Zonguldak

Türkiye’de taş kömürü ve maden ocakları denildiğinde ilk akla gelen, kıyı sahilleri, termal kaynakları, mağaraları, ormanları gibi doğa turizmine meraklı kişilerin ilgisini çeken bir çok özelliğe sahip güzide Karadeniz şehrimiz, Zonguldak.

Çatalağzı, Kilimli, Kozlu ve Zonguldak’ta farklı yerel yönetimler mevcut. Buna rağmen hem benzer sorunlar yaşamaları hem de birbirlerine yakın olmaları nedeniyle, 1971 senesinde Metropoliten Planlama Örgütü kuruldu. İlk olarak taş kömürü ve çeşitli maden ocaklarıyla dikkat çeken Karadeniz’in bu eşsiz şehrinin bu ocakları, merkez ilçe sınırlarında bulunuyor. Yine merkez ilçe sınırları içerisinde sahil bandı, termal kaynak, trekking alanları, orman alanları ve mağaralar gibi turizm açısından önemli potansiyeller var. Milli Egemenlik, Ulutan, Göldağı, Değirmenağzı ve Harmankaya Şelaleleri, Gökgöl Mağarası gibi orman içi dinlenme alanları mevcut. Yöre halkı ise özellikle Ilıksu, Kapuz, Göbü ve Türkali gibi plajlara yoğun ilgi gösteriyor.

Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak Gezilecek YerlerZonguldak Uçak Bileti alarak geldiğimiz bu şehirde neleri mi gezdik? Bir sürü mağaradan sadece Gökgöl Mağarası’nı gezebildik. İl merkezinin çıkışında 4 kilometre uzaklıkta Üzülmez yakınlarında bulunan mağaradan çıkan su, Üzülmez deresine boşalıyor. Mağarada iki ana galeri bulunuyor. Taş damlalı zeminler, sarkıtlar, dikitler, perdeler, damlataşlar ve havuzlar mağarada dikkatimizi çeken önemli görseller.

80 kilometrelik kıyı şeridinde çok sayıda kumsal ve doğal plaj bulunuyor bu eşsiz şehirde. Uzunkum, Filyos ve Sazköy plajlarını görme fırsatı yakaladık. 10 civarında mükemmel plajlar var. Yaz aylarında gittiğimiz için Karadeniz’in masmavi sularına kendimizi bıraktık, deniz gerçekten çok hoştu.

Karadeniz Ereğli Kalesi de gezdiğimiz diğer önemli güzellik. Ereğli kentinin surlarla çevrelediği tepede bulunan kale Bizans Dönemi’nde inşa edilmiş. Bunun yanı sıra Herkül Sarayı ve yine Ereğli’de bulunan Bizan Sarnıcı Kalıntısı ve Çettepe Fener Kulesi gibi tarihi güzellikleri de görmeyi ihmal etmedik.

Zonguldak Kuzu Kestanesi

Ne Yenir, Ne Alınır

Yöre mutfağında genel olarak unlu mamullerden üretilen yemekler meşhur. Dünyanın en lezzetli kestanelerinden biri olan “kuzu kestanesi” bu yörenin ormanlarında yetişiyor. Bu kestaneyi haşlayarak pişirmeye tuzlama, fırında kavurmaya kavşak, çizilerek ateşte pişirmeye kebap diğer adıyla kömme deniyor. Endemik meyvelerden biri olan Osmanlı Çileği de sadece Ereğli’de yetişiyor. Ahlat, karayemiş, defne, nane, fesleğen, böğürtlen, kızılcık, kuşburnu gibi bitkilerde bazı yemekleri lezzetlendirilmek için kullanılıyor.

Biz yöreye özgü Uğmaç Çorbası, Cevizli Dolma, Yaprak Sarma ve Malay’ı tadabildik. Malay dışında diğerlerini bildiğinizi düşünüyorum, ancak lezzetlerin düşündüklerinizden ya da yaptıklarınızdan daha iyi olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Malay ise bir tür tatlı diyebiliriz, fazla anlatmaya gerek yok tatmanız yeterli olacaktır.

Zonguldak Yol Haritası

Zonguldak’a Antep’ten gittiğimiz için havayolunu tercih ettik. Civar illerden otobüsle ya da kendi aracınızla gidebilirsiniz. Biz otobüs fiyatına Zonguldak Ucuz Uçak Bileti bulduğumuz için havayolunu tercih ettik.

 • Zonguldak Panoramik
  Zonguldak 360 Panoramik
 • Zonguldak Nerede?
  Zonguldak için Konum
 • Zonguldak Hakkında
  Zonguldak Detaylı Bilgi
 • Zonguldak Galeri
  Zonguldak Fotoğrafları
 • Zonguldak için Yorumlar
  Zonguldak için Değerlendirmeler

Tarihçe

Arkeolojik kanıtlara göre MÖ 2500’lere uzanan bir geçmişi bulunan bölgeye ilk yerleşenler Hattiler, daha sonra ise Hititler olmuştur. Yörenin ilk sakinleri Frig boylarından oluşan Bithin, Mariandyn ve Migdon adlı göç topluluklarıdır. MÖ 7. yüzyılda başlayan Batı Anadolu’dan Karadeniz’e Yunan kolonizasyonu sürecinde yörede de ticaret amaçlı limanlar kurulmuştur. MÖ 334’e kadar Perslerin egemenliğinde kalan bölge, Büyük İskender’in Anadolu seferinin ardından kısa bir süre için Makedonyalı subaylarca yönetilmiştir. Pers şatrapı Mithridates’in yöre halkının desteğiyle Batı Karadeniz Bölgesi’nde kurduğu Pontus Devleti’nin parçası olan Zonguldak, Roma İmparatorluğu’nun bu devleti MS 1. yüzyılda yıkmasına dek sürmüş, Roma’nın ikiye bölünmesinin ardından sonra da Doğu Roma toprağı olmuştur. Zonguldak Ereğli bölgesi Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri olma özelliği kazanmış, bu dönemde İsa’nın havarilerinden Adreas bugün de görülebilen Kutsal İbadet Mağaraları’nda ilk ayinleri düzenlemiştir.

Yöreye Anadolu Selçuklu ordusu 1084 yılında gelmiş ve yöreyi fethetmiştir. Daha sonra ise yöreyi Cenevizliler ele geçirmiştir, beylikler döneminde ise Candaroğulları bölgede hakimiyet kurmuştur. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı almasıyla birlikte Zonguldak ve çevresi tamamen Osmanlıların eline geçmiştir.

II. Mahmut döneminde, 1829 yılında bölgede ilk kömür bulunmuştur. 1848’de ise ilk kömür ocakları açılmıştır. Bu ocakları Belçikalı ve Fransız şirketler işletmiştir.

Zonguldak limanı I. Dünya Savaşı’nda Sarıkamış’a gidecek malzemelere ev sahipliği yapmış, Kurtuluş Savaşı’nda ise SSCB ile ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır. I. Dünya Savaşı’ndan sonra 1919 yılında Fransız şirketlerinin haklarını korumak bahanesiyle Fransız askerleri önce Zonguldak’ı, ardından da Karadeniz Ereğli’yi işgal etmiştir; ancak Zonguldak ve çevresindeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerine bağlı güçlerin karşı koymasıyla tehlikeye düşmüşler, 21 Haziran 1920’de de bölgeyi terketmişlerdir.

Coğrafya

Zonguldak, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Karadeniz’e batı ve kuzeyden kıyısı olan bir ildir. 3.481 km²lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının binde altısını kaplar. Karadeniz kıyılarından başlayan il toprakları, kuzeyden Karadeniz, kuzeydoğudan Bartın, doğudan ve güneydoğudan Karabük, güneyden Bolu, batıdan ve güneybatıdan Düzce illeriyle çevrilidir. Zonguldak il merkezi kuzeydoğudan Kilimli ve güneybatıdan Kozlu belediyeleri sınırları ile sınırlandırılmıştır. Çalışma alanında topoğrafik eğim % 5 – 10 arasında değişmektedir. Genel olarak çalışma alanı hemen hemen yılın bütün aylarında yağış altındadır. Karadeniz ikliminin tipik göstergesi olan bu durumun yeraltı su seviyesini önemli ölçüde etkileyeceği açıktır.

Dahası mı?
diğer konularımıza da gözatın.

Gerekli alanlar var
Lütfen Bekleyiniz...
Sizin için en uygun uçuşları hazırlıyoruz.
iOS Uçak Bileti