzeri ise ahşap çatı. Ağaç işlemelerini konağın her yerinde görebilirsiniz, günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.

Tam merkezde bulunan Saat Kulesi de bize İzmir’i hatırlattı. 1908 yılında yapılan bu kule altı bölüm halinde, Tevfikizade Ahmet Bey tarafından yaptırılmış. Kulenin içerisinden merdivenle yukarı çıkılıyor, en üst katta da balkon yer alıyor. Kulenin saati ise yaklaşık 300 kilogram ağırlığında.

Merkezde bulunan bir diğer tarihi güzellik ise Yozgat Müzesi. 1871 yılında inşa edilen Nizamoğlu Konağı 1979 yılında kamulaştırılmış ve 1985 yılından bu yana müze olarak hizmet vermektedir. Etnografik ve arkeolojik eserlerin bulunduğu müzede 4.000’den fazla eser var. 4000 yıllık geçmişiyle bizleri büyülemeyi başaran Kerkenes Harabeleri, Sorgun’un Şahmuratlı Köyü’nde yer alıyor. 1993 yılında ilk kazı çalışmaları yapılmış. O dönemin en büyük antik şehri olarak gösteriliyor.

Yozgat Madımak Yemeği Doğal güzellikleri seviyorsanız; Akdağmeni Ormanlarına uğrayabilir, hatta burada mangal da yakabilirsiniz. Yaban hayatı, havası, suyu ve doğasıyla mükemmel bir güzellik. Bir diğer doğal güzellik ise; il merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan Saraykent Kaplıcaları. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen kaplıcalarda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ne Yenir, Ne Alınır

Yöre beslenmesi genel olarak unlu yiyeceklere ve buğday ürünlerine dayanıyor. Düğürcük, yarma ve bulgur bütün yemeklerde kullanılıyor. Yöreye özgü sayabileceğimiz yemeklerin tamamını tattık, hepsi de muhteşemdi. Bunlar; Testi Kebabı, Madımak, Arabaşı, Tandır Kebabı.

Buradan hatıra olarak götürebileceğiniz ya da sevdiklerinize hediye edeceğiniz eşya ise; taştan ya da mermerden yapılan biblolar. Bunların dışında alınabilecek yöreye özgü bir şey maalesef bulamadık.

Yozgat Yol Haritası

Demiryolunu kullanarak şehre ulaşabilmeniz mümkün, ancak tren istasyonları ilçelerde bulunuyor. İlçelere gelerek merkeze gidebilirsiniz. Karayoluyla da yakın bir yerde oturuyorsanız rahatlıkla gelebilirsiniz. Örneğin; Yozgat ile Ankara arası 220 kilometre. 2, 2 buçuk saat yolculuk sürüyor. Biz Antalya’dan seyahat edeceğimiz için havayolunu tercih ettik, çünkü zaman bizim için değerli. Yozgat Ucuz Uçak Bileti araştırmalarımızı yaptık ve otobüs fiyatına uçak biletimizi aldık.

 • Yozgat Panoramik
  Yozgat 360 Panoramik
 • Yozgat Nerede?
  Yozgat için Konum
 • Yozgat Hakkında
  Yozgat Detaylı Bilgi
 • Yozgat Galeri
  Yozgat Fotoğrafları
 • Yozgat için Yorumlar
  Yozgat için Değerlendirmeler

Tarihçe

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğu düşünülen yörede Alişar Höyüğü’nde yapılan kazılarda M.Ö. 3000 yıllarına ait eserler bulunmuştur. Hititlerin yerleşim merkezlerinden de biri olduğu bilinmektedir. M.S 395’te Roma İmparatorluğu ikiye bölününce Anadolu, Doğu Roma yani Bizans’ın egemenliğine geçmiştir. Dönem dönem Sasani’ler bölgeye akınlar yapmış ancak hakimiyet sağlayamamışlardır.

Timur’un Anadolu’dan ayrılması ile bölge sıkıntı çekmeye başlamış 1408 yılında Çelebi Mehmet tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır. Yavuz Sultan Selim döneminde Yozgat ve çevresinde Celal isimindeki bir Türkmen tarafından çıkarılan ve Celali İsyanları olarak bilinen isyan kontrol altına alınmıştır. 1526 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde yörede bazı nüfus değişimleri yapılmış, Halep Türkmenlerinden Bozulus aşiretine bağlı Mamalu Türkmen oymakları yöreye yerleştirilmiştir.

Coğrafya

Yozgat, İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde Bozok Platosu üzerinde yer almaktadır. Ankara–Sivas karayolu ile Samsun-Kayseri-Mersin karayolları Yozgat’tan geçmektedir. Bu yollar, uluslararası taşımacılıkta önemli bir yere sahiptir. Ülkemizden ve Avrupa ülkelerinden Ortadoğu’ya yapılan ticaret, bu yolların önemini daha da artırmaktadır. Kuzeyde; Çorum, Amasya, Tokat, doğuda; Sivas, güneyde; Kayseri, Nevşehir, batıda; Kırşehir, Kırıkkale illeri ile komşudur. İlin doğusu ile batısı arasında yaklaşık 8 dakikalık bir fark vardır. Yozgat, alan bakımından Türkiye’nin 15. ilidir. İzdüşüm alanı 13597 km², gerçek alanı ise 14123 km²’dir. İl geneli fazla dağlık değildir.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti